Rynek mieszkaniowy – początek nowego boomu czy normalny moment cyklu rynkowego?

Podczas konferencji „Polski rynek mieszkaniowy 2015”, która miała miejsce Hotelu Hilton w Warszawie, odbył się panel dyskusyjny „Doskonała sprzedaż mieszkań w 2015 r. – początki nowego boomu czy normalny, zdrowy moment cyklu rynkowego. Wyniki najnowszych badań REAS za III kwartał 2015 r.” W panelu wzięli udział przedstawiciele czołowych polskich deweloperów.

Michał Witkowski ze Skanska Residential Development Poland tak komentuje kondycję polskiego rynku mieszkaniowego po III kwartale 2015 roku:

Michał Witkowski Skanska resid„Trzeci kwartał 2015 r. okazał się jednym z najlepszych od lat, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań i liczbę nowych inwestycji mieszkaniowych wprowadzonych na rynek. Wprawdzie liczba nowych lokali w ofercie deweloperów w tym kwartale nie przebiła jeszcze wyniku z II kwartału 2012 r., kiedy deweloperzy masowo ogłaszali sprzedaż mieszkań w nowych projektach przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej, chcąc w ten sposób uchronić się przed stosowaniem rachunków powierniczych. W wielu przypadkach były to sztuczne projekty, uruchomione tylko po to, aby ominąć ustawę, nakazującą gromadzenie pieniędzy nabywców na rachunkach powierniczych. Dziś, polski rynek mieszkaniowy charakteryzuje się dość dużą płynnością. Rekordową podaż w znacznym stopniu równoważy duży popyt, który obserwujemy od kilkunastu miesięcy. Świadczy o tym chociażby mniejszy odsetek mieszkań gotowych niesprzedanych w ofercie deweloperów niż w analogicznym kwartale w 2014 r. Niesłabnące zainteresowanie klientów wynika między innymi z wprowadzenia na rynek wielu, dobrze sformatowanych projektów, czyli mieszkań w dobrym standardzie, w atrakcyjnych lokalizacjach, coraz lepiej dopasowanych do potrzeb klientów i wyjątkowo konkurencyjnych względem oferty rynku wtórnego. Dodatkowymi bodźcami do zakupów były wprowadzenie nowych zasad programu „Mieszkanie dla Młodych” i niskie stopy procentowe, zachęcające do przesuwania środków z rynku bankowego na rynek nieruchomości.

Trudno dziś jednoznacznie ocenić jak zachowa się rynek w perspektywie kolejnych miesięcy przy utrzymaniu obecnego tempa rozszerzania oferty deweloperskiej. Wiele zależy od czynników zewnętrznych, zwłaszcza makroekonomicznych. Jeśli nie będziemy doświadczać dużych napięć na rynkach finansowych, to rynek wchłonie podaż nowych mieszkań, choć można się spodziewać wzrostu liczby gotowych mieszkań w ofercie deweloperów. To, co jest charakterystyczne dla polskiego rynku mieszkaniowego i co może pozytywnie wpłynąć na bilansowanie się tej oferty to fakt, że Polacy nadal lubią posiadać własne mieszkanie. Mimo, że zainteresowanie mieszkaniami na wynajem nad Wisłą stopniowo rośnie, nadal chcemy mieć swoje. Własne mieszkanie jest synonimem stabilizacji i sukcesu, co w dużej mierze wynika z polskiej mentalności i doświadczeń naszych rodziców i dziadków. Po drugie, rosną aspiracje Polaków. Coraz więcej z nas chce mieszkać w wyższym standardzie, na większym metrażu i w lepszej okolicy i dlatego zamienia mieszkanie, często dziedziczone, na nowe, kupione od dewelopera. W perspektywie kolejnych miesięcy nadal najlepiej będą sprzedawały się te projekty, które będą zlokalizowane przy ważnych węzłach komunikacyjnych, w przypadku stolicy – przy linii metra, a także projekty kwalifikujące się do MdM i te, które oferują pewną wartość dodaną. Mimo, że nadal to cena jest istotnym parametrem determinującym decyzję zakupową, to nie zawsze komórka w gratisie wystarczy, aby przyciągnąć klienta. Za to większego znaczenia nabiera wyposażenie części wspólnych, zastosowane zdrowe i bezpieczne materiały, czy certyfikaty potwierdzające wysoką jakość wykonania inwestycji. Perspektywiczne wydają się przede wszystkim projekty kameralne, dobrze przemyślane i co ważne – wpisane w istniejącą tkankę miejską, a nie powstające na peryferiach.”