We Wrocławiu mieszkania z drugiej ręki potaniały

W stolicy Dolnego Śląska kupujący chętnie poszukują atrakcyjnych cenowo propozycji. Zwłaszcza nieruchomości z lat 70-tych cieszą się obecnie dużym powodzeniem. Popularność programu MdM sprawia, że pieniądze przeznaczone na ten rok mogą skończyć się już w maju.

To zła wiadomość, bowiem rosnące koszty kredytów hipotecznych przekładają się w ostatnim czasie na spadek zdolności kredytowej. To wnioski z raportu Metrohouse i Expandera.

Rynek wtórny walczy ceną

We Wrocławiu nabywcy nieruchomości kupują lokale w przeciętnej cenie 5 211 zł za mkw. Warto wspomnieć, że obecna wartość jest znacznie niższa, choćby od listopadowych notowań, kiedy za metr kwadratowy mieszkania płaciliśmy ponad 5 600 zł.

– W ostatnim czasie transakcje pokazują, że kupując lokal na rynku wtórnym, oczekujemy konkurencyjnych cen w stosunku do propozycji deweloperów – stwierdza Marcin Jańczuk, z Metrohouse. – Stąd popularnością cieszą się mieszkania w budynkach z lat 70-tych. Znacznie mniej transakcji dotyczy nieruchomości wybudowanych po 2000 roku. Na początku roku najwięcej kupujących decydowało się na metraże od 40 do 60 mkw.

Kredyty podrożały

Ci, którzy planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie we Wrocławiu z wykorzystaniem kredytu muszą pogodzić się z tym, że koszt takiego finansowania będzie nieco wyższy niż w ubiegłym roku. Średnie oprocentowanie kredytów z niskim (10%) wkładem własnym wzrosło z 3,68% (w październiku) do 4,04% obecnie. W przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 60 mkw. w stolicy Dolnego Śląska oznacza to wzrost raty o 55 zł, z 1 436 zł do 1 492 zł. Nie jest to więc bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu, ale sprawia, że kredyt jest nieco trudniej dostępny. Wyższy koszt przekłada się bowiem na spadek zdolności kredytowej.

Kolejną istotną informacją może być również to, że już niedługo mogą skończyć się pieniądze na dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych”.

– Z 730 mln zł przeznaczonych na ten rok pozostało już tylko 281,8 mln zł – zauważa Jarosław Sadowski, z Expandera. – Jeśli dotychczasowe tempo wykorzystania środków się utrzyma, pula na ten rok zostanie wykorzystana już w maju. Warto pamiętać, że aby uzyskać dopłatę na zakup mieszkania zlokalizowanego we Wrocławiu, cena nie może przekroczyć 5 244 zł na rynku pierwotnym lub 4 290 zł na ryku wtórnym.

fot. archiwum

 

Translate »