Alfabet rynku nieruchomości, czyli co nas czeka w 2015 roku

Eksperci Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości komentują najważniejsze wydarzenia i zjawiska na rynku nieruchomości w 2015 roku. Sprawdzają jak na rynek wtórny wpłyną nowe warunki kredytowania mieszkań? I jak zareaguje branża na działalność Funduszu Mieszkań na Wynajem oraz planowane zmiany w programie MdM? W tym roku mija też 20 lat funkcjonowania najstarszej w kraju organizacji zawodowej pośredników i zarządców nieruchomości – PFRN.

A – Akcja „Drzwi otwarte”. Ciesząca się ogromnym zainteresowaniem klientów ogólnopolska akcja, organizowana przez PFRN w marcu każdego roku, podczas której można bezpłatnie skorzystać z fachowego wsparcia pośredników w obrocie nieruchomościami. Profesjonaliści, wykorzystując wiedzę z wielu dziedzin, m.in. prawa i gospodarki nieruchomościami oraz doświadczenie liczone w setkach przeprowadzanych transakcji, są w stanie pomóc klientom w uniknięciu szeregu kłopotów, rozczarowań czy wpadek. Co roku w akcji bierze udział ponad 100 biur z całego kraju.

B – „Bezpieczny najem”. Krajowa kampania, organizowana przez PFRN w sierpniu i wrześniu, skierowana do studentów w okresie, kiedy są szczególnie narażeni na nieuczciwe i nieetyczne praktyki pseudopośredników. Żacy, którzy biorą w niej udział mogą liczyć na fachową pomoc w znalezieniu odpowiedniego mieszkania i bezpiecznym przejściu przez niezbędne do zakończenia transakcji procedury. W akcji co roku bierze udział ponad sto biur nieruchomości z całego kraju.

C – Centralny Rejestr PFRN. Utworzony w grudniu 2013 roku jako odpowiedź na deregulację zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Dostępny na stronie www.prfn.pl zawiera już ponad 5000 nazwisk. Każdy zainteresowany znajdzie tu informacje o osobie wykonującej zawód pośrednika, m.in. opis jej wykształcenia i zawodowego doświadczenia. W Rejestrze widnieją jedynie profesjonaliści, absolwenci specjalistycznych studiów podyplomowych i kursów, legitymujący się licencją pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości PFRN. Baza ta stale się powiększa.

D – Deregulacja. Zniesienie wymogów dotyczących poziomu wykształcenia i kwalifikacji  w zawodach pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości zdominowało rynek nieruchomości wtórnych w 2014 roku i definiuje 2015 rok. Deregulacja została źle oceniona przez Polaków – 71 proc. pytanych przez PFRN klientów było zaskoczonych tą decyzją, oraz pośredników – 55 proc. zauważyło wzrost nieuczciwych i nieetycznych zachowań rynkowych. W 2015 roku Polska Federacja Rynku Nieruchomości podejmie dalsze działania promujące usługi profesjonalnych pośredników i zarządców oraz rozwijające system licencjonowania i podnoszenia jakości tych usług.

E – Europejska Rada Nieruchomości (CEPI). Połączenie pod koniec 2014 roku Europejskiej Konfederacji Nieruchomości (CEI) i CEPI, której PFRN jest członkiem, czyli zrzeszenie 250 tys. pośredników i zarządców nieruchomości z Europy, tworzy silną reprezentację i daje możliwości skutecznej realizacji potrzeb profesjonalistów działających na rynku nieruchomości. Priorytetem będą regulacje dotyczące kwalifikacji zawodowych, wspólne zasady edukacyjne, energooszczędne rozwiązania w zarządzaniu budynkami i polityka czynszowa.

F – Fundusz Mieszkań na Wynajem. Pierwsze oferowane przez Fundusz mieszkania, zdaniem 77 proc. pytanych przez PFRN pośredników, nie wpłyną na sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym oraz na poziom ich wynajmu (tak uważa 69 proc.). Ceny zaś – według 54 proc. ankietowanych – zmaleją tylko w przypadku mieszkań na wynajem, przy sprzedaży pozostaną bez zmian (63 proc. odpowiedzi).

G – Grunty rolne i leśne na sprzedaż! Wobec kończącego się w 2016 roku okresu przejściowego i zniesienia ograniczeń kupna przez podmioty z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, można spodziewać się spekulacyjnego wzrostu cen ziemi rolnej.

H – Hasło „Profesjonalni od 20 lat” – to hasło XX Kongresu PFRN, który odbędzie się 22 i 23 maja w Warszawie. Doroczne Kongresy PFRN są najważniejszym głosem środowiska. Podczas wykładów i dyskusji panelowych profesjonaliści i pasjonaci rynku nieruchomości poruszają najbardziej palące oraz aktualne zagadnienia. Kongres to równocześnie największe wydarzenie w branży, gromadzące około 300-400 osób, reprezentantów: biur nieruchomości, zarządców nieruchomości, banków, pośredników finansowych oraz firm ubezpieczeniowych.

I – Inwestycje na rynku pierwotnym. W 2015 roku, z uwagi na fakt, że w 2013 roku rozpoczęto niewiele budów, zostanie oddanych do użytku mniej mieszkań na rynku pierwotnym. Deweloperzy nie wykluczają też podniesienia cen mieszkań, co może się przełożyć na wzrost zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego.

