Raport „Warszawa 2020” na temat przyszłości Warszawy

Warszawa jest stolicą i największym miastem w Polsce, w którym, na co dzień mieszka ponad 1,75 mln osób. To także największy w Polsce rynek pracy i ośrodek akademicki z silnie rozwiniętym sektorem rozwojowo-badawczym.

Miasto może pochwalić się relatywnie niską stopą bezrobocia, która na koniec 2017 roku osiągnęła poziom 5,6%, a także najwyższym średnim miesięcznym wynagrodzeniem brutto (5 432 zł). Stolica to dynamicznie rozwijająca się metropolia, łącząca nowoczesność z historią, nowe obszary biznesu z terenami zielonymi (w 2017 roku stanowiły one 28% powierzchni miasta) oraz inwestująca w transport publiczny i alternatywne środki komunikacji (m.in. 400 km ścieżek rowerowych na koniec 2017 roku).

Warszawa 2017

Warszawa to jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji dla biznesu w Europie, w tym dla sektora centrów usług wspólnych (Shared Service Center – SSC), a także jedno z najbezpieczniejszych miast Starego Kontynentu. Co roku przyjeżdża tu wiele osób, również z zagranicy, poszukujących pracy lub chcących rozwijać się zawodowo.

Liczne inwestycje komercyjne oraz infrastrukturalne sprawiają, że Warszawa jest obecnie jednym z największych placów budowy w Europie. Na koniec 2017 roku warszawski rynek biurowy osiągnął wielkość 5,28 mln mkw., a całkowity wolumen transakcji najmu wyniósł 824 700 mkw. przy rekordowo wysokiej absorpcji, wynoszącej 363 300 mkw. i najniższej od 2013 roku średniej stopie pustostanów (11,7%).
Do najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych, które pomogły w ukształtowaniu się rynku powierzchni biurowych w Warszawie, należy zaliczyć oddany do użytku pierwszy etap drugiej linii metra, które aktywizowało obecnie najszybciej rozwijającą się dzielnicę biurową, zlokalizowaną przy rondzie Daszyńskiego. To właśnie w tej strefie znajduje się większość powierzchni biurowej będącej obecnie w budowie i stanowiącej ponad 50% nowej podaży planowanej do realizacji w latach 2018-2020.

„Pod koniec 2017 roku, warszawski rynek biurowy zarejestrował rekordowo wysoki poziom absorpcji, która w porównaniu do 2016 roku była wyższa o niemal 60%. Ilość wchłoniętej powierzchni biurowej jest efektem niesłabnącej aktywności najemców, którzy w 2017 roku wynajęli łącznie 824 700 mkw. Wysoki poziom popytu na powierzchnie biurowe w Warszawie był spowodowany między innymi dużą aktywnością firm z sektora usług dla biznesu, które doceniły takie atuty jak: największy rynek pracy w Polsce, rozbudowaną bazę akademicką, inwestycje infrastrukturalne, wysoką jakość, czy relatywnie niskie koszty życia. Wraz z rosnącą aktywnością najemców obserwujemy rosnącą aktywność deweloperów, którzy budują obecnie ponad 770 000 mkw. powierzchni biurowych. Większość powierzchni będącej obecnie w budowie przewidziana jest do oddania w 2020 roku” – powiedział Jan Szulborski, z Cushman & Wakefield.

Warszawa 2020

W 2020 roku Warszawę ma zamieszkiwać około 1,77 mln osób. Miasto będzie sukcesywnie realizować swoją strategię, której przyświecają trzy hasła: aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia. Jej pierwszym rezultatem ma być m.in. poprawa infrastruktury komunikacyjnej miasta, poprzez zakończenie budowy południowej obwodnicy Warszawy, co pozwoli na bezkolizyjny przejazd przez miasto tunelem pod Ursynowem i nowym mostem na Wiśle. Zakończone zostaną również przebudowa ulicy Marynarskiej, wraz z bezkolizyjnym przejazdem przez skrzyżowanie z ulicą Postępu czy przebudowa ulicy Suwak, która połączy się z ulicą Cybernetyki. Dzięki rozbudowie istniejących linii tramwajowych powstaną nowe połączenia, m.in.: Wilanowa z Dworcem Zachodnim, czy Gocławia z centrum miasta. Dodatkowo, Targówek i Wola uzyskają szybkie połączenie z centrum dzięki rozbudowie drugiej II linii metra. Na rozbudowie II linii metra zyska również Praga, która w najbliższych latach będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem inwestorów dzięki relatywnie dużej dostępności terenów postindustrialnych pod zabudowę biurową. W tym samym czasie rozpocznie się modernizacja warszawskiej kolejowej linii średnicowej. Dzięki tej inwestycji zwiększy się ruch pomiędzy Dworcem Zachodnim, a Dworcem Gdańskim, w którego okolicach powstaną takie projekty, jak Burakowska 14 (HB Reavis) czy Dworzec Gdański (Ghelamco).

