Finał drugiej edycji Art Mural Challenge w Łodzi

W Łodzi zakończyła się druga edycja Art Mural Challenge – konkursu organizowanego przez firmę Profbud, który przyciągnął miłośników sztuki ulicznej z całej Polski. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – wzięło w nim udział blisko stu artystów, którzy nadesłali około 200 projektów murali.

Tegorocznym tematem przewodnim konkursu były łódzkie tramwaje.

Pierwsza edycja Art Mural Challenge odbyła się w 2019 roku i okazała dużym sukcesem. Wydarzenie przyciągnęło artystów z całego kraju, którzy realizując zadanie konkursowe, wykazali się ogromną wyobraźnią i kreatywnością. Zwycięski mural początkowo zdobił ścianę kamienicy przy ul. Tramwajowej, a następnie został przeniesiony do klatek schodowych w inwestycji Profbud – Osiedla Primo I i II w Nowym Centrum Łodzi, gdzie można podziwiać go do dziś.

Zainteresowanie konkursem, a także pozytywny odbiór gotowego dzieła przez łódzką społeczność, zainspirowały organizatorów do kontynuacji inicjatywy, która na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny miasta.

– Po dużym sukcesie pierwszej edycji Art Mural Challenge i sygnałach, że sztuka w takim wydaniu jest bardzo dobrze odbierana przez mieszkańców Łodzi, postanowiliśmy przeprowadzić kolejną odsłonę konkursu i zrealizować dwa zwycięskie projekty murali we współpracy z jego laureatem. W tym roku zarówno tematykę konkursu, jak i zwycięzcę wyłonili, w drodze głosowania, przyszli mieszkańcy Osiedla Primo III – mówi Anna Skotnicka-Ryś, członek zarządu i dyrektor handlowy w firmie Profbud. – Misją naszej firmy jest nie tylko dostarczanie komfortowych mieszkań i domów, ale także budowanie społeczności, opartych na trwałych, szczerych relacjach, dlatego ogromnie zależało nam, by w jak największym stopniu zaangażować przyszłych lokatorów Osiedla Primo III w tegoroczną edycję konkursu. Chcieliśmy, by to oni sami zadecydowali, które murale staną się częścią ich społeczności, będąc – mamy nadzieję – powodem rozmów, spotkań, a tym samym zawierania nowych znajomości i umacniania więzi – podkreśla Anna Skotnicka-Ryś.

A wybór nie był łatwy. Po długich naradach, jury konkursowe wyłoniło trzech finalistów, z których przyszli mieszkańcy inwestycji Osiedle Primo III wybrali zwycięzcę. Pod uwagę brane były zgodność z tematyką, walory artystyczne, ekspozycja w kontekście otoczenia oraz spójność projektu z przestrzenią miejską.

Zwyciężczynią konkursu została Anna „SiXi” Hlazunowa. Artystka stworzyła dwa spójne ze sobą, dynamiczne projekty, przedstawiające tramwaje na tle Dworca Tramwajowego Centrum – kultowego w Łodzi miejsca, które przez kolorowe zadaszenie przyjęło nieformalną nazwę – „Stajnia Jednorożców”. To z kolei zainspirowało władze miasta do postawienia tam w 2019 roku Pomnika Jednorożca, który również znalazł się na zwycięskim projekcie SiXi. Laureatka otrzymała od organizatora konkursu – firmy Profbud – nagrodę w wysokości 5 000 zł. Druga część nagrody, czyli przeniesienie zwycięskich projektów na ściany dwóch klatek schodowych w inwestycji Osiedle Primo, kilka dni temu została zrealizowana. Gotowe murale już czekają na nowych mieszkańców i będą cieszyć ich oczy przez kolejne lata.

 

Jak zaznacza Anna Skotnicka-Ryś: – Konkurs Art Mural Challenge to doskonały sposób na promocję talentów, a także okazja do wzbogacenia przestrzeni miejskiej Łodzi poprzez sztukę, dlatego jest on dla nas niezwykle ważną i wartościową inicjatywą. W Profbud staramy się, by każdy nasz projekt, nie tylko budowlany – niósł ze sobą jak najwięcej wartości i pomagał w budowaniu prawdziwych relacji. Tym bardziej jesteśmy dumni, że możemy być częścią miasta nie tylko w kontekście architektonicznym poprzez Osiedle Primo, ale również artystycznym i wspierać uzdolnionych artystów w realizacji ich wizji – podsumowuje.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, Partnerem tegorocznej inicjatywy była Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.

fot. materiały prasowe

Translate »