Jak chcą mieszkać Polacy?

8 grudnia, w trakcie III Forum Przemysłowego w Karpaczu, miało miejsce spotkanie przedstawicieli świata smart home. Członkowie firm producenckich, reprezentanci nauki oraz eksperci branży deweloperskiej debatowali o przyszłości smart home, starając się znaleźć odpowiedź na pytanie: w jakich domach chcą mieszkać Polacy?

Według najnowszych badań FIBARO, rozwiązania smart home cieszą się dużym zainteresowaniem w naszym kraju – trzech na czterech Polaków chciałoby korzystać z nich w swoich domach. Równolegle, rynek wymaga jeszcze sporej edukacji – ponad 22% ankietowanych mylnie wskazało czym dokładnie jest smart home, kojarząc go m.in. z pakietem telewizji cyfrowej. Przy takim wyzwaniu, eksperci jednoznacznie stwierdzają, że konieczna jest dalsza edukacja pod względem oferowanych przez producentów rozwiązań. W trakcie debaty zastanawiano się również nad oczekiwaniami Polaków.

– Smart home może zaspokajać potrzeby Polaków w różnych obszarach, głównie takich jak: wygoda, bezpieczeństwo, czy oszczędności. Warto wybrać więc system modułowy, taki jak FIBARO. Można go wtedy rozbudowywać stopniowo, dostosowując do możliwości finansowych rodziny i rosnących potrzeb domowników. W tym kontekście istotne są także rozwiązania bezprzewodowe, które świetnie sprawdzą się zarówno w nowo powstającym budynku, jak i w istniejącym mieszkaniu. Umożliwia to instalację bez kucia ścian i jakichkolwiek remontów. – mówił w trakcie debaty Mikołaj Pertek z FIBARO.

W debacie wzięli udział Mikołaj Pertek, Country Manager FIBARO, David Kalisz, International Business Supervisor Collegium Civitas, Waldemar Niedziela, Business Developer Manager CBS Somfy Sp. z o.o., Zygmunt Łopalewski, Rzecznik na obszar Europy Wschodniej, Whirlpool Corporation oraz Krzysztof Gawkowski, doradca Zarządu T4B Sp. z o.o.

fot.   smart home / FIBARO