Inwestowanie w mieszkania z dobrym adresem

Przybywa osób inwestujących kapitał na rynku nieruchomości, które kupują mieszkania z myślą o wynajmie. Potwierdzają to dane NBP, które mówią o rekordowych zakupach mieszkań za gotówkę.

To efekt masowego lokowania oszczędności w nieruchomości. Zdecydowana większość osób kupujących mieszkania inwestycyjnie wybiera lokale z segmentu popularnego o małym metrażu. Ale są także i tacy inwestorzy, którzy angażują większe środki w zakup wysokiej klasy nieruchomości zlokalizowanych w najciekawszych punktach miast.

Zakup ekskluzywnego mieszkania wymaga większego nakładu finansowego, ale i zysk z najmu jest często wyższy niż w przypadku standardowego lokalu. Inwestycja w dobrej klasy nieruchomość w centrum miasta może przynieść nawet 8-9 proc. w skali roku. Ponadto, mieszkania w ekskluzywnych miejscach z czasem mogą tylko zyskać na wartości, a tym samym dać jeszcze lepszą stopę zwrotu z inwestycji.

Im droższe, tym częściej kupowane bez kredytu

Projekty z wyższej półki wciąż stanowią niewielką część propozycji deweloperów. Obejmują zaledwie kilka procent oferty rynkowej. Inwestycji realizowanych w segmencie premium powoli jednak przybywa. Regularnie też zwiększa się grupa osób, które mogą sobie na nie pozwolić. Nabywcy wysokiej klasy mieszkań raczej nie zaciągają na ich zakup kredytów. Potwierdza to przykład warszawskiej wieży Cosmopolitan, jednego z najdroższych budynków apartamentowych w kraju, w którym tylko 20 proc. zakupionych mieszkań obciążonych zostało hipoteką.

Ceny mieszkań w inwestycjach w wyższym standardzie, które przeważnie lokowane są w najlepszych miejscach, w centralnych rejonach miast determinuje wartość gruntu. Stawki za metr są wyższe od średniej ceny w mieście i charakteryzuje je spora rozpiętość. W centrum Warszawy ceny mieszkań zaczynają się od 9,5 tys. zł/mkw. i sięgają nawet 40 tys. zł/mkw. w najbardziej prestiżowych projektach.

Jeśli mowa o warszawskich apartamentach, średnie stawki za metr kwadratowy tego typu nieruchomości kształtują się na poziomie 17-20 tys. zł. W Krakowie i we Wrocławiu trzeba za nie zapłacić ok. 11-15 tys. zł, a w Trójmieście 13- 14 tys. zł/mkw. W stolicy Dolnego Śląska i Małopolski do zakupu atrakcyjnych, centralnie położonych mieszkań można się przymierzać mając do wydania około 8 tys. zł/mkw.

Najlepsze mieszkania pod wynajem kupują fundusze inwestycyjne

Warszawski rynek oferuje największą gamę dobrej klasy nieruchomości w Polsce, od mieszkań w podwyższonym standardzie po luksusowe penthousy za kilka milionów złotych. Te ostatnie adresowane są do wąskiego grona zamożnych klientów i także stanowią świetny produkt inwestycyjny. Potwierdza to niedawny zakup niespełna jednej czwartej apartamentów znajdujących się w luksusowej wieży mieszkalnej przy Złotej 44 w Warszawie przez fundusz inwestycyjny, planujący oddać je pod wynajem długoterminowy. Z takim samym zamiarem został zakupiony również cały budynek z mieszkaniami w wyższym standardzie, który firma Matexi będzie dopiero budować przy ulicy Pereca.

O popularności zakupów inwestycyjnych w projektach dobrej klasy świadczy także powodzenie, jakim cieszą się apartamenty w Mennicy Residence. W ciągu czterech miesięcy od wprowadzenia na rynek inwestycji zlokalizowanej w okolicy ronda Daszyńskiego sprzedało się prawie połowę mieszkań, których ceny zaczynają się od 12 tys. zł/mkw.

Dobry adres się obroni i przyniesie zysk

Grupa amatorów centralnie zlokalizowanych mieszkań w projektach wyróżniających się architekturą i standardem systematycznie rośnie. Coraz więcej osób chce kupować mieszkania z dobrym adresem. W Warszawie takie nieruchomości poszukiwane są w Śródmieściu, na Powiślu, Starym Żoliborzu, Górnym Mokotowie, czy Saskiej Kępie. – Lokalizacje w centrach miast są chętnie wybierane przez deweloperów, bo wciąż wiele osób jest zainteresowanych zakupem śródmiejskich mieszkań, zarówno na potrzeby własne, jak i inwestycyjnie. Trudno jednak o grunt inwestycyjny w takich rejonach – przyznaje Tomasz Sadłocha, członek zarządu Ochnik Development. Zauważa też, że popyt ze strony kupujących w celach inwestycyjnych mieszkania w inwestycji Dzielna 64, którą realizuje firma na Muranowie stymuluje miedzy innymi duża liczba miejsc pracy w centrum Warszawy oraz aktywność turystyczna na tym obszarze, a to dobrze rokuje w kontekście wynajmu krótko i długoterminowego. – Klienci biorą też pod uwagę perspektywy rozwoju tego terenu, związane z zabudową okolic ronda Daszyńskiego reprezentacyjnymi obiektami komercyjnymi. Wiedzą, że jeśli dany obszar się rozwija nieruchomości znajdujące się w jego obrębie w dłuższej perspektywie zyskają na wartości – wyjaśnia Tomasz Sadłocha.

