Dębowy – hotel z tradycją

Mapa Polski jest pełna zabytkowych rezydencji, pałaców i zamków. Każdy z nich posiada swoją własną, wyjątkową historię. Niektóre kończą się happy endem – sypiące się ruiny dzięki inwestorom przemieniają się w pełne wygód hotele.
Taki los spotkał mieszczący się zaledwie 50 kilometrów od Wrocławia, w Bielawie, kompleks budynków powstałych na początku XX wieku. Z dawnych, niemieckich rezydencji stworzono luksusowy, kameralny Hotel Dębowy z nowoczesną infrastrukturą SPA. Inwestorzy zakupili posiadłość w 2001 roku z zamiarem przystosowania kompleksu pod usługi hotelowe. Generalny remont został przeprowadzony w ciągu 6 lat. Nowym właścicielom zależało na tym, by podkreślić ponadczasowe piękno budynków poprzez pieczołowite odrestaurowanie elementów dawnej architektury. Dzięki temu w hotelu panuje niepowtarzalny, zabytkowy klimat, który oddaje ducha minionych epok. O historii przypominają oryginalne witraże, schody czy doskonale zachowane podłogi. Hotel został wpisany do rejestru zabytków, a właściciele i pracownicy chętnie opowiadają wszystkim odwiedzającym jego historię, w której jest kilka znaków zapytania.
Główny budynek kompleksu, czyli Hotel Dębowy, powstawał w latach 1901-1904. Budowę willi prowadził pochodzący z Niemczy K. Berthold na zlecenie Wolfganga Dieriga, największego przedsiębiorcy w Bielawie i okolicach, członka rodziny właścicieli zakładów „Christian Dierig”, które do czasów II wojny światowej rozwinęły się w największy na Śląsku koncern włókienniczy. Wolfgang wraz z żoną i dziećmi mieszkał w willi do końca II Wojny Światowej.
Drugim zabytkowym obiektem należącym do kompleksu jest czterogwiazdkowa Rezydencja Dębowa. Jest to dawna willa fabrykanta Heinza Rosenberga, której budowa zakończyła się w 1904 roku. Willa wybudowana jest w stylu secesyjnym; ma bogate detale architektoniczne w formie opasek okiennych, wzorników, rozet i płaskorzeźb z girlandami. Walory estetyczne i architektoniczne to idealny przykład nurtu w architekturze zwanego Jugendstil (w Polsce: secesja), rozwijającego się na początku XX wieku.
Po 1945 roku obiekt wraz z przyległymi budynkami mieszkalno-gospodarczymi postanowiono przekształcić w placówkę leczniczą, należącą do Państwowego Zespołu Prewentoriów, ze względu na panujący w regionie mikroklimat. Do 2000 roku na terenie obecnego hotelu leczono dzieci z chorób płuc. Prewentorium ostatecznie zamknięto w 2000 roku. Rok później teren został sprzedany obecnym właścicielom, którzy dokonali generalnego remontu całego obiektu, przyczynili się do wpisania kompleksu pałacowo-parkowego do rejestru zabytków i otworzyli Dębowy Hotel | Event | SPA.
Każdy, kto odwiedzi Dębowy, może obejrzeć zdjęcia czy dokumenty związane z historią zabytków. Wszystkie materiały obecni właściciele zachowali i przestudiowali, by krok po kroku poznać historię całego kompleksu. Jest to więc nie lada gratka dla fanów historii Dolnego Śląska, którzy chcieliby pobyt wypoczynkowy połączyć z lekcją o minionych czasach. „Historia hotelu, którą chętnie się dzielimy, jest na tyle ciekawa, że postanowiliśmy zorganizować otwarty spacer historyczny po naszym obiekcie. Zapraszamy do wzięcia w nim udziału wszystkich zainteresowanych, nie tylko hotelowych gości” – zachęca do udziału Karolina Sochaj, dyrektor Dębowy Hotel | Event |SPA.
fot. materiały prasowe