Czy warto rozpoczyna budow domu jesieni?

remont_fasady_technologia_baumit

Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce jak najszybciej zbudować wymarzone „cztery kąty”. Rozpoczęcie robót na placu budowy domu poprzedzone jest jednak szeregiem formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia. Spełnienie wszelkich wymogów prawnych umożliwia wejście na działkę budowlaną profesjonalnej ekipie oraz ciężkiemu sprzętowi. Kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Kiedy najlepiej rozpocząć prace ziemne i wylewanie fundamentów? Na te oraz inne pytania odpowiada ekspert z firmy Baumit – Maciej Iwaniec.

Inwestorzy najczęściej rozpoczynają budowę domu wiosną lub jesienią. Obie te pory roku mają swoje zalety, jak i wady, które wpływają na proces powstawania budynku.

„Rozpoczęcie budowy domu wiosną, powoduje, że wykonawcy mają bardzo dużo czasu na przeprowadzenie robót ziemnych, wylewanie fundamentów, wznoszenie ścian, zadaszenie budynku oraz wstawianie stolarki otworowej. Perspektywa kilku miesięcy z pogodą sprzyjającą robotom budowlanym umożliwia zamknięcie stanu surowego i przejście do wykończenia wnętrza domu. Dzięki temu, nawet przed nadejściem zimy, można wprowadzać się do nowego domu. Wybudowanie domu podczas jednego sezonu budowlanego niesie jednak ze sobą wiele zagrożeń. Przede wszystkim jest to wyścig z czasem i wykonawcy chcąc jak najszybciej ukończyć prace nie dotrzymują wymaganych przerw technologicznych, które w przyszłości mogą wpływać na stan ścian i stropów nowo wybudowanego domu. Nieprzestrzeganie czasów wiązania betonu czy tynków, pomijanie przerw technologicznych, może powodować zawilgocenia przegród i tym samym skutkować w przyszłości zagrzybionymi ścianami. Należy także wspomnieć, że rozpoczęcie budowy domu wiosną i jej zakończenie wraz z nadejściem zimy powoduje, że inwestor przygotowany jest na zakup wszystkich materiałów i dobrze zaplanował dostarczanie na plac budowy poszczególnych partii niezbędnych produktów. Takie działanie wymaga dobrego planowania, opracowania kosztorysu budowy i płynnością finansową inwestora” – wyjaśnia Maciej Iwaniec, Manager Renowacje i Fasady w firmie Baumit.

Wielu inwestorów decyduje się na rozpoczęcie cialis forum budowy domu jesienią. „Łagodniejsze zimy i dłuższa jesień powoduje, że coraz więcej osób podejmuje się realizacji projektu budowlanego właśnie w tym okresie. Utarło się też przekonanie, że jesienią można nieco taniej nabyć materiały budowlane, jak również podpisać umowę z wykonawcą na dobrych warunkach finansowych. Sprawna ekipa wykonawcza, przed pierwszymi mrozami zdoła wykonać fundamenty, a w przypadku sprzyjającej aury, stan surowy otwarty. Budowanie jesienią wiąże się jednak z odpowiednim zabezpieczeniem murów i stropów budynku. Należy odeskować otwory okienne, zabezpieczyć dach papą lub folią. Warto także zabezpieczyć stropy przed przemarzaniem matami ze słomy lub styropianem. Tego rodzaju ochrona pozwoli wiosną, bez obawy o jakość podłoża, wykonywać kolejne roboty. Mając tak zabezpieczony budynek, można spokojnie przeczekać zimę. Na tak wstępnym etapie prac nie ma też niebezpieczeństwa, że plac budowy zainteresuje złodziei poszukujących złomu lub cennych narzędzi. Podział prac budowlanych na dwa sezony pozwala dobrze zaplanować kolejne etapy realizacji projektu, jak również nie wiąże się z tak dużą inwestycją finansową. Ważnym aspektem wykonania fundamentów jesienią i kontynuowania robót budowlanych wiosną, jest stabilność gruntu, na którym budynek został wzniesiony” – podkreśla ekspert z firmy Baumit.

Budowa domu wiąże się nie tylko z przemyślaną decyzją, dużym wydatkiem, ale także dobrą organizacją pracy, która pozwoli sprawnie przejść proces powstawania nowego budynku. Aby uniknąć nieoczekiwanych przestojów w pracach budowlanych i dodatkowych kosztów warto zatrudnić dobrego kierownika robót, który w imieniu inwestora poprowadzi budowę. Wymagany prawem inspektor nadzoru, opłacony przez inwestora i będący na budowie w trakcie najważniejszych prac takich jak: wylewanie fundamentów, stropu, wykonanie więźby, zagwarantuje trwałość budowli. Przedstawiciele firm takich jak Baumit, produkujących materiały wykończeniowe – tynki wylewki, gładzie, posadzki, itp. pomagają dobrać odpowiednie materiały na dane podłoże. Nadzór nad pracami oraz ich odbiór należy jednak do Kierownika i Inspektora nadzoru.

 

Translate »