Gdańska Alchemia z nagrodami Green Building Awards 2015

W dniu 6 października 2016r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się Green Building Symposium, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Podczas wydarzenia nagrodzone zostały najbardziej proekologiczne inwestycje biurowe w kraju, a inwestycja Alchemia zwyciężyła w dwóch z czterech kategorii konkursowych.

– Bardzo się cieszę, że Alchemia została podwójnie doceniona i wybrana spośród tak licznego grona inwestycji w kraju. Certyfikacja budynków wymaga ogromnych nakładów pracy i zaangażowania, ale jest to wysiłek, który jest też miarą odpowiedzialności inwestorów i deweloperów za jakość otoczenia, które wszyscy razem współtworzymy – powiedziała Edyta Korycka, dyr. działu planowania inwestycji w firmie Torus.

Ideą konkursu i przyznawanych w nim PLGBC Green Building Awards jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla ekologicznego budownictwa. Tegoroczna edycja była już czwartą (pierwsza miała miejsce w 2010 roku), a rosnące z roku na rok zainteresowanie dowodzi wzrostu znaczenia tego obszaru w branży nieruchomości komercyjnych. Jury oceniało zarówno najnowsze trendy architektoniczne wprowadzone w zgłaszanych do konkursu projektach oraz zrealizowanych budynkach, jak i ich adaptację do krajowych i światowych wymagań środowiskowych.

Do tegorocznej edycji konkursu Green Building Awards zgłoszone zostały 42 projekty. Na podstawie nadesłanych prac, jury w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn (Przewodniczący Komisji), mgr inż. arch. Jacek Ewý, Peter Maitland (FRICS), dr inż. arch. Aleksandra Witeczek oraz mgr inż. Jarosław Witek, wyłoniło zwycięzców w 4 kategoriach:

Kategoria 1 – Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny certyfikowany

Kategoria 2 – Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu (bądź precertyfikowany)

Kategoria 3 – Najlepszy projekt ekologiczny

Kategoria 4 – Green Product of the Lear

Alchemia zwyciężyła w dwóch kategoriach. Pierwszy etap inwestycji został uznany za Najlepszy zrealizowany ekologiczny budynek certyfikowany, natomiast drugi etap za Najlepszy projekt ekologiczny.

Nagrodę w 1 kategorii odebrali wspólnie Edyta Korycka z firmy Torus wraz z Szymonem Wojciechowskim, architektem i prezesem APA Wojciechowski, projektantem całego kompleksu Alchemia, który odebrał też samodzielnie trofeum przyznane Alchemii w 3 kategorii.

przedstawiciele_firmy_torus_oraz_pracowni_apa_wojciechowski_01

W kategorii 2 zwycięzcą okazało się Laboratorium Architektury Energooszczędnej Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, a w kategorii 4 triumfowało STEICO LVL, STEICO CEE.

Prace były oceniane zarówno pod względem walorów architektonicznych, estetycznych jak i walorów związanych z budownictwem zrównoważonym. Dla inwestorów oraz projektantów, nagrody  PLGBC Green Building Awards mają być przede wszystkim wyróżnieniem ich wkładu w rozwój budownictwa zielonego w Polsce.

fot. 1 _ Budynek Alchemii w Gdańsku / materiały prasowe

fot. 2_Przedstawiciele firmy Torus oraz APA Wojciechowski / materiały prasowe

 

Translate »