Szczecin: Coraz więcej nowoczesnej powierzchni biurowej

W pierwszej połowie 2019 roku w Szczecinie oddano dwa nowe projekty biurowe o łącznej powierzchni prawie 3 500 mkw., a do końca roku rynek ten powinien powiększyć się o kolejne 27 300 mkw.

Szczecin to najmniejszy rynek biurowy w Polsce ujęty w badaniu, którego całkowite zasoby oferują ponad 161 000 mkw. nowoczesnej powierzchni w większości zlokalizowanej w centrum miasta. Na koniec czerwca br. deweloperzy dostarczyli 3 460 mkw. w dwóch projektach – Fabryka II i Szczecin Business Plaza III. Największym z planowanych do oddania do końca roku obiektów jest biurowiec Posejdon, którego powierzchnia wyniesie blisko 19 800 mkw.  Z kolei w 2020 roku do użytku zostanie projekt wieżowy zlokalizowany w centrum – Hanza Tower należący do JW Construction.

fot. Hanza Tower / JW Construction

W pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku popyt brutto wzrósł o 26% w ujęciu rok do roku i wyniósł 4 900 mkw. Do największych transakcji należy zaliczyć umowę przednajmu firmy Mobica w budynku Posejdon oraz umowy najmu takich firm jak Apptimia, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz System IT na blisko 2 000 mkw. w budynku Fabryka II.

– Szczecin, jako stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, pod względem infrastruktury przechodzi duże zmiany, szczególnie w ostatnim roku. Rynek biurowy przyśpieszył i długo oczekiwane inwestycje nabrały tempa. Stawki najmu wahają się od 11,50 EUR nawet do 14,00 EUR za mkw., co będzie musiało ulec zmianie przy nagłej podaży powierzchni biurowej w najbliższym czasie. Miasto ma duży potencjał inwestycyjny, o czym również świadczy prężnie rozwijający się sektor BPO, który tworzą obecnie 43 centra usług. Oczekujemy wzrostu popytu, jak również aktywności deweloperów na rynku szczecińskim – powiedziała Daria Zagożdżon-Dembicka, negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

Wskaźnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się na niskim poziomie i na koniec pierwszej połowy roku wyniósł 5,3%, co stanowi spadek o blisko 1,5 pp. w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku. Niemniej wskaźnik pustostanów wzrośnie znacząco wraz z oddaniem projektów planowanych do oddania do końca roku.

Stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w pierwszej połowie 2019 roku kształtowały się na poziomie 13,30 EUR/ mkw. miesięcznie.

fot. Brama Portowa, Szczecin