Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie Wilanów Parku

Pracownia RS Architektura Krajobrazu z Konstancina Jeziornej wygrała konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji parku miejskiego, który powstanie w ramach wielofunkcyjnej inwestycji Wilanów Park w Warszawie u zbiegu ul. Przyczółkowej, ul. Uprawnej, Al. Rzeczypospolitej i ul. Karuzela, którą zrealizuje Nhood Polska.

Jury konkursu organizowanego przez inwestora we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP doceniło dopasowanie projektu do otoczenia i oczekiwań mieszkańców, kompozycję i estetykę propozycji, a także rozwiązania ekologiczne.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 7 maja 2021 roku. Drugą nagrodę otrzymała pracownia JAZ+ Architekci Żmijewski Jaworski Masse s.c., a trzecią – zespół w składzie Piotr Hardecki Architekt, „Abies” Architektura Krajobrazu i Maciej Nonas. Jury przyznało również dwa wyróżnienia honorowe dla Palmett Sp. z o.o. oraz konsorcjum pracowni Skala Architekci, Space Odyssey oraz Zeon Architektura Krajobrazu. Pełna lista nagrodzonych prac znajduje na stronie internetowej Warszawskiego Oddziału SARP https://konkurs-park-wilanow.sarp.warszawa.pl.

Dwuhektarowa zielona przestrzeń, będąca w przyszłości integralną częścią inwestycji Wilanów Park, będzie pierwszym publicznym parkiem w Warszawie stworzonym przez prywatnego inwestora.

– Punktem wyjścia do opracowania projektu konkursowego było dążenie do symbiozy potrzeb ludzi i środowiska naturalnego na wielu płaszczyznach. Zaprezentowana przez nas koncepcja jest odpowiedzią na aktualne, niezwykle istotne wyzwania klimatyczne i przyrodnicze. Chcieliśmy, aby nasz projekt stał się wzorcowym przykładem idei zrównoważonego rozwoju w zagospodarowywaniu komercyjnych przestrzeni publicznych, gdzie wysoka wartość lokalnego ekosystemu zostanie przywrócona i wypełniona oczekiwanymi przez mieszkańców funkcjami, a pozornie przeciwstawne dążenia będą się wzajemnie uzupełniały i wzbogacały – mówią autorzy projektu Dorota Rudawa i Patryk Zaręba.

– Projekt przygotowany przez zwycięzcę wyróżnia dbałość o atrakcyjną formę terenów przyległych do oranżerii, które połączą strefy gastronomii, handlu, rekreacji i wypoczynku w spójną i funkcjonalną całość, z wyczuciem odpowiadając na potrzeby różnych grup użytkowników. Gratuluję wygranej i jestem przekonany, że dzięki współpracy podczas realizacji projektu stworzymy zieloną przestrzeń, która stanie się wyjątkowym miejscem wypoczynku, rekreacji i wspólnego spędzania czasu dla mieszkańców dzielnicy Wilanów – mówi Maciej Wydrzyński, szef projektu Wilanów Park.

Prace nad koncepcją parku miejskiego w ramach inwestycji Wilanów Park są przykładem projektowania partycypacyjnego. Założenia dotyczące funkcji tego rozległego terenu zielonego zostały opracowane podczas „Rozmów sąsiedzkich”, w których w 2020 roku brali udział mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Wilanów, społecznicy, przedstawiciele samorządu i inni interesariusze. Pomysły i oczekiwania zgłoszone podczas spotkań przeformułowano w założenia konkursu dla architektów na projekt zagospodarowania parku.

– Wilanów Park będzie pierwszym naszym projektem, którego część współtworzą mieszkańcy okolicy. Ich oczekiwania związane z terenem zielonym były bardzo precyzyjne i konkretne. Stanowiły duże wyzwanie dla architektów, którzy brali udział w konkursie na opracowanie koncepcji parku – mówi Marcin Wawiernia, architekt, Design & Concept Manager w Nhood Polska.

Konkurs na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w Wilanowie został zorganizowany przez firmę Nhood Polska oraz Oddział Warszawski SARP. Był to konkurs realizacyjny, nie anonimowy, przeprowadzony w tzw. formule flamandzkiej, który ogłoszono 17 listopada 2020 roku. W sumie zgłoszono 30 projektów, a do II etapu zakwalifikowano pięciu uczestników, którzy następnie prezentowali założenia opracowanych projektów przed jury. Ogłoszenie listy zakwalifikowanych do tej części konkursu miało miejsce pod koniec stycznia 2021 roku. Na składanie prac uczestnicy mieli czas od 1 marca do 16 kwietnia. Następnie, pod koniec kwietnia w siedzibie Nhood Polska odbywały się prezentacje zgłoszonych projektów.

Wilanów Park jest inwestycją mixed-use, czyli przestrzenią nowej generacji, łączącą różne funkcje, w tym między innymi tereny zieleni z funkcjami rozrywki, gastronomii i handlu. Ideą projektu Wilanów Park jest stworzenie miejsca wpisującego się w lokalne potrzeby, aby zapewnić mieszkańcom Wilanowa i okolic wielofunkcyjną przestrzeń. Oprócz otwartej na park miejski oranżerii z restauracjami, kina, powierzchni biurowych oraz usługowych w Wilanów Park będą również obecne inicjatywy sąsiedzkie czy też przygotowane z myślą o seniorach.

Inwestycja zakłada liczne ekologiczne rozwiązania mające wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla, lokalną retencję wód opadowych czy zapewnienie bioróżnorodności. W projekcie przewidziano także m. in. stację rowerów miejskich czy cargo-bike, promujące zrównoważoną mobilność. Właścicielem terenu, na którym powstaje wielofunkcyjna inwestycja Wilanów Park jest spółka Ceetrus Polska, za prace nad jej założeniami i funkcjami odpowiada zespół Nhood Polska.

fot. materiały prasowe

Translate »