Jak wygląda rynek nieruchomości na obrzeżach Podkarpacia?

Ceny gruntów i lokali mieszkalnych na większości obszaru Polski wciąż szaleją, choć z mniejszą dynamiką. Firma Lege Advisors w raporcie „Mid Size Cities – Flash Report” przeanalizowała cztery miasta – Mielec, Krosno, Przemyśl, Tarnobrzeg – leżące na obrzeżach województwa podkarpackiego.

Jak wygląda tam sytuacja na rynku mieszkań i gruntów? Czy ceny nieruchomości są również wysokie jak chociażby w Rzeszowie?

Rynek mieszkań – Mielec, Krosno, Przemyśl, Tarnobrzeg

– Lokalne rynki, badane w ramach województwa, cechują się umiarkowanym poziomem rozwoju w segmencie lokali położonych w budynkach nowych i kilkuletnich. Na terenie każdego z miast można wskazać kilka zrealizowanych w ostatnim czasie inwestycji deweloperskich. Wśród sprzedawanych lokali widoczna jest zdecydowana przewaga tych o stosunkowo dużych powierzchniach, najczęściej powyżej 50 m2 i większych. – mówi Katarzyna Młynarczyk, Head Działu Analiz Nieruchomości Lege Advisors.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że stosunkowo niskie ceny metra kwadratowego mieszkania, w porównaniu z większymi miastami, pozwalają inwestorom na zakup większych metraży w ramach wciąż przystępnych cen globalnych. Warto wskazać, że rosnącym zainteresowaniem, obok zabudowy wielolokalowej, cieszą się inwestycje obejmujące realizacje lokali w budynkach niewielkich, maksymalnie kilkulokalowych. Dotyczy to głównie zabudowy bliźniaczej lub segmentowej. Lokale w segmentach dobrze wpasowują się w zapotrzebowanie rynkowe, oferując oprócz dość dużego metrażu, dodatkowo kameralność otoczenia, dostępność ogródków i dodatkowych miejsc postojowych.

– W każdym z badanych miast obserwowano stosunkowo niewielką liczbę transakcji i ofert dotyczących lokali z rynku wtórnego, położonych w nowych lub kilkuletnich budynkach. Nowe, wykończone lokale, są wykorzystywane przez właścicieli lub są przedmiotem najmu, rzadko są więc przedmiotem obrotu. – tłumaczy Katarzyna Młynarczyk, Head Działu Analiz Nieruchomości Lege Advisors.

Ze względu na charakter zabudowy badanych miast, zdecydowanie więcej transakcji i ofert w ramach rynku wtórnego odnotowywanych jest w segmencie zabudowy dużo starszej – w zabudowie wielkopłytowej lub kamienicach.

Rynek gruntów – Mielec, Krosno, Przemyśl, Tarnobrzeg

– Lokalny rynek gruntów w badanych miastach jest dość słabo rozwinięty. Transakcje gruntami przeznaczonymi pod zabudowę wielorodzinną, zachodzą na ich terenie dość rzadko. W okresie kilku ostatnich lat można mówić o pojedynczych zakupach. Zdecydowanie częściej odnotowuje się umowy kupna-sprzedaży dotyczące gruntów o powierzchniach większych niż dla typowego inwestora indywidualnego. Ich przeznaczenie umożliwia realizację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej różnego typu. Średnie ceny na lokalnych rynkach są bardzo zróżnicowane. Można jednak wskazać, że do najdroższych lokalizacji w regionie, z wyłączeniem Rzeszowa i jego okolic, należą miasto Mielec i Przemyśl. – wyjaśnia Magdalena Wiszniewska z Działu Analiz Nieruchomości Lege Advisors.

Potencjał inwestycyjny
Dodatkowym obszarem z potencjałem są niewątpliwie tereny w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie, położone w bezpośrednim sąsiedztwie Bieszczad. Potencjał inwestycyjny może być w tym rejonie upatrywany w realizacji np. apartamentów zorientowanych na wynajem.

Źródło: Lege Advisors

fot. archiwum

Translate »