Firmy z rynku nieruchomości zrzucają na wiosnę zbędne kilowaty

Deweloperzy, doradcy do spraw nieruchomości oraz międzynarodowa firma zarządzania odpadami, recyklingu i usług środowiskowych, po raz trzeci organizują akcję „Zrzuć Zbędne Kilowaty”.

W dniach 13-23 kwietnia 2015 roku, z inicjatywy sześciu międzynarodowych firm (DTZ, JLL, Knight Frank, Kulczyk Silverstein Properties, Skanska i Stena Recycling), zostanie przeprowadzona akcja Zrzuć Zbędne Kilowaty, w ramach której w wybranych budynkach biurowych i magazynowych będą zbierane elektroodpady. Celem akcji jest propagowanie postaw pro-ekologicznych wśród pracowników obiektów komercyjnych, a także wsparcie wybranej inicjatywy charytatywnej.

Zbiórka elektroodpadów (zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego) rozpocznie się w poniedziałek, 13 kwietnia i będzie trwała 10 dni. W budynkach na terenie Warszawy, Katowic, Łodzi, Poznania, Trójmiasta, Wrocławia oraz Krakowa zostaną wystawione specjalne kontenery, a pracownicy obiektów biorących udział w akcji będą mieli okazję pozbycia się elektrośmieci (e-odpadów). Środki pozyskane z ich sprzedaży zostaną przekazane na rzecz domu dziecka Nasz Dom im. Maryny Falskiej w Warszawie. Akcja Zrzuć Zbędne Kilowaty organizowana jest po raz trzeci. W roku 2013 firmy-organizatorzy wspierali organizację WWF, w zeszłym roku przekazano fundusze na rzecz fundacji Synapsis.

Aleksandra Surdykowski, Stena Recycling: „W naszej akcji będziemy zbierać sprzęt małogabarytowy, a przede wszystkim komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, i inne podobne sprzęty zasilane prądem lub na baterie. Ale także zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy, gry video, gry kieszonkowe. Technologia komputerowa i elektronika rozwijają się bardzo dynamicznie, co oznacza, że produkty elektroniczne szybko stają się przestarzałe i należy je wymienić. Podobnie dzieje się z telefonami komórkowymi i sprzętem gospodarstwa domowego. Wszystkie rodzaje odpadów elektronicznych poddane recyklingowi w prawidłowy sposób, stanowią cenne zasoby do powtórnego wykorzystania.”

W 2014 roku w ramach inicjatywy Zrzuć Zbędne Kilowaty, firmy z branży nieruchomości zebrały ponad 9 000 kg elektroodpadów, o 500 kilogramów więcej niż rok wcześniej.

Beata Jońska, Kulczyk Silverstein Properties: „Niewiele osób wie, co zrobić ze starymi i zużytymi bateriami, żarówkami i sprzętami elektrycznymi. Najczęściej lądują one w koszach na śmieci albo są wystawiane na ulice. Coraz częściej można je spotkać w lasach. Wszelkie akcje pokazujące w jaki sposób postępować z elektrośmieciami są bardzo potrzebne. Co ogromnie cieszy, wartością dodaną tej akcji jest umiejętne łączenie pomocy środowisku ze zbiórką funduszy na wakacje dzieci z domu dziecka Nasz Dom im. Maryny Falskiej w Warszawie.”

Paweł Paśnikowski, Skanska CDE: „Nasza akcja ma na celu uświadomienie firmom i pracownikom jak ważna jest odpowiednia segregacja elekroodpadów. Stwarzamy okazję do łatwego pozbycia się starych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Nie zawsze jesteśmy świadomi tego gdzie i w jaki sposób należy takie przedmioty składować, wyrzucać i kto może je utylizować”

Co znajduje się w elektrośmieciach?

Rtęć, związki bromu, kadm, PCB, R-12, azbest – to tylko niektóre niebezpieczne substancje, które znajdują się w elektroodpadach. Jeśli trafią do zbiorników wodnych, przenikną do gleby, a później do organizmu człowieka, czy zwierząt, mogą wywołać zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, problemy neurologiczne czy zmiany nowotworowe.

W związku z tym należy pamiętać, aby zużytych urządzeń nie wyrzucać do zwykłych pojemników. Trzeba je umieścić w specjalnych kontenerach lub oddać do punktu zbiórki. Następnie muszą one zostać poddane recyklingowi. Odzyskane surowce ze zużytego sprzętu mogą być wykorzystane do produkcji nowych rzeczy, np. tworzywo z obudowy lodówki może zostać przetopione na kołpaki, szklane drzwiczki od pralki można przerobić na naczynie żaroodporne, zaś materiały ze zużytych telefonów komórkowych można wykorzystać np. do wytwarzania czajników.

Eurobuild, Facility Manager oraz Property News objęły patronat medialny nad akcją Zrzuć Zbędne Kilowaty.

Translate »