Rok rekordów na rynku nieruchomości – od kawalerek po lofty

Ponad 54 tys. rozpoczętych inwestycji, wzrost rynku dóbr luksusowych o 13%, rekordy Mieszkania dla Młodych. Eksperci nie mają wątpliwości – to był przełomowy rok dla rynku nieruchomości. Polacy kupują chętniej i więcej.

2015 rok jest rekordowy pod względem rozpoczętych inwestycji. Z raportu Lion’s Banku wynika, że od stycznia firmy budowlane rozpoczęły 54 tysiące projektów. Mimo że dane nie opiewają całego roku, już wiadomo, że to najwięcej w całej historii. Tak dobrze nie było nawet w czasie ostatniego boomu w 2007 roku. Tomasz Wilczek, dyrektor RED Real Estate Development zauważa, że najwięcej buduje się w segmencie popularnym, który znalazł odbicie w rządowym dofinansowaniu Mieszkanie dla Młodych.

– Średnia za metr kwadratowy jest bardzo atrakcyjna, deweloperzy mają szeroką ofertę, a klienci duży wybór – mówi Tomasz Wilczek. – Nie bez znaczenia pozostają niskie stopy procentowe, które skłaniają do zaciągania tanich kredytów oraz szukania alternatywnych form lokowania pieniędzy.

Rekordowa końcówka

W ostatnim czasie rynek mieszkaniowy przeszedł zmiany, co jeszcze bardziej zwiększyło zainteresowanie zakupem własnych „czterech kątów”. Od września 2015 program Mieszkanie dla Młodych funkcjonuje w „nowej” formule.

– Najważniejsza nowość to możliwość zakupu mieszkania na rynku wtórnym, na czym najbardziej skorzystali mieszkańcy małych miast. Mieszkanie dla Młodych stało się również bardziej prorodzinne. To przełożyło się na wyniki, które nigdy nie były tak dobre – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park w Warszawie.

Duże zainteresowanie najlepiej pokazują liczby. O ile w sierpniu 2015 (ostatni miesiąc przed zmianami) do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęły wnioski na 33,7 mln zł, o tyle we wrześniu było to już 84,14 mln zł, a w październiku i listopadzie odpowiednio 123,5 mln zł i 125,1 mln zł.

Pozytywne zmiany

Przez pierwsze trzy miesiące „nowego” Mieszkania dla Młodych złożono wnioski na 333 mln zł. Dla porównania od stycznia do sierpnia 2015 roku – 292 mln zł, a w całym 2014 roku – 366 mln zł. Eksperci pozytywnie oceniają zmiany, zauważają jednak że liczba chętnych na dopłaty może drastycznie wzrosnąć.

– Pula pieniędzy przeznaczona na program Mieszkanie dla Młodych jest ograniczona – w 2015 roku do 715 mln zł, a w 2016 do 730 mln zł rocznie – mówi Roma Peczyńska, manager inwestycji Red Park. – Środki mogą szybko się skończyć, a wraz z nimi możliwość skorzystania z dofinansowania. To przyspiesza decyzje o zakupie mieszkania wśród naszych klientów, tym bardziej, że od 2016 roku wzrośnie wymagany wkład własny z 10 do 15% – dodaje.

Dodatkowe zalety

Bieżący rok pokazuje jeszcze jedną ważną tendencję – Polacy coraz chętniej decydują się na inwestycje luksusowe. Wartość takich dóbr w 2015 roku szacowana jest na 14,3 mld zł – wynika z szacunków firmy KPMG. To wzrost o 13% w porównaniu z 2014 rokiem. Co więcej, wszystko wskazuje, że tendencja wzrostowa się utrzyma i do 2018 roku wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce wzrośnie o 17%, osiągając poziom niemal 17 mld zł.

– Nasze doświadczenia pokazują, że warto wsłuchiwać się w potrzeby rynku i oferować klientom rozwiązania najwyższej jakości – mówi Ewa Piechota z Nowej Papierni, loftów, które powstały we Wrocławiu w dawnej fabryce papieru. – Duże zainteresowanie naszą inwestycją przekonało nas do dalszej rozbudowy naszego osiedla.

na zdjęciu: Nowa Papiernia we Wrocławiu / fot. Konrad Borkowski

 

Translate »