Ghelamco rusza z kolejną emisją obligacji

Ghelamco rozpoczyna zapisy na drugą w historii spółki emisję obligacji skierowaną do inwestorów indywidualnych. Deweloper zdecydował się podnieść oprocentowanie w stosunku do oferowanego w listopadowej emisji: inwestorzy mogą liczyć na zysk w wysokości Wibor 6 miesięczny + 4,0%.

Od 28 maja do 16 czerwca 2015 roku inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na obligacje Ghelamco Invest drugiej już emisji publicznej skierowanej do tej grupy odbiorców. Oferta obejmuje do 500 000 obligacji serii PPB o wartości nominalnej 100 PLN każda i cenie emisyjnej uzależnionej od dnia złożenia zapisu. Wykup obligacji przewidziany jest na czerwiec 2019 roku, został zabezpieczony poręczeniem Granbero Holding Limited, jedynego udziałowca wszystkich spółek projektowych Grupy Ghelamco na terenie Polski.

Zaoferowane oprocentowanie (Wibor 6 miesięczny + 4,0%) jest wyższe od proponowanego w pierwszej emisji skierowanej do klientów indywidualnych w listopadzie 2014 roku. Zapisy będą prowadzone przez sieć dystrybucji w skład której wejdą Centralny Dom Maklerski Pekao S.A.; Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o., Dom Maklerski Pekao, Noble Securities S.A., Dom Maklerski PKO Banku Polskiego oraz Biuro Maklerskie Alior Bank S.A.

– Niskie stopy procentowe znacząco wpływają na krajobraz rynku obligacji i wymagania inwestorów – mówi Jarosław Jukiel, dyrektor finansowy i członek zarządu Ghelamco Poland. – Jednak przygotowana przez nas oferta wyróżnia się pozytywnie na tle rynku. Jesteśmy jednym z największych polskich deweloperów, spółką o stabilnej pozycji rynkowej, dobrych wynikach finansowych, z rosnącą wypłacalnością i długofalowymi planami na przyszłość. W połączeniu z podwyższonym oprocentowaniem nasza oferta stanowi atrakcyjną propozycję dla inwestorów indywidualnych – mówi Jarosław Jukiel.

Ghelamco w Polsce, poprzez swoją spółkę Ghelamco Invest Sp z o.o. wyemitowało do tej pory 1,1 mld PLN obligacji. Do tej pory firma wykupiła obligacje na łączną kwotę 594 mln PLN, z czego większość przed terminem. Na 31 grudnia 2014 roku kapitały własne grupy Ghelamco w Polsce wyniosły 479,6 mln EUR, czyli ponad 1,9 mld PLN, co stanowi przeszło połowę sumy bilansowej. Wskaźnik wypłacalności wyniósł 54% (51% na dzień 31 grudnia 2013 roku). Wskaźnik LTV (ang. Loan to Value), liczony dla finansowania bankowego i z obligacji w stosunku do wartości projektów i środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach, wyniósł 48% (50% na dzień 31 grudnia 2013 roku).

Firma Ghelamco jest obecna na polskim rynku od 24 lat, wybudowała i skomercjalizowała ponad 500 tys. mkw. powierzchni. Wolumen sprzedaży zrealizowanych przez Ghelamco projektów przekracza 5 mld złotych. Przez lata swojej działalności jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, Ghelamco Poland zdobyło reputację firmy, który zapewnia terminowość oraz wysoką jakość realizowanych inwestycji.

– Tylko w pierwszych miesiącach 2015 roku podpisaliśmy umowy najmu na przeszło 35 000 mkw. powierzchni biurowej. Nasze projekty znajdują uznanie najbardziej wymagających firm, obecnie trwają negocjacje z kolejnymi najemcami – mówi Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco CEE. – Aktualnie realizujemy naszą flagową inwestycję – kompleks Warsaw Spire, największy obiekt biurowy powstający obecnie w Europie o łącznej powierzchni ok. 100 tys. mkw. Na rok przed planowanym zakończeniem budowy Warsaw Spire jest już w blisko 60% wynajęty. W ciągu najbliższych lat uruchomimy kolejne projekty, których łączna powierzchnia przekroczy 300 000 mkw. – dodaje van der Toolen.

Poza Warsaw Spire Ghelamco realizuje obecnie budynek przy ulicy Wołoskiej 24 (21 3000 mkw. powierzchni biurowej). W portfelu planowanych inwestycji znajdują się m.in.: projekt przy ul. Wroniej (17 000 mkw.), oraz Sienna Towers – kompleks biurowy z funkcjami handlowymi (przeszło 100 000 mkw. powierzchni). W planach dewelopera jest także realizacja projektu zagospodarowania terenów dworca Warszawa Gdańska.

W ciągu ostatnich dwóch lat firma znalazła nabywców na pięć swoich projektów. W 2014 roku Ghelamco sprzedało za cenę 189 mln EUR trzy gotowe i wynajęte projekty, tj. Katowice Business Point, T-Mobile Office Park oraz Łopuszańska Business Park. Rok wcześniej, za 232 mln EUR sprzedane zostały dwa projekty biurowe w Warszawie: Senator oraz Mokotów Nova.

fot. materiały prasowe

Translate »