Pionierski program recyklingu sufitów podwieszanych

Wraz z rozwojem idei zrównoważonego budownictwa producenci materiałów budowlanych wprowadzają zaawansowane programy służące ochronie środowiska. Firma Armstrong, jako pierwsza wprowadziła recykling płyt sufitowych. Działania prowadzone są także w Polsce.  W sumie od początku realizacji programu powtórnemu przetworzeniu poddano już ponad 11 mln mkw. płyt.

We współczesnym budownictwie sufity podwieszane stały się kluczowym elementem wykończenia wnętrz. Inwestorzy i architekci wybierają je nie tylko ze względu na możliwość kształtowania przyjaznej dla użytkowników akustyki wnętrz, ale także funkcjonalność – sufit podwieszany pozwala ukryć biegnące pod stropem instalacje techniczne. Ważna jest także estetyka i różnorodność rozwiązań, które pozwalają na nieograniczone kreowanie przestrzeni. W ostatnim czasie jednak na znaczeniu zyskują także kwestie ekologiczne.

– Coraz większy nacisk kładzie się na materiały, które wpisują się w ideę tzw. budownictwa zrównoważonego. Inwestorzy wybierają rozwiązania producentów dbających o środowisko – przyznaje Anna Baczkowska, architekt i kierownik Technicznego Wsparcia Sprzedaży firmy Armstrong.

Nowatorskim na skalę światową, a prowadzonym już także w Polsce jest program recyklingu płyt sufitowych, który jako pierwszy wprowadził Armstrong. Działania prowadzone są od 1999 r. Początkowo były realizowany głównie w USA, a następnie w Wielkiej Brytanii, Francji i krajach Beneluksu. Do dzisiejszego dnia powtórnemu przetworzeniu poddano już ponad 11 mln mkw. płyt.

– To ponad 61,5 tys. ton odpadów budowlanych, które nie trafiły na składowiska odpadów – podkreśla Maciej Kiepal, kierownik sprzedaży w polskim oddziale firmy Armstrong.

Z możliwości bezkosztowego przekazania starych płyt do recyklingu coraz bardziej świadomie korzystają deweloperzy i właściciele budynków w Polsce. W chwili obecnej wiele biur, hoteli i centrów handlowych przechodzi modernizację. Sufity będące na wyposażeniu obiektów dzięki programowi Armstrong nie trafią na wysypisko, ale będą powtórnie przetworzone i wykorzystanie do produkcji nowych płyt. Dla inwestora korzyść z takiej współpracy jest podwójna, dba o poszanowanie środowiska, ale ogranicza też koszty, które musiałby ponieść w związku z wywiezieniem starych płyt na składowisko.

– Jeśli klient wymienia stary sufit podwieszany na nowy, wyprodukowany przez nas, zużyte płyty – niezależnie czy były to produkty naszej marki, czy konkurencji – odbieramy od niego całkowicie za darmo. Jedyne ograniczenie stanowi w tym przypadku data ich produkcji. Nie mogą być one wyprodukowane przed rokiem 2000. Płyty sufitowe wyprodukowane w obecnym tysiącleciu zawierają bowiem biobawełnę, która jest obojętna dla organizmu ludzkiego i nadaje się do bezpiecznego przetworzenia – wyjaśnia Maciej Kiepal.

W tym roku Armstrong po raz pierwszy przeprowadził takie przedsięwzięcie również w Polsce. Miało to miejsce w biurach w Warszawskim Centrum Finansowym. – Była to pierwsza taka inicjatywa w naszym kraju, przeprowadzona we współpracy z pierwszym wykonawcą, który się na to zdecydował – firmą Neo-Świat – wyjaśnia Maciej Kiepal. Dwa pozostałe projekty recyklingu w Polsce objęły biura w warszawskim budynku International Business Center oraz biurowiec firmy Intel w Gdańsku.

Ekologiczna produkcja

Program recyklingu jest jednym z elementów polityki zrównoważonej produkcji, którą od lat prowadzi firma. Surowce stosowane w sufitach Armstrong są odnawialne i występują w dużych ilościach w środowisku naturalnym. Jest to zwłaszcza biorozpuszczalna wełna mineralna, która została uznana przez UE jako nieszkodliwa, perlit, skrobia naturalna, pochodzący z odzysku papier oraz powtórnie przetworzone płyty sufitowe i glina. Żaden z produktów sufitowych nie zawiera również azbestu.

Znacząca część płyt sufitowych produkowana jest na bazie surowców poddanych powtórnemu przetworzeniu. Dotyczy to zwłaszcza wełny mineralnej i szklanej, a także powtórnie przetworzonego papieru. Między innymi dzięki temu płyty sufitowe produkowane przez Armstrong zawierają aż do 70 proc. surowców pochodzących z odzysku, a systemy nośne służące do zawieszania sufitów mają 30 proc. surowców z odzysku. Stanowi to najwyższy odsetek w branży. Dla wybranych produktów Armstrong uzyskał ekologiczny certyfikat Cradle to Cradle®. Oznacza to, że sufity powstają z zgodnie z najbardziej zaawansowaną ogólnoświatową ideą zrównoważonego wytwarzania, czyli produkcji w formie „od kołyski z powrotem do kołyski”. Wszystkie te elementy – program recyklingu oraz ekologiczna produkcja – mają szczególne znaczenie dla inwestorów nowych lub modernizowanych obiektów, gdyż pozwalają uzyskać wyższą ocenę w systemach certyfikacji LEED i BREEAM.

fot. Armstrong

Translate »