Kupowanie mieszkania pod wynajem: zanim zapłacisz, pomyśl o przyszłych lokatorach

Zakup mieszkania to doskonała inwestycja. Posiadanie nieruchomości zwiększa poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. W przyszłości może stać się miejscem, w którym spędzimy emeryturę lub które ułatwi życiowy start naszym dzieciom.

Jednak bez względu na to jakie wiążemy z nim plany, należy pamiętać że mieszkanie może być również źródłem dochodów, jeśli zdecydujemy się na jego wynajem. Dlatego takie rozwiązanie jest częstą praktyką wśród właścicieli nowych lokali. W ten sposób dostajemy co miesiąc zastrzyk gotówki, który może zwiększyć środki na comiesięczne wydatki lub znaczenie ułatwić nam spłatę kredytu. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup lokalu mieszkalnego z myślą o wynajmie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

– Jeśli chcemy, żeby inwestycja pracowała na nas przez kolejne lata, musimy wziąć pod uwagę jej rentowność, czyli relację kosztu mieszkania do stawek najmu – mówi Jakub Orski z wrocławskiej firmy deweloperskiej WPBM Mój Dom SA. – Wpływ na nią ma nie tylko sytuacja na rynku nieruchomości, lecz w dużej mierze parametry samego lokalu oraz to gdzie jest położony. Czynniki te znacznie ułatwią nie tylko znalezienie potencjalnych lokatorów, ale także zwiększają kwotę, której możemy spodziewać się za wynajem. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których powinien pomyśleć przyszły właściciel mieszkania jest to, jakiej grupie docelowej będzie chciał je wynająć.

– Najemcami są najczęściej studenci, młode rodziny, których nie stać jeszcze na zakup własnego lokum oraz dobrze zarabiający single, skupiający się w dużym stopniu na karierze. Często są to również firmy szukające przestrzeni biurowej. Dlatego najmniej ryzykujemy kupując lokal w dużych miastach, ośrodkach akademickich; metropoliach, gdzie biznes rozwija się dynamicznie – mówi Orski.

Trzeba jednak pamiętać, że każda z powyższych grup może mieć nieco inne oczekiwania. Jednym z najważniejszych czynników, warunkującym atrakcyjność lokalu na rynku nieruchomości, jest jego lokalizacja. – Studenci szukać będą mieszkań położonych blisko uczelni. Firmom zależeć będzie na tych, znajdujących się bliżej w centrum miasta. Z kolei młode rodziny mogą preferować mieszkania położone z dala od zgiełku metropolii, dobrze skomunikowane, znajdujące się w pobliżu punktów handlowo-usługowych i terenów zielonych – dodaje Orski.

Na wyższy popyt wśród potencjalnych najemców, a tym samym większe przychody, wpływa również metraż i układ mieszkania. – Musimy pamiętać, że istotną rolę w podjęciu decyzji o najmie pełni również funkcjonalność przestrzeni – mówi Jakub Orski. – Większym zainteresowaniem niż jeden przestronny lokal cieszyć będzie się mniejsze mieszkanie, jednak posiadające większą ilość pokoi. Dużo zależy też od ustawności i inteligentnego rozkładu wnętrza. Najemców zainteresuje bardziej lokal, w którym łatwo jest wydzielić dodatkową przestrzeń. Taką, która w razie potrzeby może pełnić funkcję biura lub pokoju dla dziecka. Z kolei zniechęcać mogą wąskie, trudne do zagospodarowania przestrzenie, pokoje przejściowe i słabo doświetlone mieszkania.

– Ważnym czynnikiem jest również standard inwestycji – tłumaczy Orski. – Potencjalni najemcy w pierwszej kolejności szukać będą nowoczesnych, atrakcyjnych architektonicznie osiedli. I przede wszystkim – solidnie wykonanych lokali. To standard, który charakteryzuje wspomniane wcześniej Zielone Śródmieście i Bulwar Drobnera. Na wysokiej jakości budownictwa skorzystają także sami właściciele. Najemcy mogą spędzić w lokalu zaledwie kilka lat, a nawet miesięcy, podczas gdy nam będzie ono służyć przez długi czas. Dlatego tak ważny jest wysoki standard wykończenia i wykonania inwestycji. Poza wykorzystanymi materiałami i technologią warto również wziąć pod uwagę inne elementy zaspokajające potrzeby lokatorów, takie jak windy ułatwiające dojazd na wyższe piętra, parkingi osiedlowe, place zabaw dla dzieci, czy pomieszczenia na rowery. Zwiększają one atrakcyjność samej inwestycji, przez co ułatwiają właścicielom myślącym o wynajęciu mieszkania znalezienie najemców.

Jak zaznacza Jakub Orski, zakup mieszkania to decyzja, której nie można podejmować w pośpiechu. Zanim zdecydujemy się wydać oszczędności lub zaciągnąć kredyt, warto przestudiować lokalny rynek nieruchomości. Nie zaszkodzi też bliższe przyjrzenie się ogłoszeniom ofert wynajmu. Pomoże nam to lepiej oszacować rentowność lokalu. Mądre planowanie ułatwi nam znalezienie przyszłych lokatorów, jak również pozwoli nam na uzyskanie większej stawki za wynajem.

Translate »