Tworzywo, które może zastąpić plastik

Ekologia to ważne zagadnienie, które dotyczy każdego z nas. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialny za stan naszej planety, wszyscy mamy na nią wpływ. Starając się robić więcej możemy zahamować negatywne zmiany, które spowodowaliśmy do tej pory. Opracowany na Politechnice Gdańskiej granulat ze skrobi posłużył już do produkcji ekologicznych tacek. Pomorze jednak na tym nie poprzestało!   

Innowacyjny materiał opracowany przez Politechnikę Gdańską

Przedmioty jednorazowego użytku mają niszczycielski wpływ na naszą planetę – nie są poddawane recyklingowi, a rozkładają się przez setki lat. Naukowcy stanęli przed wyzwaniem, jakim było opracowanie materiału, który będzie nieszkodliwy dla środowiska, a przy tym tak samo użyteczny jak zwykły plastik. Innowacyjna kompozycja, opracowana w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej to odpowiedź na potrzebę ekologizacji gospodarki i przemysłu.

Do tej pory przy produkcji „EKO plastiku” wykorzystywano biodegradowalne tworzywo PLA, czyli Polilaktyd, którego produkcja niesie za sobą relatywnie wysokie koszty. Jest to powód, dla którego nie stosuje się go na masową skalę. Dr inż. Maciej Sienkiewicz, współtwórca technologii wytwarzania granulatu ze skrobi, z którego wykonywane mogą być EKO produkty, jednoznacznie rozwiał wątpliwości dotyczące kosztów wdrożenia i produkcji przedmiotów z nowego materiału – Ze względu na zastąpienie części PLA przez znacznie tańszą skrobię termoplastyczną, finalna cena 1 kg naszej kompozycji jest niższa od czystego PLA o około 15%, a proces wdrożenia technologii do produkcji niezwykle prosty.

Materiał przyszłości

Skrobia termoplastyczna oraz jej kompozycja z PLA pozwala na stworzenie materiału, który z powodzeniem może zastąpić pod względem użyteczności tradycyjny plastik. Posiada bowiem niemal takie same właściwości fizyko-mechaniczne, czyli zachowuje się bardzo podobnie podczas kontaktu z wodą, uderzenia, zmiany temperatury etc.

Materiał ten posiada jednak jedną zaletę, której klasyczny plastik nie ma – jest biodegradowalny. Może być kompostowany wraz z resztkami jedzenia, sam także się rozłoży, choć proces ten zajmie o wiele więcej czasu. Produkty wykonane z tego materiału mogą być z powodzeniem wykorzystywane wielokrotnie, ale nawet jeżeli tak się nie stanie, ich stosowanie będzie dużo lepsze dla środowiska.

fot. źródło: livemorepomerania.com

 

Translate »