Raport: Ożywienie w nieruchomościach komercyjnych

Wzrost aktywności inwestorów spowodował ożywienie na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wartość inwestycji od początku tego roku sięgnęła 2,6 mld euro, co jest wynikiem o 25 proc. wyższym niż odnotowany w całym 2023 roku – wynika z najnowszych danych CBRE.

Na tę kwotę składają się 82 transakcje, z czego 38 proc. miało miejsce w sektorze biurowym, 29 proc. w przemysłowym, a 24 proc. dotyczyło obiektów handlowych. Biorąc pod uwagę, że przed końcem roku sfinalizowanych może zostać kilka kolejnych, dużych transakcji, wartość inwestycji w porównaniu do poprzedniego roku może się nawet podwoić.

Aktywizacja widoczna jest na całym rynku nieruchomości komercyjnych, ale największy przełom obserwujemy w obszarze obiektów handlowych. Biorąc pod uwagę cały 2024 rok, aktywność inwestorów w tym sektorze rośnie najszybciej. Wartość inwestycji sięgnęła dotychczas 612 mln euro. Tylko w trzecim kwartale w obiekty handlowe zainwestowano 115 mln euro, z czego większość w parki handlowe. Na rynku dominują miasta regionalne, w których miała miejsce zdecydowana większość transakcji. Jedynie 7 proc. z nich dotyczyło Warszawy” – mówi Przemysław Felicki, z CBRE.

Najwyższą wartość inwestycji i odsetek transakcji od początku 2024 roku odnotował sektor biurowy. Sięgnęła ona 999 mln euro, co stanowiło 38 proc. wszystkich transakcji. W samym III kwartale zainwestowana kwota wyniosła 199 mln euro. Największą umową w tym okresie była sprzedaż biurowca Studio B w Warszawie, należącego do Skanski. Obiekt za sumę 86 mln euro kupiła spółka Stena Real Estate. Inwestorzy koncentrowali się przede wszystkim na stołecznym rynku, gdzie miało miejsce 77 proc. wszystkich zakupów w sektorze biurowym w III kwartale br.

Silne magazyny

Sektor przemysłowy utrzymuje dobre tempo wzrostu. Transakcje na tym rynku objęły 29 proc. spośród wszystkich zarejestrowanych w obszarze polskich nieruchomości komercyjnych od początku 2024 roku. Ich łączna wartość wyniosła 764 mln euro, z czego większość zainwestowano w III kwartale – 470 mln euro. Największa umowa dotyczyła zakupu Diamond Business Parks przez Greykite, za kwotę 132 mln euro. Objęła ona trzy nieruchomości – w Warszawie, Strykowie i Gliwicach.

W toku jest kilka kolejnych transakcji o dużej wartości. Jeśli zostaną sfinalizowane zgodnie z planem, łączna wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w naszym kraju w tym roku sięgnąć może nawet 4,5 mld euro. Oznaczałoby to podwojenie wyniku z zeszłego roku. To bardzo zachęcająca perspektywa dla całego rynku inwestycji w nieruchomości” – mówi Przemysław Felicki.

fot. materiały prasowe

Translate »