W Warszawie biura rozchodzą się jak świeże bułeczki

Za nami rekordowe dziewięć miesięcy na warszawskim rynku nieruchomości biurowych. Popyt w pierwszych trzech kwartałach roku wyniósł rekordowe 689,3 tys. mkw., o 10% więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu CBRE „Warszawski Rynek Biurowy”.

Eksperci zwracają uwagę, że trzeci kwartał charakteryzował się wysokim poziomem inwestycji. Wartość transakcji wyniosła prawie 662 mln euro, w tym najwyższa w historii kwota 386 mln euro została wydana na zakup Warsaw Spire. W Warszawie nadal popyt przewyższa podaż, a poziom pustostanów jest na niskim poziomie. Czynsze utrzymują stabilny poziom.

– Warszawskie biura wynajmują się w niesłychanym tempie. Od początku roku doszło do wchłonięcia ponad 154 tys. mkw. powierzchni biurowej, czyli o 12,3 tys. więcej niż oddano do użytkowania w tym okresie. Biorąc pod uwagę, że popyt nie słabnie, a budynki, które mają być gotowe do użytkowania do końca roku są już w dużej mierze wynajęte, absorpcja na koniec roku może być znacznie wyższa, osiągając prognozowany poziom ok. 270 tys. mkw. powierzchni – komentuje Mikołaj Sznajder, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE.

Rośnie podaż i aktywność inwestorów

Rynek biurowy rozwija się dynamicznie. Na koniec III kwartału 2019 roku podaż powierzchni  biurowej w Warszawie wyniosła 5,6 mln mkw. powierzchni. Od początku roku oddano do użytkowania 15 nowych projektów, których łączna powierzchnia przekroczyła 142 tys. mkw. W tym samym czasie skumulowana wartość transakcji na rynku inwestycyjnym wyniosła prawie 662 mln euro. Zawarto 6 transakcji, w tym rekordową sprzedaż budynku Warsaw Spire za 386 mln euro. Poprzedni rekord należał do Ronda 1, który sprzedano w 2014 roku za 291 mln euro.

Eksperci CBRE wskazują, że rekordowa podaż planowana jest na lata 2020-2021, kiedy może przybyć ponad 800 tys. mkw., najwięcej w strefach centralnych miasta. Co ważne, na najbardziej atrakcyjne projekty w budowie są podpisywane umowy przednajmu, co powoduje, że na rynku zostaje coraz mniej dostępnej powierzchni. Alternatywą dla tradycyjnego najmu mogą być biura elastyczne, które obejmują 3,9% przestrzeni biurowej w centrum Warszawy.

Najemcy muszą szybko działać

Nowa powierzchnia biurowa rozchodzi się w Warszawie w ekspresowym tempie. W sumie w ciągu dziewięciu miesięcy aktywność najemców wyniosła 689 tys. mkw. To najwyższy popyt w ciągu ostatnich 15 lat. Ze względu na niską dostępność wolnych powierzchni w centrum, większa część popytu (61%) zlokalizowana była poza nim.

Do grona największych najemców biurowych w Warszawie zalicza się duże firmy doradcze, instytucje bankowe, firmy ubezpieczeniowe i inne przedsiębiorstwa związane z sektorem usług finansowych i biznesowych, dla których ważna jest prestiżowa lokalizacja. Oprócz wyżej wymienionych sektorów w III kwartale 2019 roku zanotowano 8% udział branż związanych z produkcją oraz 10% udział usług konsumpcyjnych i wypoczynkowych.

Duża aktywność najemców przekłada się na spadający poziom pustostanów, który na koniec września wyniósł 8,2%.

Czynsze w centrum Warszawy

Ostatnie trzy lata charakteryzują się niewielkim wzrostem czynszów prime. W obszarach centralnych ceny wzrosły o 1 EUR w stosunku do 2017 roku, natomiast w obszarach poza centrum jedynie o 0,5 EUR. Najatrakcyjniejsze lokalizacje w centrum wyceniane są na 24 EUR za mkw. miesięcznie, natomiast średnia dla tego obszaru miasta w III kwartale 2019 roku ukształtowała się na poziomie 20 EUR za mkw. miesięcznie.

fot. Skyliner, Warszawa / Karimpol

Translate »