Takie meble kuchenne – ułatwiają życie

Funkcjonalność, pojemność, dostępność, bezpieczeństwo – cztery cechy kuchni idealnej. Jeśli więc stare wyposażenie dożyło swoich dni i nadeszła pora na wielkie zmiany, niech nowe sprzęty uczynią lepszą przestrzeń wokół nas. Wystarczy sięgnąć po nowoczesne, sprawdzone rozwiązania. W kuchni nie ma miejsca na wpadki. Kuchnia to centrum dowodzenia. Wszystko musi tu mieć swoje miejsce. Jeśli więc zapadła decyzja o remoncie domowego „sztabu”, trzeba zmiany zaplanować tak, by wszystko, co się tu znajdzie, było praktyczne, trwałe i estetyczne.

Jak zadbać zapasy

Punktem o strategicznym znaczeniu jest rodzinna spiżarnia: wiele artykułów musi się tu znaleźć w jednym miejscu. Niezbędne jest więc rozwiązanie, które wytrzyma duże obciążenia, częste otwieranie, a przy okazji zapewni wygodny dostęp do każdego z produktów potrzebnych do przygotowania posiłków.

– Dobrym kandydatem do takiej ciężkiej pracy jest regał Cargo Art. 253i – mówi Michał Kichler, ekspert do spraw okuć meblowych w firmie Häfele. – Mieści aż 5 pojemnych koszy, w których z powodzeniem schowamy wszystkie artykuły sypkie, jak: kasze, mąki, ryż czy cukier, ale też butelki z olejem czy większe sprzęty kuchenne. Ma nośność do 80 kilogramów. I nawet przy pełnym obciążeniu wysuwa się precyzyjnie i lekko – dodaje.

Takie rozwiązanie pozwala taż tak rozplanować układ koszy we wnętrzu, by zmieścić tam wszystko, co niezbędne i zapewnić sobie wygodny dostęp do zapasów. W starych meblach dokuczliwym problemem bywały często kłopoty z sięgnięciem po rzeczy schowane w głębi szafki. Dzisiaj można sobie z tym poradzić dzięki pomysłowym regałom z półkami, które po otwarciu wysuwają się do przodu.

– Tak właśnie działa inny z regałów Häfele – Cargo Art. 230i. Jest bardzo pojemny i praktyczny. Można w nim przechowywać  wygodnie choćby butelki czy puszki z napojami – mówi Michał Kichler. – Po otwarciu skrzydła (na którym jest miejsce na część produktów), tylna półka wysuwa się, umożliwiając łatwy dostęp do wszystkiego, o znajduje się w szafce.

Przestrzeń dostępna w 100 procentach

Pojemności naszych kuchennych szafek często nie uda się zwiększyć. Ale można je tak zaprojektować, żeby oferowaną przestrzeń udało się wykorzystać w optymalny sposób. To pozwoli pochować największe i cięższe naczynia czy sprzęt AGD w odpowiednim dla nich miejscu. I w tym przypadku w sukurs przychodzą nowoczesne rozwiązania. Pierwszym z nich są narożne szafki (zwykle najbardziej pojemne), które dysponują w pełni wysuwanymi półkami. Dzięki nim nawet przedmioty schowane w najciemniejszym rogu mebli są dostępne bez problemów.

– Jednym z mistrzów w tej dziedzinie jest półka narożna Nuvola. Jej dwie niezależnie wysuwane półki sprawiają, że wykorzystujemy 100 procent dostępnej przestrzeni – nawet w miejscach, które z pozoru wydają się niedostępne – podpowiada ekspert do spraw okuć meblowych w firmie Häfele. – Innym praktycznym rozwiązaniem tego problemu jest szafka narożna Mondo. W tym przypadku dostęp do wszystkiego, co niezbędne, umożliwia system obracający całość. Co więcej, półka po obrocie automatycznie się domyka.

Gdyby okazało się, że potrzebne jest miejsce na większe przedmioty, po które często trzeba sięgać, sprawdzi się szuflada-siłaczka, która nie dość, że „uniesie” wielkie ciężary, to na dodatek pozwoli wygodnie z nich korzystać, otwierając się zupełnie. – Tu trudne zadanie, więc ta część kuchennego wyposażenia musi być zbudowana z solidnych materiałów i działać niezawodnie. Sprawdzonym pomysłem jest szuflada Moovit MX. To delikatny mocarz: mieści o 50 kilogramów sprzętu, ale dzięki odpowiednim prowadnicom i cichemu domykaniu pozwala nam kontrolować każdy ruch – zapewnia Michał Kichler.

A jeśli doda się do tego odpowiednie przegródki na sztućce i inne, drobne przedmioty, uda się wykorzystać całą dostępną przestrzeń.

Ergonomia i precyzja

Podnośniki do klap to obowiązkowa pozycja przy projektowaniu nowej kuchni. Coraz częściej zastępują fronty na zawiasach. Dzięki temu, że klapa po otwarciu unosi się do góry, a nie otwiera na bok możemy swobodnie poruszać się po naszej kuchni. Dodatkowo  odmiennie do tradycyjnych rozwiązań mamy swobodny dostęp do zawartości szafki również z boku dzięki czemu zwiększa się ergonomia. Podnośniki do klap mogą lekko unosić duże i ciężkie fronty.  

– Tak działają wszystkie podnośniki Häfele z rodziny Free – mówi Michał Kichler. – Zaprojektowane z myślą o użytkownikach wymagają minimalnej siły do otwarcia. Dzięki regulacji siły mogą zatrzymywać front w dowolnym momencie ułatwiając jego zamknięcie. Takie podnośniki są skuteczne i bezpieczne nawet w przypadku dużych ciężkich frontów o wadze ponad 20 kg. Wszystkie te rozwiązania sprawią, że przebywanie i praca w nowej kuchni staną się o wiele przyjemniejsze niż w starym otoczeniu. Zwłaszcza że wspomniane meble są wykonane z wielką dbałością o estetykę.

fot.  Häfele