Buderus radzi, jak dobrać podgrzewacz c.w.u.

Optymalna współpraca podgrzewacza z kotłem gazowym.
Z wężownicą, warstwowy, a może biwalentny? Buderus radzi, jaki podgrzewacz wybrać, aby w krótkim czasie dostarczyć wymaganą ilość ciepłej wody wszystkim domownikom.

Łazienka nie jest już tylko miejscem, gdzie szybko myjemy się i korzystamy z toalety. Coraz częściej staje się enklawą relaksu, czy wręcz domowym SPA z dużą wanną lub kabiną z panelem prysznicowym z deszczownicą i dyszami masującymi. Aby móc delektować się kąpielą w takim miejscu, konieczne są duże ilości ciepłej wody.

Gazowe podgrzewacze przepływowe i kotły dwufunkcyjne nie dostarczą szybko dużej ilości ciepłej wody. Temu zadaniu sprostać może kocioł jednofunkcyjny współpracujący z odpowiednio dobranym podgrzewaczem pojemnościowym lub zasobnikiem warstwowym ciepłej wody. Taki układ sprawdzi się również, gdy w domu jest więcej niż jedna łazienka i domownicy chcą mieć możliwość jednoczesnego korzystania z ciepłej wody w nich wszystkich.

Jeśli właściciel domu nie chce, aby kocioł zajmował dużo miejsca, powinien zrezygnować z zakupu kotła z oddzielnym podgrzewaczem i zdecydować się na kompaktową, kondensacyjną centralę grzewczą, na przykład Logamax plus GB 172 T marki Buderus. Kocioł i podgrzewacz lub zasobnik ciepłej wody są w centrali ukryte pod jedną estetyczną obudową, a do ich ustawienia wystarczy fragment podłogi o wymiarach 0,6 x 0,6 mkw. w dowolnym pomieszczeniu, łazience, kuchni, holu, na strychu lub w piwnicy.

Logamax plus GB 172 T jest fabrycznie wyposażony w elektronicznie modulowaną pompę obiegową c.o., która dopasowuje przepływ wody grzewczej do obciążenia palnika, co znacznie obniża zużycie przez nią prądu.

Kompaktowa centrala grzewcza Logamax plus GB 172 T dostępna jest w wersjach z trzema rodzajami podgrzewaczy lub zasobników: podgrzewaczem z wężownicą, zasobnikiem warstwowym lub podgrzewaczem biwalentnym czyli solarnym.

Podgrzewacz z wężownicą zapewnia objętościowe podgrzewanie wody. Oznacza to, że jednocześnie ogrzana jest woda w całym zbiorniku. Woda grzejna z kotła przepływając przez wężownicę (spiralę) oddaje ciepło wodzie zgromadzonej w zbiorniku. Następnie wraca do kotła, który ją ponownie ogrzewa i cykl się powtarza. Dużą zaletą tych podgrzewaczy jest ich cena. W centrali Logamax plus GB 172 T może być wbudowany podgrzewacz z wężownicą o pojemności całkowitej 120 lub 150 litrów.

W zasobniku warstwowym do podgrzewania wody wykorzystuje się płytowy wymiennik ciepła umieszczony na zewnątrz zbiornika oraz dodatkową pompę. Pompa pobiera zimną wodę z dołu zasobnika, przetłacza ją przez wymiennik, gdzie zostaje podgrzana do zadanej przez użytkownika temperatury i kieruje ją do górnej części zasobnika. W ten sposób, warstwa po warstwie, podgrzewana jest woda w całym zbiorniku. Chociaż czas całkowitego nagrzania tej samej ilości wody w zbiorniku warstwowym i z wężownicą jest podobny, zaletą zbiornika warstwowego jest ogrzewanie jej małymi partiami. Dzięki temu z ciepłej wody można korzystać już po kilku minutach, a dzięki wykorzystaniu efektu kondensacji, koszt jej podgrzania jest o 17% mniejszy. W centrali Logamax plus GB 172 T można zamontować zbiornik warstwowy o pojemności 100 lub 150 litrów.

Podgrzewacz biwalentny (solarny) przeznaczony jest do współpracy z kolektorami słonecznymi. Ma zamontowaną dodatkową wężownicę, do której podłącza się kolektory. Kolektory podgrzewają wodę wstępnie, a kocioł dogrzewa ją warstwowo do oczekiwanej przez użytkowników temperatury. Podczas letnich, słonecznych dni dogrzewanie wody nie jest zazwyczaj konieczne. Pojemność podgrzewaczy biwalentnych jest z reguły większa niż zasobników z wężownicą czy warstwowych. Wynika to z tego, że w pochmurne dni kolektory nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości energii cieplnej do podgrzania wody, a większy zasobnik umożliwia użytkownikom zmagazynowanie ciepłej wody. Centrala Logamax plus GB 172 T oferowana jest ze zbiornikiem biwalentenym o pojemności 210 litrów.

Zanim podejmiemy decyzję, jaki model podgrzewacza lub zasobnika wybrać, należy sprawdzić twardość wody, w miejscu gdzie będzie zamontowany. Jeśli twardość przekracza 20°dH, nie zaleca się montażu wymiennika płytowego w systemie ładowanym warstwowo, ponieważ znajdujące się w nim wąskie kanaliki są narażone na osadzanie się kamienia i zapychanie. Znacznie lepiej sprawdzi się wtedy podgrzewacz z wężownicą.

Obecnie produkowane podgrzewacze i zasobniki są bardzo dobrze izolowane termicznie. Dlatego, jeśli użytkownicy nie korzystają z ciepłej wody, wychłodzenie wody zgromadzonej w zasobniku jest bardzo małe. W ciągu doby temperatura w takim zasobniku spada zaledwie o kilka stopni. Z tego względu, aby utrzymać temperaturę wody w zasobniku na odpowiednim, oczekiwanym przez domowników poziomie, wystarczy dostarczyć tylko nieznaczne ilości energii.

Ustawienie temperatury ciepłej wody użytkowej w zasobniku w zakresie 40-60 stopni Celsjusza lub całkowite wyłączenie podgrzewania c.w.u. umożliwia panel sterujący kotła Logamax plus GB172T. Aby zoptymalizować koszty, można skorzystać z jednego z dwóch trybów pracy urządzenia: komfortowego (KOMFORT) lub ekonomicznego (EKO). W trybie KOMFORT woda w zasobniku będzie podgrzewana ponownie do wartości ustawionej przez użytkownika, gdy jej temperatura spadnie o więcej niż około 5 stopni, a w trybie ECO dopiero, gdy temperatura obniży się o więcej niż około 10 stopni.

fot. Buderus

 

Translate »