Wpuśćmy kolor do swojego home office

Żyjemy w czasach hybrydowego podejścia do miejsca pracy, często wykonując obowiązki zawodowe z domu. W tej sytuacji ważne jest, aby stworzyć dla siebie odpowiedni kącik roboczy, nie zaburzając przy tym domowej przytulności i intymności. Jak wybrać kolor do domowego biura i czym się kierować przy doborze tkanin i dodatków? Czy dobierając wyposażenie do naszego domowego biura warto zwracać uwagę na jego kolorystykę?

Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak odpowiednie zestawienie kolorów wpływa na odbiór całości aranżacji oraz codzienne samopoczucie i zdrowie: – Źle dobrane barwy mogą powodować nie tylko osłabienie koncentracji, ale przede wszystkim pogłębienie zmęczenia, pogorszenie stanu psychicznego czy osłabienie wzroku. W jaki sposób dobrać zatem kolory do naszego home office – mówi Aldona Mioduszewska, z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.

Mocne akcenty

Do doboru kolorystyki do tego typu pomieszczenia można podejść trojako – stawiając na wyróżniające się kolorystycznie meble, wprowadzając na ściany kolorowe motywy lub zdecydować się na kolorystyczną dominantę całego pomieszczenia. W przypadku kolorowych motywów na ścianach, nadal popularne są kwiaty i rośliny w rozmiarze XXL.

– Dobrym pomysłem jest zestawienie subtelnej kanapy w ciemnooliwkowym odcieniu z jasnymi meblami i dużymi motywami na ścianie (projekt aranżacji arch. Sylwia Gulewicz-Wysocka, z Domar). Można również postawić na biurka z białymi blatami i lekkimi krzesłami w akompaniamencie różanego szaleństwa na tapecie. Wbrew pozorom, taka sceneria tworzy harmonijną całość, łącząc w sobie cechy domowego biura i toaletki pani domu. Aby przełamać buduarowy charakter i stworzyć różne strefy w pomieszczeniu, można dodać także industrialne stoliki na metalowych, masywnych nogach, które posiadają uzupełnione żywicą blaty z grubych plastrów pnia drzewnego – podpowiada Aldona Mioduszewska.

Oprócz mebli biurowych, w naszym home office warto skupić się także na niekwestionowanej królowej salonu, czyli sofie. W tym przypadku arch. Sylwia Gulewicz-Wysocka w Aranżacji 2 poleca opływowe, pikowane kanapy nawiązujące stylem do kultowych Chesterfieldów, o pięknym, bordowym kolorze.

– Sofy nawiązujące do stylu Chesterfield są doskonałym pomysłem do domowego biura. Są one znacznie nowocześniejsze z wyglądu i wygodne. Warto do nich dobrać zieloną tapetę, idealnie dopasowującą się kolorystycznie do tego typu mebla. Oprócz tego, warto postawić także na pudrowe, miękkie poduchy i obicie krzesła w tym samym kolorze oraz lekkie regały-drabinki, dodające „powietrza” pomieszczeniu. Dopełnieniem aranżacji będzie niewielkie biurko z naturalnego dębu, wykończone olejowoskiem – mówi Aldona Mioduszewska.

Przyjazne zestawienie przeciwieństw 

Ostatnim pomysłem kolorystycznym na domowe biuro jest wybór wyposażenia, które powiększy ilość naturalnego światła w tym pomieszczeniu:

– Światło to źródło dobrego samopoczucia. Dlatego należy zrobić wszystko, by wpuścić go do naszego home office jak najwięcej. Dlatego dobrym rozwiązaniem są aranżacje, które wprost lśnią słonecznie, gdyż utrzymane są w soczystej żółci i naturalnej zieleni. Taka kolorystykę stosujmy również zarówno na tapecie, jak i roślinach doniczkowych. Do żółci świetnie pasować będą szare, proste meble biurowe, które załagodzą odbiór kolorystyczny pomieszczenia i nie będą męczyć domowników. A te nieco surowe kształty biurka i komody dopełnić mogą kuliste lampy i stolik.

Dla wielu osób dom stał się obecnie miejscem pracy. Choć nasze cztery kąty z pewnością sprzyjają większej swobodzie, niż wnętrza typowo biurowe, warto przygotować miejsce, w którym będziemy mogli spokojnie i wygodnie wykonywać obowiązki zawodowe.

fot. materiały prasowe