Jak obliczyć efektywną powierzchnię dachu?

Zanim zainstalujemy orynnowanie, niezbędne jest wyliczenie ilu rynien, rur spustowych i innych elementów systemu będziemy potrzebować do odprowadzenia wody deszczowej z dachu. Jeśli dobierzemy zbyt małe orynnowanie, to spływająca z dachu woda będzie wylewała się w dowolnych miejscach i niszczyła ściany oraz elewację budynku. Dlatego warto pamiętać, że przekrój rynien i rur zwiększa się proporcjonalnie do wielkości dachu.

Niezależnie od rodzaju dachu pracę należy rozpocząć od dokonania pomiarów. Najpierw mierzymy wysokość od podstawy do zwieńczenia dachu, którą oznaczono literą „C”. W drugiej kolejności mierzymy odległość od szczytu dachu do miejsca zakończenia, czyli parametr „B”. Na końcu niezbędne jest także ustalenie długości dachu, żeby wiedzieć jak długie rynny należy zamocować. Posiadając powyższe dane wystarczy korzystać z wzoru na obliczenie efektywnej powierzchni dachu:

Efektywna powierzchnia dachu [EPD] w mkw. = (C/2 + B) x długość

liczenie powierzchni dachu

Dodatkowo należy uwzględnić fakt, czy dach jest wyposażony w narożniki. Jeśli tak, to w przypadku gdy znajdują się one w odległości około 2 m od odpływu, do EDP należy doliczyć 10%. Jeśli ta odległość wynosi ponad 2 m wystarczy do powierzchni dachu doliczyć 5%.

Warto zwrócić też uwagę na fakt, że jeśli odpływ jest zamontowany pośrodku rynny to podnosi wydajność systemu orynnowania aż do 90%. Gdy dach jest płaski, lub ma spadek poniżej 10 stopni, wówczas efektywna powierzchnia dachu równa się po prostu jego powierzchni.

Zakup systemu rynnowego to spory wydatek, dlatego tak ważne jest, by precyzyjnie obliczyć ilość potrzebnych rynien i rur spustowych. Jeśli materiałów będzie zbyt dużo poniesiemy niepotrzebne koszty, jeśli zbyt mało, system może nie nadążyć z odprowadzaniem wody, a koszty poprawek w czasie eksploatacji systemu są ogromne. Dlatego, dla ułatwienia zadania, niektórzy producenci systemów orynnowania, jak Galeco, udostępniają kalkulatory, dzięki którym można z łatwością obliczyć właściwą ilość i rodzaj rur spustowych oraz rynien dla naszego dachu.

tabela Galeco

fot. materiały prasowe

 

Translate »