ReNOWAcja łazienki

Istnieją elementy, bez których nawet najpiękniej zaaranżowanej łazience będzie czegoś brakować. Element na pierwszy rzut oka schodzący na drugi plan, ale w rzeczywistości pełniący ważne funkcje praktyczne i współdecydujący o estetyce i stylu wnętrza. Detal wieńczący całość – fuga. Fugowanie to ostatni etap prac przy renowacji wymarzonego salonu kąpielowego. Wraz z ekspertem Sopro podpowiemy, jak poprawnie wypełniać spoiny pomiędzy płytkami, a także jak później dbać o gotowe powierzchnie.

 

W zależności od rodzaju okładziny, jej formatu, faktury, przewidywanej intensywności i sposobu eksploatacji powierzchni oraz gustu inwestora, można zastosować fugi cementowe lub epoksydowe. Czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania? Epoksydowe zaprawy fugowe mają wyższą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne, dlatego często znajdują zastosowanie w obszarach przemysłowych, rzemieślniczych, w zbiorowych kuchniach i na pływalniach. W domowych łazienkach idealnie sprawdzają się elastyczne fugi cementowe, które szybko wiążą i są wodoodporne. Ponieważ zawierają wypełniacze mineralne lub syntetyczne, zmniejszające porowatość spoin, ułatwiając utrzymanie ich w czystości.

 

– W rozwiązaniach łazienkowych szczególnie polecam dekoracyjną fugę Sopro DF 10® z technologią OPZ®, która zapewnia piękne, trwałe, wolne od przebarwień kolory. Jej gładka powierzchnia i podwyższona ochrona przed rozwojem pleśni i mikroorganizmów mają duże znaczenie, szczególnie w przypadku pomieszczenia narażonego na wilgoć, takiego jak łazienka – tłumaczy Aneta Rostek, ekspert firmy Sopro.

 

Krok drugi: przygotowanie do fugowania

Przystępując do fugowania należy się upewnić, że zaprawa klejowa już wyschła, a szczeliny pomiędzy płytkami są oczyszczone z resztek kleju. Duże powierzchnie do spoinowania najlepiej podzielić na mniejsze pola. Wszelkie naroża, styk ścian z podłogą oraz łączenia płytek z urządzeniami sanitarnymi zostawiamy do fugowania na koniec. Te szczeliny wypełnia się fugą trwale elastyczną, silikonową. W przypadku płytek nieszkliwionych, matowych lub porowatych, takich jak np. cotto, gres polerowany, płytki antypoślizgowe czy kamień naturalny, fachowcy polecają próbne fugowanie. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy zabrudzenia dają się zmyć z okładziny. Jeśli nie, to przed spoinowaniem okładziny należy ją zaimpregnować. Podczas zmywania fug o ciemnych barwach lepiej używać możliwie jak najmniejszej ilości wody, często ją wymieniać i nie pozostawiać zastoisk na powierzchni.

Krok trzeci: fugowanie cementowe i epoksydowe

Fugowanie cementowe zaczynamy od wymieszania zaprawy fugowej Sopro DF 10® z wodą aż do uzyskania jednolitej konsystencji, przestrzegając przy tym czasu dojrzewania. Na tym etapie prac możemy wzbogacić fugę Sopro DF 10® złotym lub srebrnym brokatem. Używając packi do fugowania, wprowadzamy zaprawę w spoiny ukośnie do ich przebiegu. Po wstępnym związaniu w spoinach, rozpoczynamy zmywanie zafugowanych powierzchni gąbką, po czym przecieramy czystą, wilgotną pacą gąbkową poprzecznie do szczelin pozostawiając powierzchnię całkowicie czystą.

Jeżeli w planie wykonawczym znajduje się połączenie powierzchni spoinowanej fugą epoksydową i cementową, to najpierw wbudowujemy fugę epoksydową, a fugowanie cementowe wykonujemy dopiero po stwardnieniu fug epoksydowych. Te ostatnie wymagają nieco innego podejścia niż fugi cementowe. Dwukomponentowa, dekoracyjna fuga epoksydowa Sopro Topas® DFE dostarczana jest w opakowaniu zawierającym dwa oddzielne składniki – A i B, w odpowiednich do wymieszania proporcjach. Łączymy składniki fugi, po czym przez ok. 3 minuty mieszamy przy pomocy wolnoobrotowego, mechanicznego mieszadła (maksymalnie 400 obrotów/min.), aż do uzyskania jednolitej masy pozbawionej pęcherzyków powietrza. Całość przekładamy do czystego pojemnika, opcjonalnie dodając dekoracyjny brokat, a następnie ponownie mieszamy wolnoobrotowym mieszadłem. Tak przygotowaną zaprawę fugową wprowadzamy w szczeliny ukośnie do siatki spoin, przy pomocy specjalnej packi do epoksydów, np. Sopro 075.

