Mieszkanie zamiast lokaty w banku

Na rekordowo wysokie wyniki sprzedaży mieszkań deweloperskich znaczący wpływ mają zakupy dokonywane przez osoby, które w nieruchomościach lokują oszczędności. Sonda przeprowadzona wśród deweloperów pokazuje, jak dużo mieszkań kupowanych jest pod wynajem.

Mirosław Kujawski, LC Corp: – Projekty zlokalizowane blisko centrum miast, w pobliżu ośrodków akademickich i kompleksów biurowych cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów inwestycyjnych. Pożądane są kompaktowe mieszkania, które przy relatywnie niskim koszcie zakupu oraz wykończenia gwarantują wysoką stopę zwrotu, co obecnie przynosi trzykrotnie większe zyski niż lokaty bankowe.

Mirosław Bednarek, Matexi Polska: – Mieszkania kupowane inwestycyjnie to wciąż rosnący segment sprzedaży. Inwestorzy najczęściej wybierają lokale dwupokojowe i kawalerki. Przy aktualnym, rekordowo niskim poziomie stóp procentowych mieszkanie to doskonała alternatywa dla lokat. Widoczna stabilizacja rynku mieszkaniowego ze spokojnym trendem wzrostowym również stanowi zachętę do długofalowego inwestowania w mieszkania.

Tomasz Sznajder, Polnord: – Oceniamy, że w ubiegłym roku zwiększył się odsetek mieszkań kupowanych inwestycyjnie. W zależności od lokalizacji oscyluje w granicach 5-15 proc. Inwestorzy poszukują lokalizacji w dużych aglomeracjach miejskich i chętnie kupują mieszkania z segmentu popularnego. Czasem decydują się na zakup mieszkań w pakiecie, co daje możliwość efektywniejszego zarządzania inwestycją i pozwala uzyskać atrakcyjniejszą cenę.

Michał Witkowski, Atlas Estates: – Nasze doświadczenie z kilku ostatnich lat wskazuje, że klienci inwestycyjni kupują 20-25 proc. z naszych mieszań. Obniżka stóp procentowych zmniejszyła zarówno koszty kredytu, jak i atrakcyjność lokat bankowych, skłaniając większą liczbę klientów do inwestowania w nieruchomości. Zyski z wynajmu mieszkania mogą sięgać 5-7 proc. rocznie. Inwestycyjnie chętnie kupowane są lokale o mniejszych metrażach, przy zachowaniu tej samej liczby pokoi. Najczęściej są to dwa pokoje na ok. 30 mkw., a trzy od ok. 55 mkw.

Wojciech Stisz, Barc Warszawa: – Osoby lokujące kapitał w mieszkania wybierają najmniejsze mieszkania dwupokojowe, o powierzchni do 40 mkw. w naszej warszawskiej inwestycji Tarasy Dionizosa. Ceny kompaktowych dwójek w tym osiedlu zaczynają się od 203 tys. zł. Mieszkania będą gotowe jeszcze w tym roku.

Zuzanna Kordzi, ECO-Classic: – Odsetek mieszkań kupowanych inwestycyjnie w naszych projektach ostatnio się zmniejszył. Daje się zauważyć wzrost zainteresowania większymi mieszkaniami – 3 i 4 pokojowymi.

Urszula Hofman, Grupa Inwest: – Klienci nabywający mieszkania pod wynajem wybierają głównie lokale dwupokojowe, które mają najlepszy okres zwrotu. W naszej ofercie dużym zainteresowaniem cieszą się wykończone pod klucz mieszkania pokazowe, ponieważ dają się łatwo przystosować do potrzeb późniejszego wynajmu.

Jarosław Jankowski, Grupa Waryński: – Mieszkania nabywane w celach inwestycyjnych to jeden z najbardziej popularnych i bezpiecznych sposobów lokowania kapitału. W inwestycjach mieszkaniowych powstających w warszawskiej Woli to zjawisko jest bardzo popularne.

Janusz Miller, Home Incest: – Największym zainteresowaniem klientów kupujących pod wynajem cieszą się nieduże lokale 1 i 2 pokojowe. Poza lokalizacją, inwestorzy zwracają także uwagę na cenę, która na etapie budowy jest z reguły niższa w porównaniu z mieszkaniami wybudowanymi.

Monika Kudełko, Activ Investment: – Najczęściej wybierane pod wynajem są kawalerki, których ceny zaczynają się od 89 325 zł brutto. Obecnie realizowany jest trzeci etap inwestycji w Katowicach. W jednym z budynków zaprojektowana została większa ilość mieszkań jednopokojowych. Mimo to, znaczna część kawalerek została już zarezerwowana  bądź sprzedana, choć od wprowadzenia na rynek mieszkań z tej fazy projektu minął niespełna miesiąc.

Magdalena Rurarz, Victoria Dom: – Pod kątem inwestycyjnym kupowane są mieszkania w dwóch naszych warszawskich inwestycjach. Największym powodzeniem inwestorów cieszą się najmniejsze lokale – kawalerki i dwupokojowe mieszkania o powierzchni do 40 mkw.

Piotr Kijanka, Wawel Sernice: – Projektem, którym interesują się klienci inwestycyjni jest niedawno oddana do użytkowania inwestycja w krakowskich Czyżynach. Bliskość szkół wyższych i Krakowskiego Parku Technologicznego sprawia, że zakup mieszkania w tej lokalizacji to trafiona inwestycja. Ciekawą propozycją dla inwestorów są też condohotele. Nabywcy apartamentów mogą korzystać z nich przez określoną ilość dni w roku, a w pozostałym czasie lokale są wynajmowane. Condohotele, w których obsługą zajmują się zarządcy, gwarantują stopę zwrotu w wysokości 7-8 proc. w skali rocznej.

Katarzyna Żarsk, Marvipol: – Około 20 proc. oferowanych przez nas mieszkań kupowanych  jest inwestycyjnie z przeznaczeniem na wynajem. Są to na ogół mieszkania o powierzchni do 45 mkw., dwupokojowe lub jednopokojowe z możliwością wydzielenia dwóch pokoi.

Małgorzata Ostrowska, J.W. Construction: – Inwestorzy decydują się przede wszystkim na wybór mieszkań jedno i dwupokojowych o małych metrażach, zlokalizowanych w centrach miast. Obserwujemy także zainteresowanie zakupem mieszkań pod wynajem w Katowicach, ze względu na dużą chłonność tej aglomeracji i potencjał wynajmu na dłuższe pobyty biznesowe.

Karolina Guzik, Skanska Residential Development Poland: – Topniejące odsetki na lokatach sprawiają, że coraz więcej klientów inwestuje w mieszkania pod wynajem. Największą popularnością cieszą się mniejsze lokale, kawalerki i mieszkania dwupokojowe, ale do łask wracają też większe metraże.

Kamil Niedźwiedzki, analityk portalu Dompress.pl

fot. Osiedle Banacha / Activ Investment

 

Translate »