We Wrocławiu ceny mieszkań nadal spadają

We Wrocławiu kolejny miesiąc z rzędu spadają ceny transakcyjne mieszkań. Podobnie niskie ceny ostatni raz były widoczne w analizach dwa lata temu.

Jest to dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy planują kupić mieszkanie w stolicy Dolnego Śląska. Dodatkowo niedawna wypowiedź prezesa NBP daje nadzieję na to, że stopy procentowe pozostaną na rekordowo niskim poziomie do końca 2018 r. Jeszcze przez niemal dwa lata będziemy więc mogli cieszyć się niskimi ratami kredytów hipotecznych.

Wyższa średnia marża, ale i niskie stopy procentowe

Dla zainteresowanych kupnem mieszkania we Wrocławiu przy wsparciu kredytu, jedną z ważniejszych informacji jest to, że rosną marże kredytowe. W przypadku kredytu z wysokim (25%) wkładem własnym, obecnie średnia marża (2,15%) jest najwyższa od kwietnia 2010 r. Mimo to kredyty hipotetycznie nadal można określić jako tanie. Ich średnie oprocentowanie wynosi bowiem 3,86%. Dla porównania  siedem lat temu było to 6,4%. Dodatkowo to niskie oprocentowanie prawdopodobnie pozostanie z nami przez dłuższy czas.

– W ostatnim czasie pojawiła się dobra informacja dla osób planujących zaciągnąć kredyt. Prezes NBP zasugerował, że stopu procentowe w naszym kraju mogą nie wzrosnąć nie tylko w tym, ale być może w całym 2018 roku. Dłużej będzie więc można cieszyć się niskimi ratami. Nie należy jednak przesadzać z kwotą zadłużenia. Obecnie mamy w Polsce rekordowo niskie stopy procentowe, ale z pewnością nie pozostaną one na tym poziomie na zawsze. W przyszłości wzrosną, a wraz z nimi raty kredytów – uważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Spadki  i większe metraże nadal na topie

Kolejny miesiąc z rzędu we Wrocławiu zanotowano spadek cen transakcyjnych, który wyniósł 3,9 proc., co daje średnio 4961 zł za m kw. Jak podkreślają eksperci, podobny poziom obecny był w zestawieniach dwa lata temu i to zaledwie w jednym z analizowanych miesięcy.

Podobnie jak w zeszłym miesiącu, w porównaniu do innych miast obecnych w zestawieniu, to w stolicy Dolnego Śląska sprzedawane są największe lokale, w średnim metrażu 61 m kw., za które klienci musieli zapłacić średnio 293 tys. zł.

– Co także jest warte uwagi, w transakcjach z ostatnich trzech miesięcy, wysoki odsetek stanowiły mieszkania 3-pokojowe powyżej 65-70 m kw., gdzie ceny za m kw. były niższe niż przy mieszkaniach dwupokojowych, które dotychczas najczęściej znajdywały nabywców na wrocławskim rynku – podaje Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Program MdM zbliża się do końca

Osoby planujące zakup mieszkania we Wrocławiu przy wsparciu programu „Mieszkanie dla Młodych” powinny się spieszyć. W puli dopłat, o które można starać się w tym roku, pozostało już tylko 90 milionów złotych.

– Środki wyczerpią się prawdopodobnie jeszcze w kwietniu, a najpóźniej w pierwszej połowie maja. Dodajmy, że obecnie można wnioskować o dopłaty, które zostaną wypłacone dopiero w przyszłym roku. Gdy pieniądze się skończą, ostatnia szansa na takie wsparcie pojawi się w styczniu 2018 r. Wtedy udostępniona zostanie ostania pula środków (381 mln zł) a po jej wyczerpaniu, program zostanie zakończony – informuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

fot. archiwum

Translate »