Zasoby wrocławskiego rynku biurowego przekraczają już 1 milion mkw.

W połowie 2018 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej we Wrocławiu wyniosły 1,01 miliona mkw., co oznacza wzrost aż o 16% w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku.

Według raportu firmy doradczej Cresa Polska „Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu w I połowie 2018 roku” na wrocławskim rynku biurowym trwa niespotykana wcześniej hossa. Tylko w okresie od stycznia do czerwca br. wrocławski rynek wzbogacił się o 8 nowych obiektów biurowych o łącznej powierzchni 104 000 mkw. Największy z nich to oddany w II kwartale Sagittarius (24 900 mkw., Echo Investment). Dalej plasują się biurowiec BZ WBK (17 000 mkw., BZ WBK) i West Link (13 900 mkw., Echo Investment).

Wolumen transakcji najmu w II kwartale wyniósł 36 000 mkw, co wraz z I kwartałem daje 60 000 mkw. Współczynnik nowych umów wyniósł 80% i należy do najwyższych w kraju, co świadczy o szybkim tempie rozwoju wrocławskiego rynku. Największe umowy we Wrocławiu obejmowały: bank BZ WBK (obecnie Santander Bank Polska), który zajął budynek na własne potrzeby (17 000 mkw.), oraz bank Santander Consumer Bank S.A. (10 000 mkw. w Business Garden I). W sumie transakcje grupy Santander stanowiły prawie połowę całego wolumenu. Znaczące było też wynajęcie 4700 mkw. (poufny najemca) w biurowcu Nowy Targ i oddanie do użytku budynku Eltron HQ, w którym firma Eltron zyskała 4100 mkw. własnej powierzchni biurowej.

– Wrocław odgrywa kluczową rolę na mapie centrów BPO/SSC/R&D/IT. Najemcy szukają powierzchni w budynkach istniejących lub będących na zaawansowanym etapie realizacji. Mimo, że mamy obecnie do czynienia z rynkiem najemcy, podaż odpowiedniej i dostępnej do wynajęcia od zaraz powierzchni biurowej jest niewystarczająca. Znacznie większe możliwości wyboru mają najemcy, którzy mogą zaczekać z przeprowadzką lub otwarciem nowego biura do 2019 roku, kiedy na rynek wejdą nowe projekty biurowe dysponujące dużą ilością niewynajętej jeszcze powierzchni – mówi Michał Grabikowski, dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.

Absorbcja w I półroczu 2018 roku wyniosła aż 91 000 mkw., co oznacza wzrost o 65% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku, do czego w największym stopniu przyczyniła się duża aktywność grupy Santander. Stopa pustostanów na koniec drugiego kwartału wyniosła 9,7% (1,3 p.p. więcej niż przed rokiem i 0,4 p.p. więcej niż średnia z ostatnich 3 lat).

Czynsze wywoławcze pozostały na stosunkowo stabilnym poziomie w drugim kwartale 2018 roku. Wynoszą 13-16 euro/mkw./miesiąc (mediana 14,5) w budynkach klasy A w centrum Wrocławia oraz 12-14,5 euro/mkw./miesiąc w pozostałych lokalizacjach.

fot. Biurowiec Nowy Targ, Wrocław / Skanska

Translate »