Portova – nowa inwestycja w śródmieściu Gdyni

Zaczęło się od Sea Towers. Jedenaście lat temu na zaniedbanych, poprzemysłowych terenach ruszyła budowa jednego z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce, który szybko stał się nową wizytówką Gdyni i rozpoczął proces zmian jej Śródmieścia. W tym roku, trójmiejski deweloper Invest Komfort przystępuje do realizacji kolejnej inwestycji w sercu miasta. Portova będzie symbolem cech, z których znana jest Gdynia: współczesna – podziwiana za rozmach i nowoczesność oraz dawna – będąca prekursorem polskiej urbanistyki na Wybrzeżu Bałtyku.

Invest Komfort – deweloper odpowiedzialny za realizację inwestycji Sea Towers, w maju tego roku podejmie kolejny krok w stronę rozbudowy i rewitalizacji gdyńskiego Śródmieścia, tym razem za sprawą nowego osiedla, o nazwie Portova. Inwestycja powstanie u zbiegu ulic Węglowej, Wendy i Portowej. Architektura Portovej to ukłon w stronę nowoczesnego i szykownego charakteru Śródmieścia. Nieprzypadkowe są jej nawiązania do tradycji modernistycznych Gdyni, co zaznacza projektant osiedla – arch. Jacek Droszcz ze Studia Kwadrat. Charakterystyczne dla modernizmu jasne, proste i geometryczne formy elewacyjne, zostały tu przełożone na współczesny język architektoniczny.

– Prace projektowe poprzedziliśmy wnikliwą analizą urbanistyczną i fizjograficzną całego obszaru inwestycji. Pozwoliło nam to podjąć właściwe decyzje projektowe, nadając całemu kwartałowi zabudowy bardzo charakterystyczną formę przestrzenną, jednocześnie dobrze wpisaną w charakter miejskiej zabudowy – tłumaczy architekt. Wyjątkowa lokalizacja Portovej, łącząca historyczne centrum Gdyni z poszerzającym się, nowoczesnym Śródmieściem była bardzo ważną inspiracją dla twórców osiedla. Nowym elementem, zaznaczającym się wyraźnie w tej przestrzeni jest zaprojektowana dominanta widoczna nawet z dalekiej perspektywy ulicy Świętojańskiej – dodaje arch. Jacek Droszcz.

Wspomniana dominanta osiągnie wysokość 17 pięter. Z okien mieszkań na wyższych kondygnacjach rozpościerać się będą zapierające dech w piersiach widoki na morze i gdyńskie wybrzeże. Łącznie powstanie ok. 271 mieszkań oraz zlokalizowane na parterze lokale usługowe.

fot. materiały prasowe

Translate »