Profesjonalna automatyka do bram wjazdowych

Napędy do bram wjazdowych i garażowych stanowią coraz częstszy widok na posesjach Polaków. Wynika to z jednej strony z rozwijających się trendów inteligentnego budownictwa i chęci ułatwienia sobie codziennych czynności, a z drugiej – z szerokiej oferty rynkowej oraz powszechnej dostępności urządzeń. Z tym ostatnim wiążą się jednak pewne ryzyka, dlatego do kwestii wyboru sprzedawcy warto przyłożyć taką samą wagę, jak do dobrania odpowiedniego urządzenia. O czym powinniśmy więc pamiętać, zanim wydamy pieniądze?

Taniej, czyli drożej

Napędy automatyczne, postrzegane kiedyś w kategoriach produktów luksusowych, stanowią dziś stosunkowo przystępną propozycję dla przeciętnego mieszkańca domu jednorodzinnego. Ceny markowych zestawów do bram wjazdowych i garażowych wahają się od jednego do kilku tysięcy złotych – kilkanaście razy mniej, niż gdy pierwsze napędy trafiały na polski rynek.

Ze względu na popularność, jaką automatyka wjazdowa zyskała na przestrzeni lat, nie trzeba było długo czekać na pierwsze podróbki i urządzenia nieznanych producentów ze znikomym zapleczem technologicznym. Ci ostatni współpracują często z dużymi sieciami marketów DIY, oferując napędy o niskiej cenie i… niestety równie niskiej jakości. Jak się okazuje, produkty tego typu nie do końca muszą być tańsze od rozwiązań markowych.

– Atrakcyjna cena oraz fakt, że możemy nabyć gotowy zestaw podczas ogólnych zakupów związanych z budową czy remontem domu, odgrywają czasem decydującą rolę. Tymczasem oszczędności na takim sprzęcie bywają zazwyczaj pozorne. Niska jakość oznacza większą zawodność, a to z kolei wiąże się z koniecznością kosztownego serwisowania. Wówczas istotne jest wsparcie techniczne danego producenta. Gdy go brakuje, po zgłoszeniu awarii market musi sprowadzić popsutą część na zamówienie, a to oznacza kolejne wydatki dla użytkownika – tłumaczy Piotr Wiśniewski z FAAC Polska, oferującej napędy do bram.

Wzrost popularności napędów automatycznych potwierdza także ilość sklepów internetowych, które oferują szeroki zakres produktów, w tym nierzadko urządzenia markowych producentów. Choć wiążą się z wygodą, zakupy w sieci mogą okazać się pewną pułapką – kwestią problematyczną bywają warunki gwarancji czy możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa technicznego.

– Napędów do bram jest wiele i nie każdy będzie pasował do danego zastosowania. Dlatego też ich wybór powinniśmy dokładnie skonsultować z autoryzowanym dealerem, który zapewnia profesjonalny montaż potwierdzony gwarancją. Zdarza się, że sklep internetowy lub użytkownik portalu aukcyjnego sprzedaje urządzenia bez autoryzacji. Producent napędu nie może wówczas zapewnić serwisu gwarancyjnego, ponieważ nie odpowiada za jakość montażu – wyjaśnia Piotr Wiśniewski. – W przypadku, gdy zakupu dokonujemy w renomowanym, posiadającym autoryzację sklepie internetowym, dobór urządzenia można zawsze skonsultować z działem sprzedaży lub działem technicznym danego producenta.

Kupując napęd u sprzedawcy, który nie posiada licencji, zamawiający często ponosi koszty o wiele wyższe, niż te podane przed zakupem. Wynika to z rzeczywistej ceny sprzętu, jego instalacji, a także ewentualnych prac serwisowych, związanych z brakiem gwarancji na sprzęt. Z tego względu najbezpieczniejszym i powszechnie zalecanym sposobem zakupu automatyki wjazdowej jest wizyta u autoryzowanego dealera. Ponieważ sprzedawcy są zazwyczaj regularnie szkoleni przez producentów w zakresie montażu, konserwacji i serwisu, zyskujemy pewność nie tylko co do odpowiedniego dobrania napędu do naszej bramy, ale też zachowania warunków gwarancji. Dokonując wszelkich regulacji oraz podłączenia do sieci, to instalator bierze odpowiedzialność za ogólną poprawność montażu.

fot. FAAC