J – Jubileusz. Polska Federacja Rynku Nieruchomości świętuje jubileusz 20-lecia swojej działalności. W 1995 roku 6 regionalnych stowarzyszeń założyło tę największą organizację zawodową pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości. Dziś PFRN skupia 24 stowarzyszenia i ponad 3500 osób, profesjonalistów legitymujących się najwyższymi kwalifikacjami i kierujących się najwyższymi standardami zawodowymi. PFRN jest członkiem Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej i CEPI z siedzibą w Brukseli. Jubileusz uczci wyjątkowe wydarzenie – XX Kongres PFRN.

K – Kredyt. W 2015 roku do 10 proc. wzrósł wkład własny obowiązujący przy zakupie nieruchomości na kredyt. PFRN przeprowadziła wśród pośredników badanie, w którym 52 proc. pytanych przewiduje, że wpłynie to na zmniejszenie, choć w nieznacznym stopniu, udzielanych kredytów. Co trzeci prognozuje, że ich liczba pozostanie bez zmian.

L – Lokalizacja. Klienci rynku nieruchomości będą coraz bardziej wymagający. Mieszkanie o wyższym standardzie, w dobrej lokalizacji, a więc w centrum miasta i w tzw. „dobrych” dzielnicach nadal będą się cieszyły zainteresowaniem mimo stosunkowo wysokiej ceny.

M – Mieszkanie dla Młodych. W 2015 roku rząd planuje nowelizację programu MdM, w tym m.in. wprowadzenie dopłaty dla rodzin wielodzietnych i rozszerzenie katalogu osób uczestniczących w programie, gdy kupujący nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. 75 proc. pośredników biorących udział w badaniu PFRN uważa, że zmiany te nie wpłyną na cenę mieszkań na rynku wtórnym, a kolejnych 50 proc. nie spodziewa się zmiany poziomu sprzedaży nieruchomości. W wielu regionach kraju, m.in. w Warszawie program wciąż praktycznie nie funkcjonuje.

N – Najem okazjonalny. Umowy najmu okazjonalnego wciąż okazjonalnie będą zawierane w biurach. Jak szacują pośrednicy tego rodzaju dokumenty będą stanowiły nie więcej niż 5 proc. wszystkich zawieranych umów. Bo choć dają możliwość pozbycia się niechcianego lokatora, to wciąż odstraszają dodatkowymi formalnościami i opłatami.

O – Ochrona konsumenta. 2015 rok to sprawdzian nowego prawa konsumenckiego, które wprowadza na rynek nieruchomości nowe przywileje i obowiązki zarówno dla pośredników w obrocie nieruchomościami, jak i klientów.

P – Profesjonalizacja rynku nieruchomości. Po deregulacji PFRN wprowadza system nadawania tytułu Specjalisty PFRN w różnych dziedzinach obrotu i zarządzania nieruchomościami. Przyznawany po ukończeniu szkolenia oraz zdaniu egzaminu jest potwierdzeniem specjalistycznych kwalifikacji zawodowych osób posiadających Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami lub Zarządcy Nieruchomości. 2015 rok to dalszy wzrost liczby Specjalistów PFRN.

R – Rozmiar. Wciąż największym zainteresowaniem kupujących będą się cieszyły mieszkania 2-pokojowe, choć pośrednicy spodziewają się także dalszego nieznacznego wzrostu zainteresowania mieszkaniami 3, 4-pokojowymi, domami na obrzeżach miast i gruntami przeznaczonymi pod budownictwo jedno- lub wielorodzinne.

S – Sprzedaż mieszkań na kredyt. Większy wkład własny wymagany od kredytobiorców podzielił pośredników. Według 44 proc. ankietowanych przez PFRN zmiana ta nie wpłynie na poziom sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, a kolejne 44 proc. obawia się niewielkiego spadku. Ankietowani nie mają natomiast wątpliwości co do poziomu cen mieszkań – 60 proc. prognozuje, że pozostanie on bez zmian. Tylko co trzeci prognozuje nieznaczny spadek sprzedaży i cen.

T – Trendy. Podaż na rynku wtórnym w 2015 roku nadal będzie większa od popytu, a to oznacza stabilizację cen mieszkań na obecnym poziomie.

U – Ubezpieczenie OC. Zgodnie z prawem pośrednik musi mieć ubezpieczenie OC, dzięki któremu konsekwencje za ewentualne nieprawidłowości przy transakcji poniesie ubezpieczyciel. Zdaniem 81 proc. pośredników klienci nie pytają o OC lub nie wiedzą o konieczności jego posiadania, co naraża ich na nieuczciwe praktyki ze strony nieprofesjonalnych pośredników.

W – Wynagrodzenie pośrednika. Nowe prawo konsumenckie nie powinno wpłynąć na zwiększenie kosztów obsługi klienta przez pośrednika w obrocie nieruchomościami. Koszty te mogą być co najwyżej inaczej określone, np. poprzez podzielenie wynagrodzenia na kilka etapów związanych z realizacją usługi.

Z – Zatrudnienie w biurach nieruchomości. Mimo deregulacji zawodu zatrudnienie w biurach nieruchomości pozostanie na tym samym poziomie. A ci pośrednicy, którzy będą szukać nowych pracowników będą sięgać po osoby, które przed deregulacją legitymowały się licencją zawodową. Tak zapowiada 63 proc. badanych przez PFRN.

 

Translate »