Nowoczesne systemy zabezpieczeń do hoteli

Jednym z kluczowych czynników wpływających na komfort wypoczynku jest bezpieczeństwo. Dotyczy to hoteli, w których w jednym czasie może przebywać nawet kilka tysięcy osób. Dlatego Bosch dostarcza do nich wiele rozwiązań – od nagłośnienia ewakuacyjnego, przez systemy alarmu pożaru, po monitoring wizyjny i zintegrowane systemy zabezpieczeń.

Efektywne zarządzanie i koordynacja wszystkich systemów bezpieczeństwa w obiekcie hotelowym może stanowić duże wyzwanie. Zwłaszcza, że często ochronie podlegają nie tylko miejsca przeznaczone dla gości, ale także obszary zamknięte, takie jak zaplecze kuchenne, klatki schodowe czy pomieszczenia służbowe. Wszędzie tam konieczne jest utrzymanie wysokich standardów na wypadek niebezpiecznego zdarzenia.

Pośród najczęściej wymienianych zagrożeń, jakie mogłyby wystąpić w hotelu, jest pożar. Może być on szczególnie niebezpieczny w obiektach usytuowanych w górach, których konstrukcja jest w części wykonana z drewna. Jednym z filarów bezpieczeństwa pożarowego jest system nagłośnieniowo-ostrzegawczy Praesideo, który Bosch dostarczył do takich hoteli jak: Gołębiewski w Karpaczu, Bukovina Termy&Spa w Bukowinie Tatrzańskiej, Arłamów w Bieszczadach. Kluczowymi elementami systemu są wzmacniacze i głośniki. Najczęściej instalowane są głośniki ścienne, sufitowe, kolumnowe i projektory dźwięku. W hotelu Gołębiewskim w Karpaczu znajduje się ponad 3500 różnego typu głośników Boscha, w Arłamowie – ponad 1800, w Bukowinie – ponad 570.

Szybką i niezawodną detekcję źródła pożaru zapewnia centrala sygnalizacji pożaru FPA 5000, która razem z inteligentnymi czujkami pożarowymi tworzy skuteczny system alarmowania na wypadek pożaru.

Coraz częściej hotele rozwijają sieć monitoringu wizyjnego. Kamery pozwalają na rejestrowanie szybko poruszających się obiektów w wysokiej jakości przy szerokim kącie widzenia

Ze względu na mnogość systemów zabezpieczeń, hotele decydują się na ich zintegrowanie na platformie BIS (Building Integration System) jak ma to miejsce w przypadku hotelu w Arłamowie czy warszawskiego hotelu Sheraton. BIS umożliwia centralizację zarządzania alarmami i wygodne wyświetlanie elementów systemu na mapach lokalizacyjnych. W momencie uruchomienia alarmu, system wyświetla operatorom procedury postępowania i umożliwia dostosowanie reakcji systemu do rodzaju zagrożenia.

fot. Hotel Gołębiewski / Bosch
 

Translate »