„Fasada Roku 2017” na półmetku

Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, Trójmiasto, Kraków, Lublin, Poznań, Radom, Szczecin czy Wrocław. Wciąż jednak nie jest za późno, by dołączyć do walki o prestiżowy tytuł i 10 000 zł. Inwestorzy, architekci i wykonawcy mogą zgłaszać swoje realizacje jeszcze do końca roku.

Konkurs „Fasada Roku 2017” wystartował 1 września 2017 i jest już jedenastą odsłoną projektu zainicjowanego w 2007 r. przez firmę Baumit. Jego ideą jest nagradzanie elewacji jako elementu wpływającego tak na wygląd budynku jak i otoczenie. Obiekty klasyfikowane są w różnych kategoriach. W tym roku są to: „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek po termomodernizacji”, „Budynek niemieszkalny nowy” i „Budynek zabytkowy po renowacji”. Tegoroczna edycja odbywa się pod Honorowym Patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i Fundacji Twórców Architektury (FTA).

Wszystko co trzeba zrobić by stanąć do rywalizacji, to wejść na stronę www.fasadaroku.pl i prawidłowo wypełnić elektroniczny formularz. Zgłaszana elewacja musi być zrealizowana w 2017 roku, być ukończona i stworzona z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit, przez którą rozumie się system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem. Kandydatury zbierane są do 31.12.2017 r.

Internauci już typują

Tymczasem z początkiem października na stronie www.fasadaroku.pl wystartowało głosowanie, za pośrednictwem którego swoją opinię wyrazi społeczność internetowa. Każdy, poczynając od 01.10.2017 do 31.01.2018, ma do rozdysponowania pulę 5 głosów (po jednym w każdej kategorii).  Projekty z pierwszych miejsc w swoich kategoriach zostaną uhonorowane „Wyróżnieniem Internautów”.

Fasada Roku to nie wszystko!

Na początku lutego 2018 r., podczas niezależnych obrad, głos zabierze profesjonalne Jury i to ono zdecyduje, komu w udziale przypadnie tytuł „Fasada Roku 2017” i nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. zł. Jednak myli się ten, kto myśli, że na tym koniec. Sukces na poziomie krajowym to klucz, który otwiera drzwi do międzynarodowej fazy rozgrywek, w których stawką za zwycięstwo w swojej kategorii jest kolejny prestiżowy tytuł – „Europejska Fasada Roku” i kolejny niemały zastrzyk gotówki – 6 600 €. Co więcej, triumfator główny wzbogaci się o 9 900 €. Zwycięzcy krajowych konkursów Fasada Roku 2016 i 2017 udział mają z góry zagwarantowany. Dodatkowo z obu edycji dołączą do nich po 4 obiekty z każdej kategorii, wyróżniające się atrybutami poszukiwanymi przez międzynarodowe Jury. Finał trzeciej edycji Baumit Life Challenge odbędzie się w czerwcu 2018 r. w Bratysławie na Słowacji.

il. materiały prasowe