W Warszawie warto negocjować ceny mieszkań

Na stołecznym rynku nieruchomości wtórnych największym powodzeniem cieszą się najtańsze oferowane mieszkania. Nawet jednak one rzadko mieszczą się w limitach MdM, przez co wyczerpanie puli środków na ten rok nie miało większego wpływu na kształtowanie się rynku. Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest …

…zatrzymanie wzrostu marż bankowych oraz utrzymujące się atrakcyjne oprocentowanie kredytów. To wnioski z nowego raportu Metrohouse i Expander.

Poszukiwane tanie mieszkania w Warszawie 

Nawet gdyby pieniądze z MdM-u nie skończyły się tak szybko, to i tak nie miałoby to większego znaczenia dla kształtowania się sytuacji na rynku wtórnym w Warszawie.

– Wśród transakcji przeprowadzonych za naszym pośrednictwem w ostatnich tygodniach trudno jest znaleźć ofertę, która spełniałaby kryteria kwotowe umożliwiające dofinansowanie w ramach programu MdM – stwierdza Marcin Jańczuk z Metrohouse. – Mimo to w lutym odnotowaliśmy ożywienie wśród osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Najbardziej poszukiwanymi lokalami są te najtańsze, których cena  mieści się poniżej sumy 300 tys. zł. Aż 35% mieszkań sprzedanych przez naszych pośredników znajdowało się w tej strefie cenowej.

Dobrą wiadomością dla kupujących mieszkania w stolicy jest nieco większa skłonność właścicieli do negocjowania cen. Różnica pomiędzy kosztem metra kwadratowego podanym w ofertach a wartością pojawiającą się w czasie transakcji wynosi 3%, i jest to 0,5 punktu procentowego większa niż w poprzednim notowaniu. Na warszawskim rynku nieruchomości wtórnych nadal możemy mówić o stabilizacji cenowej. Przeciętny koszt metra kwadratowego nie przekracza 7 300 zł.

Koniec dopłat w ramach MdM w tym roku

Dla osób, które planują kupić mieszkanie w Warszawie z pomocą kredytu, dobrą informacją jest to, że banki przestały podwyższać marże. Choć są one obecnie wyższe niż w ubiegłym roku, to rekordowo niskie stopy procentowe powodują, że oprocentowanie kredytów nadal jest atrakcyjne. Średnio dla kredytu z najniższym (10%) wkładem własnym wynosi 4,01%. Powoduje to, że kupując mieszkanie o powierzchni 60 mkw. w stolicy za średnią cenę, rata kredytu wyniesie ok. 2 078 zł (kredyt na 25 lat z LTV 90%).

Złą informację jest natomiast to, że skończyły się pieniądze na tegoroczne dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych”.

– Oczywiście program wciąż działa i obecnie można starać się o pieniądze, które będą wypłacane w przyszłym roku – mówi Jarosław Sadowski z Expandera. –  W tym roku jednak sięgnąć po nie mogą przede wszystkim osoby, które kupują nowe mieszkania. Deweloperzy zwykle godzą się otrzymać część zapłaty w przyszłym roku. Zależy im bowiem na utrzymaniu wysokiej sprzedaży. Zupełnie inaczej jest w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Tu sprzedający chcą zwykle od razu dostać całą kwotę.

Na koniec warto dodać, że w programie MdM od kwietnia 2016 r. obowiązują nowe limity cen mieszkań. W Warszawie cena metra kwadratowego nowego mieszkania nie może przekroczyć 6 353 zł, a mieszkania używanego 5 198 zł.

fot. archiwum

 

Translate »