Jak zaprojektować biuro idealne

  • Realizacja Forbis
  • Realizacja Forbis_Sante

Zaprojektowanie idealnego biura stanowi duże wyzwanie dla architekta. Poza spełnieniem norm funkcjonalnych, projektowych, estetycznych czy ekologicznych liczy się również odpowiednia lokalizacja.

– Inaczej będzie wyglądało biuro idealne z punktu widzenia pracodawcy, inaczej z punktu widzenia pracownika. Pierwszy z nich będzie dążył do niwelowania kosztów wykończenia powierzchni biurowej i w trakcie jej użytkowania, dla drugiego z kolei ważna będzie wygoda i komfortowe warunki pracy. Brak w tej kwestii jednej, jasnej metody. Zawsze należy wypracować kompromis i potraktować każdą projektowaną przestrzeń w sposób indywidualny – mówi Katarzyna Grąbczewska, architekt z firmy Forbis Group.

Analizując trendy związane z projektowaniem przestrzeni, na pierwszy plan wysuwają się takie elementy jak estetyka, funkcjonalność oraz zapewnienie pracownikom przyjaznych warunków pracy. Zwłaszcza ten ostatni aspekt ma znaczenie w dzisiejszych czasach, kiedy w pracy spędza się większość dnia. Wystrój biura powinien budować przytulną atmosferę, która zwiększa komfort pracowników oraz – co za tym idzie – ich wydajność.

– Nowoczesne projekty kładą silny nacisk na elastyczny układ powierzchni pozwalający dostosować ją do potrzeb zmieniającej się organizacji – opowiada Robert Pastuszka z Nuvalu Polska, wyłącznego agenta budynków biurowych Crown Point i Crown Tower. – Z drugiej strony coraz więcej uwagi poświęca się na przygotowanie stref wypoczynku i relaksu, które pozwalają pracownikom nabrać energii do dalszej pracy.

Realizacja Forbis_Sante

We wnętrzach zaprojektowanych w ten sposób nie ma miejsca na monotonię, która niestety była widoczna w przypadku powierzchni aranżowanych jeszcze kilka lat temu. Z jednej strony gra kolorów, faktur i materiałów różnicuje biurowe strefy, a z drugiej wpływa na postrzeganie firmy przez pracowników oraz na ich nastawienie.

Jakie normy powinno spełniać biuro idealne?

Podczas pracy nad projektem architekt musi mieć na uwadze normy związane z liczbą metrów kwadratowych na osobę, dostosowaniem do wydajności projektowanego systemu wentylacji i klimatyzacji, a także normy przeciwpożarowe.

– Istnieją regulacje prawne określające wymogi związane z odpowiednim poziomem oświetlenia, zapewnieniem właściwej wentylacji oraz wielkości powierzchni przeznaczonej dla jednego pracownika. Spełnienie tych warunków gwarantuje stworzenie optymalnego stanowiska pracy. Należy jednak pamiętać jeszcze o tym, żeby aranżacja przestrzeni biurowej wiązała się z charakterem branży danej firmy. Inaczej zaprojektowanej przestrzeni potrzebuje agencja reklamowa i przedsiębiorstwo zajmujące się doradztwem finansowym – podsumowuje Katarzyna Grąbczewska.

fot.  realizacje Forbis Group dla Sante

 

Translate »