Lublin z dużym potencjałem biurowym

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Lublinie na koniec czerwca 2019 roku nie zmieniły się i wyniosły 191 200 mkw.

Pomimo braku nowej podaży, najemcy pozostali aktywni, dzięki czemu poziom pustostanów obniżył się do 10,6%, co daje wynik mniejszy o 9,1 pp. w ujęciu rok do roku.

Całkowita aktywność najemców w pierwszej połowie 2019 roku w Lublinie wyniosła 6 700 mkw. (-26% r/r), a wśród największych transakcji na rynku należy odnotować: Santander Bank Polska (4 700 mkw.) i Lingaro (650 mkw.) w budynku CZ Office Park A oraz umowę Strabag (920 mkw.) w budynku Point 75. Wysoki popyt spowodował obniżenie stopy pustostanów do 20 200 mkw. i nie miał wpływu na średnie stawki czynszu, które pozostały na poziomie 12,00 EUR/mkw. miesięcznie.

Na lubelskim rynku biurowym nowa podaż zostanie oddana do użytku w 2021 roku. Deweloperzy rozpoczęli już budowę dwóch (CZ Office Park II i Wojciechowska 9) z czterech obiektów, które zwiększą zasoby miasta o ok. 40 000 mkw.

– Lublin od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony centrów nowoczesnych usług biznesowych, zwłaszcza z sektora IT. Zainteresowanie nowych inwestorów oraz obserwowany od kilku lat stały wzrost zatrudnienia w firmach działających już na rynku są kluczowymi katalizatorami rozwoju lubelskiego rynku biurowego. W najbliższym czasie dodatkowym impulsem wzrostu może stać się będąca na ukończeniu droga ekspresowa S17 (Lublin-Warszawa) – pierwsza z kilku realizowanych inwestycji poprawiających dostępność komunikacyjną miasta. Po stronie podaży dwa ostatnie lata były rekordowe. W 2017 i 2018 roku rynek biurowy w Lublinie powiększył się o niemal 40%. W pierwszej połowie 2019 roku utrzymująca się na rynku aktywność po stronie popytu spowodowała znaczne obniżenie poziomu pustostanów w dość krótkim czasie. Biorąc pod uwagę, że kolejne projekty zostaną oddane w I kw. 2021 roku, oczekujemy, że będą się cieszyć dużym zainteresowaniem najemców – podsumowuje Michał Grabowiecki, negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

Autorzy: Katarzyna Lipka-Nawrocka, Associate Director w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield

Jan Szulborski, konsultant w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield.

fot. archiwum

Translate »