Wrocław: Inwestycja z zabytkową stajnią

W XIX wieku była tam stajnia koszar wojskowych. W 2023 roku otworzą się lokale gastronomiczne i usługowe. Eiffage Immobilier Polska rewitalizuje zabytkowy budynek na Kępie Mieszczańskiej i włączy go w skład nowoczesnego osiedla Atmo.

Zabytkowa stajnia pochodzi z II połowy XVIII wieku. To właśnie wtedy na Kępie Mieszczańskiej rozpoczęła się budowa koszar artylerii, które stanowiły jeden z najważniejszych obiektów militarnych w mieście i całych Prusach. Za projekt odpowiadał Carl Gotthard Langhans, znany pruski architekt, który stworzył również pałac Hatzfeldów we Wrocławiu. Na terenie koszar znajdowało się m.in. kasyno oficerskie, lazaret, garaże i stajnie. Podczas oblężenia Festung Breslau ucierpiała znaczna część zabudowy Kępy Mieszczańskiej, a koszary zlikwidowano w 1945 roku. Obecnie w zabytkowych murach stajni trwają prace rewitalizacyjne.

– Postanowiliśmy dać stajni drugie życie, ale jednocześnie zachować jej zabytkowy charakter. Dzięki rewitalizacji obiekt na nowo będzie służył wrocławianom. Chcemy, aby ta wyjątkowa przestrzeń z historią stała się miejscem spotkań nie tylko mieszkańców Atmo, ale też wszystkich, którzy cenią historię i dobry design – mówi Sebastian Bieńkowski, dyrektor ds. projektów w firmie deweloperskiej Eiffage Immobilier Polska.

W odnowionym budynku znajdą się cztery lokale w loftowym stylu. Ich cechą charakterystyczną będą wysokie ceglane sklepienia łukowe, które deweloper poddał renowacji. Pomieszczenia będą miały prawie 6 metrów wysokości, antresole i wejście od strony ulicy. Historyczna bryła stajni została wbudowana w nową zabudowę mieszkaniową i w pełni z nią zespojona, z zachowaniem zewnętrznych elewacji ceglanych. Dodatkowo całość podkreśli iluminacja umieszczona na elewacji budynków.

– Zrewitalizowane budynki będące częścią nowych zespołów zabudowy zawsze stanowią dodatkowy walor kulturowy, architektoniczny, a nawet emocjonalny. Historyczna architektura w nowym układzie wzbogaca ofertę estetyczną i może być doskonałą oprawą do współczesnych funkcji – podkreśla Zbigniew Maćków, wrocławski architekt, który jest odpowiedzialny za całościowy projekt Atmo.

fot. materiały prasowe

Translate »