Rusza akcja Bezpieczny Najem

Polska Federacja Rynku Nieruchomości rozpoczyna ogólnopolską akcję BEZPIECZNY NAJEM. W sierpniu i we wrześniu, biorące udział w kampanii biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, pomogą żakom znaleźć mieszkanie i bezpiecznie przejść przez konieczne do zakończenia transakcji procedury. Tegoroczna kampania jest szczególnie istotna, bo odbywa się po raz pierwszy po rządowej deregulacji zawodu pośrednika.

Z pośrednikiem pewniej

Kampania prowadzona we współpracy z regionalnymi stowarzyszeniami pośredników w obrocie nieruchomościami zrzeszonymi w PFRN skierowana jest głównie do studentów, którzy – począwszy od połowy sierpnia – rozpoczynają intensywne poszukiwania mieszkań do wynajmu. W tym czasie żacy są też szczególnie narażeni na nieuczciwe procedery. – Ogłoszeniodawcy, zamieszczający anonse typu „Tanie mieszkanie do najmu”, oferują często listę adresów w zamian za opłatę w wysokości 300-500 zł. Pieniądze pobierane są z góry, usługa zaś sprowadza się jedynie do przekazania najczęściej nieaktualnych już adresów, a nie faktycznego doprowadzenia do transakcji – zwraca uwagę Leszek A. Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Dlatego też żacy mogą liczyć na wsparcie pośredników, którzy w ofercie posiadają mieszkania przeznaczone do wynajmu przez studentów, a także zajmą się kompleksową obsługą transakcji: od znalezienia odpowiedniego lokum po doradztwo związane z zawieraniem umowy najmu. Lista biur z całej Polski, które uczestniczą w kampanii będzie dostępna od 1 sierpnia na stronie internetowej PFRN (www.pfrn.pl).

– Pośrednik pomoże wybrać najlepszą lokalizację, sprawdzi tytuł prawny do lokalu, przygotuje inwentaryzację mieszkania, pomoże w ustaleniu warunków najmu, a także doradzi przy wyborze odpowiedniej umowy dostosowanej do indywidualnej sytuacji najemcy. Część osób, szukających mieszkań, to młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają do dużych miast na studia i nie znają panujących w nich realiów. Chcąc czuć się bezpiecznie mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów – sugeruje Leszek A. Hardek.

Krajobraz po deregulacji

Tegoroczna kampania po raz pierwszy też będzie realizowana w warunkach deregulacji zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. – Z badań przeprowadzonych przez PFRN wspólnie z serwisem Domy.pl wynika, że 57 proc. Polaków po deregulacji rynku obawia się wzrostu liczby nierzetelnych pośredników i zarządców. Obawy te potwierdzają pośrednicy. Zapytani przez Federację o ocenę sytuacji na rynku nieruchomości po 1 stycznia 2014 r. potwierdzają, że obecnie dochodzi do wzrostu nieuczciwych praktyk. 55 proc. ankietowanych zauważyło, że nieetyczne i nieprofesjonalne zachowania zdarzają się częściej. W świetle tych badań kampania BEZPIECZNY NAJEM nabiera szczególnego znaczenia – nie ma wątpliwości Leszek A. Hardek.

Równocześnie PFRN przypomina o internetowym Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN i Zarządców Nieruchomości PFRN. Każdy znajdzie tu informacje o osobie wykonującej zawód, m.in. opis jej doświadczenia, wykształcenie i – co ważne – informację o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. W systemie widoczne są osoby, które posiadają licencję nadaną przez PFRN. Dotychczas uzyskało ją prawie 4000 pośredników PFRN z całej Polski.

Pośrednik radzi, czyli na co trzeba zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie:

1. Przeprowadź analizę kosztów najmu.

Do czynszu należy doliczyć opłaty za zużycie mediów (prąd, gaz, wodę i ogrzewanie). Jeśli w cenę nie jest wliczone ogrzewanie, zimą czeka nas większy rachunek za prąd lub gaz. Koszty można minimalizować rozkładając je na większą liczbę wynajmujących. Im mniejszy lokal, tym cena jest też relatywnie wyższa. Najdroższe są kawalerki. Na cenę wpływ mają standard i wyposażenie mieszkania. Właściciel może też zażądać kaucji, zwrotnej po zakończeniu najmu, w wysokości najczęściej jednomiesięcznego czynszu.

2. Oceń lokalizację i standard okolicy.

Ważna jest szybkość dotarcia do uczelni (w tym dostęp do komunikacji miejskiej), a także do biblioteki czy dworca PKP lub PKS. Liczy się też infrastruktura (np. odległość od sklepu, apteki, przychodni etc.). Mieszkania na obrzeżach są często tańsze, ale koszty i czas dojazdu mogą nie rekompensować różnicy w opłatach. Warto też zwrócić uwagę na tańsze mieszkania, które nie są położone przy głównym ciągu komunikacyjnym, ale np. w trzeciej lub czwartej linii zabudowy.

3. Sporządź umowę.

Umowa powinna regulować wszystko, co jest związane z najmem (wysokość opłat, w tym kaucji, sposób rozliczania z wynajmującym, usuwanie ustek, okres zawarcia umowy etc.). Umowę powinno się zawrzeć bezwzględnie, nawet jeżeli wynajmujemy tylko pokój. Przed podpisaniem umowy nie powinno się dokonywać żadnych opłat, a jeżeli właściciel wymaga zaliczki w zamian za rezerwację najpierw zobaczmy mieszkanie. Umowie powinien towarzyszyć protokół zdawczo-odbiorczy zawierający wszystkie elementy znajdujące się w mieszkaniu (stan podłóg, ścian, opis sprzętów AGD i RTV, mebli oraz liczników).

logo_BN_dopisek_kolor

Translate »