Warszawa w oczekiwaniu na nowe projekty handlowe

W spokojnym 2014 roku podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Aglomeracji Warszawskiej pozostała praktycznie na tym samym poziomie. Aglomerację Warszawy zamieszkuje 2,54 mln ludzi z następujących miast i gmin: Warszawa, Pruszków, Piastów, Raszyn, Nadarzyn, Brwinów, Michałowice, Konstancin Jeziorna, Lesznowola, Piaseczno, Błonie, Izabelin, Łomianki, Ożarów Mazowiecki, Stare Babice, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Halinów, Sulejówek, Kobyłka, Marki, Radzymin, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Józefów, Otwock oraz Wiązowna.

Anna Bartoszewicz-Wnuk, JLL: „Na koniec 2014 r. całkowita podaż nowoczesnych obiektów handlowych w aglomeracji warszawskiej wyniosła 1,62 mln mkw. powierzchni najmu, z czego 1,11 mln mkw. przypadało na centra handlowe. Najwyższa w Polsce siła nabywcza mieszkańców aglomeracji przekraczająca średnią krajową o 68% buduje popularność stolicy wśród deweloperów, inwestorów i najemców. Wysoki popyt na dobrej jakości nowoczesną powierzchnię handlową w mieście odzwierciedla niski wskaźnik pustostanów. Ponadto, Aglomerację Warszawską charakteryzuje jeden z najniższych na tle ośmiu głównych aglomeracji współczynników nasycenia powierzchnią centrów handlowych – 437 mkw. na 1 000 mieszkańców”.

Poza centrami handlowymi (1,11 mln mkw. w ramach 36 obiektów), w aglomeracji funkcjonuje również pięć parków handlowych (260 000 mkw.), 23 wolnostojące magazyny handlowe (186 000 mkw.) oraz trzy centra wyprzedażowe (50 000 mkw.). W 2014 r. podaż uległa zmianie jedynie w ramach rearanżacji w centrach handlowych Arkadia i Atrium Promenada.

Ambitne plany deweloperów

W IV kwartale kontynuowano prace przy projektach inwestycyjnych zlokalizowanych na obrzeżach aglomeracji tj. Ferio Wawer (12 500 mkw.), który będzie pierwszym nowoczesnym obiektem handlowym w dzielnicy Wawer; Fabryce Wołomin (30 600 mkw.) i Galerii Legionowo (10 500 mkw.). Pozostałe trzy projekty będące w realizacji to przebudowy lub rozbudowy istniejących obiektów, tj. Hala Koszyki (7 500 mkw. powierzchni handlowej i 13 000 mkw. biurowej), rozbudowa Woli Park o dodatkowe 17 600 mkw. i poszerzenie Factory Ursus o trzecią fazę z dodatkowymi 6 000 mkw. Nowym projektem, w którym rozpoczęto prace ziemne i montażowe w IV kw. jest MODO domy mody (dawniej Centrum Łopuszańska, 16 000 mkw.). Jeżeli nie wystąpią nieprzewidziane czynniki zewnętrzne, to wyżej wymienione projekty powinny zostać ukończone w trakcie 2015 r.

Mniej lub bardziej zaawansowanych jest też kilka dużych centrów, których realizacja może rozpocząć się z końcem 2015 lub w 2016 r. Są to: Galeria Północna (64 000 mkw.), Auchan Piaseczno (przebudowa części istniejącej konstrukcji i rozbudowa do 64 000 mkw.) i Atrium Promenada (kolejne fazy powiększające powierzchnię handlową o 44 000 mkw.). W przypadku Atrium pierwszym krokiem będzie budowa 4 000 mkw., z głównym najemcą H&M. Możliwe jest także rozpoczęcie budowy Galerii Wilanów (61 000 mkw.). Byłby to drugi obiekt realizowany przez GTC w Warszawie.

Popyt

Anna Wysocka, JLL: „Międzynarodowe sieci handlowe wchodzące na polski rynek najczęściej wybierają główne centra handlowe w Warszawie, aby otworzyć swoje pierwsze lokale. W IV kw. zadebiutowały m.in. następujące marki: Kipling, Kiko Milano i Imaginarium w Arkadii, Avon Studio w Złotych Tarasach i Calvin Klein Watch & Jewelry na ul. Mysiej 3. We wcześniejszych miesiącach stołeczny rynek handlowy wzbogacił się o sklepy takich marek jak m.in. Devred 1902 w Wola Park, Undiz, Kiehl’s Since 1851 czy NEO w Arkadii”.

Stawki czynszowe

Najwyższe stawki czynszowe za powierzchnie typu „prime”, tj. za najlepsze lokale o pow. ok. 100 mkw. w kategorii moda i akcesoria w centrach handlowych, pozostały na stabilnym poziomie w ostatnim kwartale i znajdują się w przedziale od 90 do 105 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Można jednak zauważyć presję na wzrost czynszów w najlepiej prosperujących obiektach handlowych.

Stawki czynszu za najlepsze lokale w centrach handlowych

stawki czynszów w centr. handl. 2014_15

Źródło: JLL, IV kw. 2014

Translate »