Miejski krajobraz Warszawy przejdzie prawdziwą metamorfozę. Według prognoz, do końca 2020 zostanie oddany do użytku najwyższy w Unii Europejskiej wieżowiec Varso, który osiągnie wysokość 310 m i będzie oferował najemcom ponad 110 000 mkw. powierzchni biurowej. Z kolei okolice ronda Daszyńskiego ugruntują swoją pozycję, jako nowe biznesowe centrum Warszawy dzięki ukończeniu pięciu projektów wysokościowych – The Warsaw Hub, Spinnaker, Generation Park, Skyliner czy Mennica Legacy Tower. Łącznie dostarczą one do końca 2020 roku 286 000 mkw. powierzchni biurowej na wynajem, a całkowite zasoby biurowe Warszawy powiększą się o ponad 1,1 mln mkw. i osiągną wielkość 6,3 mln mkw.

Oprócz nowoczesnych budynków wysokościowych powstanie szereg projektów rewitalizacyjnych łączących funkcje biurowe, handlowe i mieszkaniowe ożywiając opuszczone dotychczas obszary miasta. Browary Warszawskie (Echo Investment), ArtN (Capital Park), Koneser (Liebrecht & Wood) czy EC Powiśle (White Star Real Estate z Tristan Capital Partners) to przykłady projektów, dzięki którym historyczna zabudowa miasta zyska nowe oblicze w pełni zintegrowane z jego nowoczesnym charakterem.

Warszawskie ulice przejdą wiele zmian w związku z realizowanymi programami rewitalizacji. Miasto będzie inwestować w wymianę taboru autobusowego na bardziej ekologiczny (do 2020 r. minimum 160 autobusów o napędzie elektrycznym) oraz rozwój infrastruktury rowerowej dzięki sukcesywnemu zwiększaniu liczby samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich oraz rozbudowie sieci ścieżek rowerowych.

Miasto wciąż przyciągać będzie najlepsze talenty oraz nowych studentów zarówno z kraju, jak i – w coraz większej mierze – z zagranicy. Dlatego w 2020 roku zasób mieszkaniowy Warszawy ma wynieść prawie 970 000 lokali. Na hossie zyska biurowy Służewiec, gdzie do użytku zostanie oddanych kilkanaście projektów mieszkaniowych oraz hotelowych. Wraz ze zwiększającą się liczbą mieszkańców, miasto realizować będzie kolejne projekty w sferze inwestycji publicznych. Do 2020 roku zakończy się budowa Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej, natomiast na Placu Defilad trwać będzie budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Niedaleko ma stanąć również odbudowany przez Griffin Real Estate pawilon Emilka, który będzie miejscem otwartym dla mieszkańców i zaoferuje dostęp do całorocznego ogrodu zimowego. Odbudowany zostanie również budynek Rotundy.

„Warszawa nadal rozwija się w imponującym tempie i w 2020 roku będzie wyjątkowym miejscem do życia, pracy, robienia zakupów i odpoczynku. Dzięki rewitalizacjom i nowym projektom oraz inwestycjom w infrastrukturę transportową, stolica zapewni warszawiakom doskonałe warunki życia i pracy. Będzie rozwijać się w sposób zrównoważony, wzbogacając ofertę dostępnych obiektów kulturalnych i użyteczności publicznej.

Korzystając z dobrej koniunktury gospodarczej, sektor prywatny i publiczny wspólnie zmieniają krajobraz miasta, o czym świadczą realizowane kolejne duże inwestycje nieruchomościowe i infrastrukturalne w odpowiedzi na rosnący popyt zarówno ze strony firm, jak i mieszkańców. Inicjatywy w zakresie zrównoważonego rozwoju, kreatywne rozwiązania architektoniczne i zintegrowane projekty wielofunkcyjne zmieniają oblicze miasta na lepsze. Powstają nowe charakterystyczne budynki i obiekty ogólnodostępne. Warszawa 2020 to naprawdę ekscytująca perspektywa” – powiedział Charles Taylor, dyrektor biura Cushman & Wakefield w Polsce.

fot. Ghelamco