Dobry rok dla Skanska

W tym roku Skanska oddała do użytku pięć inwestycji biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej i sprzedała sześć budynków o łącznej wartości ponad 250 mln EUR. W Polsce deweloper realizuje obecnie pięć inwestycji biurowych, z czego cztery znajdują się w miastach regionalnych. Wysoka aktywność Skanska zyskała uznanie branży nieruchomości komercyjnych. Firma zdobyła najwięcej statuetek ze wszystkich deweloperów biurowych nominowanych w konkursach CEE Investment Awards i CIJ Awards.

Tegoroczna, piąta edycja konkursu CEE Investment & Green Building Awards okazała się dużym sukcesem Skanska i przyniosła firmie aż cztery nagrody. Firma zwyciężyła w dwóch najbardziej prestiżowych kategoriach biurowych: Skanska Commercial Development Europe została uznana deweloperem roku, a jej wrocławski projekt Dominikański otrzymał główną nagrodę w kategorii Project of the Year: Best Office Development. Ponadto firma zdobyła także dwie statuetki w kategoriach transakcyjnych: za sprzedaż budynków Kapelanka 42 B w Krakowie oraz Green Horizon w Łodzi.

Również tegoroczna gala CIJ Awards przyniosła firmie Skanska cztery nagrody. Deweloper zdobył wszystkie statuetki w kategoriach zielonego budownictwa – Skanska Property Poland została uznana zielonym deweloperem roku, a jej katowicki budynek Silesia Business Park A zwyciężył w kategoriach ESSA Leading Green Building of the Year oraz ESSA Green Certification Award. Uznanie w oczach jury zdobyła także transakcja sprzedaży wrocławskiego projektu Dominikański.

„Do tej pory 2015 r. był dla nas jednym z najbardziej aktywnych w historii zarówno na rynku transakcyjnym, jak i pod kątem liczby zrealizowanych projektów. W tym roku naszym największym sukcesem była sprzedaż portfolio czterech budynków biurowych w Krakowie i Katowicach o łącznej wartości 160 mln EUR, która była największą transakcją zrealizowaną w 2015 r. w Europie Środkowo-Wschodniej. Nabywcą był szwedzki fundusz Niam, który po raz pierwszy zdecydował się na inwestycję w tej części Europy. Ważną rolę w realizacji tej transakcji odegrała wysoka jakość naszych budynków, która przekonała inwestora do ulokowania kapitału w Polsce. Dostarczamy nowoczesne biurowce, które zapewniają elastyczną przestrzeń, dopasowaną do charakteru działalności najemców. Blisko współpracujemy z naszymi klientami, dzięki czemu możemy odpowiadać na ich indywidualne potrzeby”, powiedziała Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland.

Tegoroczne sukcesy utrzymują się na poziomie bardzo dobrych wyników spółki z 2014 roku, kiedy sprzedano łącznie dziewięć budynków biurowych zlokalizowanych w Czechach, Polsce, Rumunii i na Węgrzech. Nieruchomości były warte ponad 330 milionów euro, a wynik ten zagwarantował ponad dziesięcioprocentowy udział Skanska w całym rynku transakcji biurowych regionu CEE i stanowił jednocześnie ponad 50% wszystkich sprzedaży zrealizowanych przez firmę na globalnym rynku biurowym.

fot. Dominikański we Wrocłaiu / Skanska

 

Translate »