Z myślą o inwestorach deweloper zainicjował także przy Pawiej budowę inwestycji Studio Centrum z micro-apartamentami o średniej powierzchni 25 mkw. Oferta w tym projekcie szczególnie adresowana jest do firm z uwagi na korzystna możliwość kwalifikacji kosztów związanych z podatkiem VAT przy zakupie i wykończeniu lokalu.

Apartamenty w wieżach i penthousy przy parku

Wśród najbardziej lukratywnych warszawskich adresów w kwotach mieszczących się w najwyższym przedziale cenowym wymienia się Rezydencje Opera i Opera II przy Niecałej, Apartamenty Park Lane przy Podchorążych, czy Platinum Residence przy Grzybowskiej.

Projekty oferujące apartamenty powstają teraz m.in. na Powiślu. W budowie jest obecnie np. inwestycja Solec Residence Kryształ Powiśla, a w przygotowaniu projekt, w ramach którego powstanie apartamentowiec w miejscu obecnie istniejącego budynku przy ulicy Szarej 10a. Znajdzie się w nim 30 najwyższej klasy lokali, z których penthous usytuowany na ostatnim piętrze ma osiągnąć cenę rekordową w skali kraju, jak zapowiada inwestor. W sąsiedztwie wież Platinum Towers i hotelu Hilton planowany jest też 44 piętrowy, wysokiej klasy budynek Atlas Estates Tower.

Apartartamenty w najwyższym standardzie, jak i cenach znajdziemy także w Trójmieście. Najwyższe stawki obowiązują w gdyńskim apartamentowcu Sea Towers, gdzie ceny ofertowe dochodzą do 50 tys. zł/mkw. Za dobry adres w Trójmieście trzeba zapłacić minimum 10 tys. zł. Nie dotyczy to dolnego Sopotu, gdzie ceny penthousów sięgają 40 tys. zł za mkw.

Nowych inwestycji oferujących mieszkania z wyższej półki przybywa na gdańskiej Wyspie Spichrzów. Deweloperzy nie czekają tam na klientów. Najciekawsze oferty kupowane są inwestycyjnie, a najlepsze lokale rezerwowane i kupowane zanim kolejne budynki wejdą oficjalnie do oferty rynkowej.

Widok na morze kosztuje

Najwięcej luksusowych mieszkań w Trójmieście jest w dolnym Sopocie, gdyńskim Jelitkowie i Śródmieściu, w tym na Wyspie Spichrzów. Trójmiejskie ceny za nieruchomości z dobrym adresem przekraczają 20 tys. zł za mkw. Wzięcie mają m.in. lokale w gdańskich inwestycjach Quattro Towers, Browar Gdański i Garnizon, a w Gdyni w projektach zlokalizowanych w Orłowie.

We Wrocławiu topowych ofert mieszkaniowych nie ma szczególnie wiele. Reprezentatywna jest grupa projektów zlokalizowanych w centrum oferujących lokale o podwyższonym standardzie. Najbardziej prestiżowymi budynkami we Wrocławiu są Ovo Wrocław i Sky Tower. To obiekty wielofunkcyjne, w których znajdują się także apartamenty i penthousy. Ich ceny przekraczają 20 tys. zł/mkw., a zaczynają się od 12 tys. zł. Ale już na przykład we wrocławskim projekcie w wyższym standardzie Angel River mieszkanie można kupić w cenie od ok. 7 tys. zł za mkw.

Najdroższe z widokiem na Wawel

W Krakowie mieszkania z wyższej półki kosztują ok. 10-20 tys. zł za mkw. Oferty w dobrej lokalizacji i standardzie w stolicy Małopolski kupuje wielu inwestorów, którzy robią także zakupy pakietowe. Największy wybór mieszkań wysokiej klasy jest w krakowskich Dębnikach,  w pobliżu Bulwarów Wiślanych, na Salwatorze, na Woli Justowskiej. Atrakcyjne mieszkania są do kupienia w takich inwestycjach jak: Residence, Park Avenue Apartments, Bulvar Tyniecka, Rezydencja Rycerska, Kościuszki Apartments, Hortus Apartments, a także w projektach zlokalizowanych w okolicach krakowskich Błoni i w centrum jak: Błonia Park, Garden Lane, Park Club, Angel Wawel, Kossak Residence i plac Na Groblach 19. Apartament z widokiem na Wawel kosztuje kilka milionów złotych.

Autor: Ochnik Development

fot. Dzielna 64 / Ochnik development

Translate »