Drewno zamiast betonu?

Wydaje się, że domy z drewna mogą być albo z drewnianych bali, albo w konstrukcji szkieletu drewnianego wypełnionego płytami OSB. Na zachodzie Europy jednak bardziej doceniana jest technologia CLT, czyli prefabrykowanych płyt z klejonego drewna litego, dająca poczucie nowoczesności, obcowania z prawdziwym drewnem i pozwalająca wznosić w krótkim czasie nawet wieżowce z drewna.
Pierwszym budynkiem wznoszonym w technologii CLT w Polsce jest niewielka remiza strażacka w Murowie, ale już wkrótce rozpocznie się budowa imponującego biurowca firmy Stora Enso Wood Products.
– Fenomen tej technologii polega nie tylko na jej zaletach technicznych, ale również na niezwykle szybkiej budowie, gdyż prefabrykowane ściany z wyciętymi wszystkimi otworami, okiennymi i drzwiowymi, trafiają bezpośrednio na budowę, a ich złożenie zajmuje zaledwie kilka dni. Pozostaje więc kilka tygodni na poprowadzenie instalacji i prace wykończeniowe – mówi Robert Motała z Stora Enso Wood Products Sp. z o.o.
Płyty CLT mają wysoką kwalifikację w zakresie odporności ogniowej, dlatego są rekomendowane także w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola, biurowce czy obiekty sakralne. Technologia ta pozwala na wyprodukowanie płyt o długości nawet 16 m i szerokości do prawie 3 m. Są to wymiary pozwalające na ich stosowanie w obiektach o dużych kubaturach. Dzięki krzyżowemu klejeniu warstw lameli drewnianych, materiał posiada szczególne właściwości rozkładu obciążeń w obu kierunkach. Ponadto właściwości wytrzymałościowe pozwalają na stosowanie cieńszych ścian niż w przypadku żelbetu lub cegieł, a przez to zachowanie do 10% więcej przestrzeni wewnątrz budynków.
Co to jest CLT?
Stora Enso Wood Products – fińska firma specjalizująca się w produkcji tarcicy oraz wyrobów klejonych z drewna opracowała i wprowadziła na rynek metodę CLT (Cross Laminated Timber).
Jest to technologia polegająca na klejeniu warstwowo minimum trzech warstw drewnianych, łączonych prostopadle względem siebie, przy użyciu bezpiecznych dla środowiska klejów wolnych od formaldehydu, których udział w panelu stanowi mniej niż 1% całości. Płyty dostępne są w wielu grubościach w zależności od przeznaczenia. Metoda znalazła swe zastosowanie w budownictwie, ze względu na szybkość montażu oraz niskie koszty inwestycji. Z drewna klejonego techniką CLT powstają prefabrykaty, takie jak stropy, dachy, ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Takie elementy transportuje się bezpośrednio na teren budowy, gdzie sprawnie łączone są w jedną całość.
CLT na świecie
Na świecie istnieje już wiele budynków, które powstały przy użyciu paneli CLT. Technologia CLT jest coraz bardziej popularna we współczesnym budownictwie. Jedną z jej głównych zalet jest ekologiczność, bo płyta w 100% składa się z całkowicie odnawialnego surowca jakim jest drewno. Do ich wytworzenia stosuje się rodzime gatunki, takie jak świerk czy sosna, bez importowania ich z odległych egzotycznych krajów, a transport na krótkie odległości to jak wiadomo mniejsza emisja CO2. Także transport prefabrykatów ogranicza się tylko do przewiezienia ich na plac budowy bez konieczności wwożenia i wywożenia pozostałości po montażu. Budynki powstające z wykorzystaniem drewna są energooszczędne oraz wnoszą istotny wkład w ochronę klimatu i środowiska. Teraz przyczynią się do niej także remiza strażacka i biurowiec w Murowie.
fot. materiały prasowe