Ekologiczne rozwiązania w budynkach wielorodzinnych

Najpierw domy jednorodzinne, potem biurowce, teraz czas na budynki wielorodzinne. W ekologiczne technologie zaczynają inwestować deweloperzy. Jakie mają z tego korzyści? Co zyskają mieszkańcy? Czy to się w ogóle opłaca?

Ekologiczny trend w Polsce przybiera na sile. Kupujemy naturalną żywność, segregujemy odpady, wybieramy hybrydowe samochody albo przesiadamy się na rowery. Szybko zwiększające się zainteresowanie ekologią pokazują wyniki branży spożywczej. Obecnie szacuje się, że rynek żywności ekologicznej w Polsce wart jest ponad 600 mln zł, a popyt na takie produkty rokrocznie zwiększa się o 20%.

Ekologia wkroczyła również w branżę budowlaną. Najwięcej przykładów wykorzystania rozwiązań ekologicznych można znaleźć w budownictwie jednorodzinnym. To właśnie indywidualni inwestorzy najpierw zaczęli wykorzystywać panele słoneczne, pompy ciepła czy deszczówkę.

Mocną reprezentację mają biurowce, ale tu trend wygląda nieco inaczej – polega nie na wytwarzaniu energii, lecz na ograniczaniu emisji zanieczyszczeń. Powstają budynki z certyfikatem LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design), które spełniają restrykcyjne wymogi dotyczące m.in. zużycia energii i wody, systemu wentylacji i nawilżania oraz jakości środowiska wewnętrznego, w którym człowiek funkcjonuje na co dzień.

W Polsce wciąż jednak trudno o przykłady budynków wielorodzinnych z ekologicznymi technologiami. Deweloperzy dopiero badają ten segment rynku. Decydują się raczej na budowę osiedla domów jednorodzinnych z wyższej półki, jak np. podwarszawska Oaza Kampinos. Innym przykładem będzie inwestycja Krasińskiego 41 w stolicy, która została wybrana budynkiem demonstracyjnym projektu Miejski Budynek Jutra 2030.

Na tym tle awangardowo prezentuje się powstające na warszawskim Ursusie osiedle Alpha Park. Nowoczesna technologia ułatwi tu życie, a przy okazji zredukuje wpływ codziennego funkcjonowania na środowisko naturalne – za tym pójdą mniejsze koszty eksploatacji. W jaki sposób?

Przede wszystkim przez zastosowanie paneli solarnych, które przetworzą energię słońca na energię elektryczną. Ta natomiast zasili lampy uliczne na osiedlu, które też będą oszczędne, ponieważ zaplanowano tu oświetlenie ledowe.

RED_Alpha_osiedle

– Przewidujemy, że rachunki za prąd w częściach wspólnych zmniejszą się nawet o połowę – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha i Alpha Park. – Mieszkańcy zyskają na tym w oczywisty sposób, w kieszeni zostanie więcej pieniędzy. Jednak ważniejsze jest to, że dzięki ekologicznym rozwiązaniom zaspokojona zostanie naturalna potrzeba człowieka do zachowania równowagi
w przyrodzie.

Technologia fotowoltaiczna w Alpha Park to nie wszystko. Dodatkowym rozwiązaniem na osiedlu będzie zbieranie wody deszczowej. Deszczówka będzie wykorzystywana do nawadniania terenów zielonych – trawników, krzewów i drzew. To niezwykle ważne
z punktu widzenia oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi. Udział wody słodkiej wynosi zaledwie ok. 3%. To mało, a i tak większość znajduje się w niedostępnych lodowcach. Wykorzystujemy wodę, która stanowi ok. 0,5% wszystkich zasobów. I właśnie tą – uzdatnioną już do picia – wodą podlewamy zieleń. W przypadku Alpha Park to zużycie zostanie ograniczone.

Ekologiczne technologie mogą być atutem dewelopera sprzedającego mieszkanie. Dlaczego? Świadomość społeczeństwa w kwestii ekologii szybko się zwiększa. Zaczynamy dbać o środowisko naturalne, bo zdaliśmy sobie sprawę, że jesteśmy jego częścią. Angażujemy się w zdrowy tryb życia i dbamy o przyszłość następnych pokoleń oraz Ziemi. Szukamy więc rozwiązań, które nam to umożliwiają.

fot. materiały prasowe

 

Translate »