– Dla ułatwienia zmywania i wygładzania fugi epoksydowej polecam preparat Sopro EAH 547, który rozcieńczamy z ciepłą wodą. Gąbką poliestrową, np. Sopro 088 grubą lub Sopro 083 drobną, zmywamy i kształtujemy fugi. Na zakończenie całą powierzchnię zmywamy gąbką wiskozową Sopro 084 – wyjaśnia Aneta Rostek.

wbudowywanie_masy_fugowej

Krok czwarty: fugowanie trwale elastyczne

Wszelkie naroża, styk ścian z podłogą oraz połączenia z urządzeniami sanitarnymi, które zostawiliśmy na koniec fugowania spoinujemy fugą trwale elastyczną – Sopro Silikonem, który hamuje rozwój grzybów, posiada bardzo dobre właściwości obróbki i jest dostępny w różnych barwach, dopasowanych do kolorów fug Sopro. Fugowanie trwale elastyczne jest niezbędne ze względu na konieczność kompensowania naprężeń występujących pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcji. Zastosowanie w tych miejscach fug cementowych lub epoksydowych mogłoby skutkować spękaniami. – Do trwale elastycznego fugowania okładzin z kamienia naturalnego, w celu uniknięcia nieusuwalnych przebarwień, stosuje się specjalne, naturalnie sieciujące silikony, tj. Sopro MarmorSilicon – dodaje ekspert Sopro.

Przed rozpoczęciem spoinowania fugą trwale elastyczną oczyszczamy suchą szczelinę. Następnie wprowadzamy pod jej spód sznur dylatacyjny Sopro PER 567 i wbudowujemy fugę trwale elastyczną Sopro Silikon (lub MarmorSilicon w przypadku okładzin kamiennych oraz elementów metalowych i luster). Świeżo wbudowany silikon spryskujemy preparatem Sopro GM 026, kształtujemy i wygładzamy powierzchnię kształtką do silikonu.

wkladanie_sznura_do_szczeliny_spoiny

Krok piąty: ochrona fugi

Zbyt szybka utrata wody zarobowej z fugi cementowej np. do zbyt chłonnego podłoża, wysokonasiąkliwej ceramiki czy płytek fajansowych może doprowadzić do tzw. spalenia fugi, co wiąże się z drastycznym spadkiem jej wytrzymałości. Aby temu zapobiec, spoiny pomiędzy płytkami nasiąkliwymi zwilżamy mokrą gąbką lub spryskujemy wodą bezpośrednio przed fugowaniem. Kilka godzin po zakończeniu fugowania, ponowne zwilżenie zaspoinowanej powierzchni wilgotną gąbką wpływa korzystnie na proces utwardzania fugi, dzięki czemu zapewniamy jej większą wytrzymałość i trwałość koloru. – Taką zaprawą jest Sopro DF 10®, która, dzięki technologii OPZ®, nie tworzy osadów wapiennych, nadaje się do wszystkich okładzin ceramicznych i z kamienia naturalnego, mozaiki szklanej oraz płyt z konglomeratów. Należy jednak pamiętać, że nawet wodoodporne zaprawy fugowe nie są w pełni wodoszczelne, dlatego niezbędne jest stosowanie w łazienkach podpłytkowego uszczelnienia zespolonego – wyjaśnia Aneta Rostek.

Krok szósty: czyszczenie i impregnowanie

Okładziny ceramiczne są trwałe w eksploatacji, wytrzymałe i łatwe do czyszczenia. Aby cieszyć się ich niezmienną elegancją jak najdłużej, warto regularnie dbać o utrzymanie ich w czystości. – Obok materiałów do wykonywania i renowacji łazieniek, Sopro oferuje także szeroką paletę produktów do czyszczenia, impregnacji i pielęgnacji okładzin. Zaawansowane rozwiązania pozwalają w łatwy sposób usuwać nalot cementowy, rdzę, osady wapienne, resztki tłuszczu czy osady z mydła, a także zapobiec powstawaniu plam. Produkty dobrać można do każdego rodzaju okładziny – nie tylko typowej ceramiki, ale też płytek glinianych, klinkieru, betonu, lastryka, kamienia naturalnego, gresu czy marmuru – podsumowuje ekspert Sopro.

czyszczenie_po_fugowaniu

Poprawnie przeprowadzona renowacja łazienki, to wraz z ciekawą koncepcją aranżacyjną, klucz do wymarzonego salonu kąpielowego. Jest to inwestycja na lata, dlatego warto zadbać o nawet drobne aspekty wykonawcze. Sopro Polska, jako jeden z wiodących producentów chemii budowlanej, oferuje produkty i kompletne systemy budowlane dostosowane do różnych potrzeb i wymagań klientów, na każdym etapie prac – od przygotowania powierzchni, poprzez klejenie płytek, fugowanie, aż do pielęgnacji gotowych powierzchni.

fot. Sopro