Znamy pełny skład Jury konkursu „Fasada Roku 2017”!

Wybitni architekci, przedstawiciele branży budowlanej i prasy branżowej – wiemy, już kto będzie oceniał realizacje walczące o tytuł „Fasada Roku 2017”. Znane autorytety zasiadające w Jury konkursu firmy Baumit to już standard. Kto będzie rozdawał karty w walce o zwycięstwo w tegorocznej edycji krajowych zmagań i bilet do międzynarodowej fazy rozgrywek?

„Fasada Roku” już od 2007 r. zapisuje karty historii polskiej architektury. U podstaw tego autorskiego projektu firmy Baumit leży  docenianie elewacji jako elementu konstrukcyjnego wpływającego na wygląd budynku, a sięgając dalej – również na otaczający nas krajobraz. Idea przedsięwzięcia spotyka się z uznaniem środowisk branżowych. Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA) już od kilku edycji sprawują Patronat Honorowy nad konkursem. Wśród mediów patronujących 11-tej edycji zmagań znalazły się takie redakcje jak: „Architektura-Murator”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, „Zawód:Architekt”, a także portale internetowe: archimania.pl, architektura.muratorplus.pl, bryla.pl, infoarchitekta.pl oraz muratorplus.pl.

5 kategorii

„Fasada Roku 2017” wystartowała 1 września. Na starcie zameldowały się już pierwsze elewacje. Pełną obsadę konkursu poznamy wraz z końcem roku. Rywalizacja toczy się w pięciu kategoriach: „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek po termomodernizacji”, „Budynek niemieszkalny nowy” i „Budynek zabytkowy po renowacji”. Do pierwszego rozstrzygnięcia dojdzie z końcem stycznia 2018 r. – wówczas zamknięte zostanie głosowanie on-line, które wyłoni projekty, do których trafi „Wyróżnienie Internautów”. Na początku lutego 2018 r. do gry wejdą Jurorzy, którzy wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, podczas niezależnych obrad, wyłonią najciekawsze elewacje.

14-stu sprawiedliwych

Najliczniej reprezentowaną grupą zawodową w Jury konkursu „Fasada Roku 2017” stanowią architekci, którzy doświadczenie zdobywali nie tylko w biurach projektowych, lecz także angażując się w działalność Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i/lub Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. W gronie tym znaleźli się: Józef Białasik (B2 Studio, Kraków), Piotr Buśko (Biuro Usług Architektonicznych „Profil”, Chorzów), Łukasz Dziewoński (Dziewoński, Łukaszewicz – architekci), Wojciech Jander (Kanon Architekci), Piotr Kostka (Kostka & Kurka Architekci), Barbara Sarna (Non-Box Biuro Projektów) oraz Wojciech Targowski (Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT). Z właściwą w zawodzie precyzją ocenią zgłoszone realizacje pod względem zastosowanej kolorystyki, struktury i tektoniki bryły, a także stopnia, w jakim korespondują one ze swoim otoczeniem.

Przy ocenie budynków po renowacji, podczas której istotnym kryterium jest poszanowanie ich historycznej tradycji, pierwsze skrzypce zagrają:  Barbara Nowak-Obelinda – Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz wieloletni pracownicy Politechniki Wrocławskiej, dr hab. inż. arch. Jacek Kościuk – Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki PWr oraz dr inż. arch. Andrzej Poniewierka – Zakład Urbanistyki PWR.

Ponadto, kandydatom do tytułu Fasada Roku 2017 przyglądać się będą: Katarzyna Baranowska stojąca na czele Fundacji Twórców Architektury, a także Edward Hardt, wydawca i redaktor naczelny czasopisma „Renowacje i Zabytki” oraz Irena Walczak, Dyrektor Marketingu w Grupie ZPR Media. Skład Jury tegorocznej edycji konkursu zamyka Jacek Czyżewicz, Prezes Zarządu firmy Baumit, będący niezastąpioną skarbnicą wiedzy o technologiach i systemach oferowanych przez organizatora konkursu.

Stawka większa niż… 10 tys. zł

Zwycięzcy poszczególnych kategorii ukoronowani zostaną tytułem „Fasada Roku 2017”, a ich budżet zasili zastrzyk gotówki w kwocie 10 000 zł. Ale to wciąż jeszcze nie wszystko. Najwyższy stopień podium to zapewnione miejsce w międzynarodowej fazie rozgrywek – Baumit Life Challenge, w której gra toczy się o jeszcze wyższą stawkę – najlepsi w swoich kategoriach zostaną okrzyknięci „Europejską Fasadą Roku” i zainkasują po 6 600 €, natomiast triumfator główny odbierze nagrodę w wysokości 9 900 €. Finał trzeciej edycji Baumit Life Challenge odbędzie się w czerwcu 2018 r. w Bratysławie na Słowacji. Jest o co walczyć. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca roku za pośrednictwem strony internetowej www.fasadaroku.pl.

fot. Baumit