Apartamenty Foksal w Warszawie z dobrym wynikiem sprzedaży

W osiem miesięcy od rozpoczęcia sprzedaży apartamentów w zabytkowych kamienicach Foksal 13/15 w centrum Warszawy nabywców znalazła już połowa mieszkań. Trwają prace rewitalizacyjne, a pierwsi mieszkańcy mają się wprowadzić jesienią 2019 roku. W sumie powstanie tam 55 apartamentów o powierzchni od 47 do 200 m kw. Inwestorem i deweloperem jest firma Ghelamco.

Obecnie trwają prace nad wzmocnieniem konstrukcji kamienic i nad odbudową częściowo rozebranych oficyn. Rekonstrukcja pierwotnego eklektycznego wystroju fasady Foksal 13, który budynek stracił w latach 30. XX w., zakończy się jesienią 2018 roku. To na zlecenie ówczesnego właściciela, Jana Wedla, frontową elewację zmodernizowano i pozbawiono ozdobnych detali. Kamienica zyskała wówczas nowoczesne udogodnienia m.in. pierwszą w Warszawie panoramiczną windę. Zgodnie z planami dewelopera ma ona wrócić na dawne miejsce.

Pieczołowitej konserwacji zostaną poddane oryginalne XIX-wieczne detale, które ocalały we wnętrzach kamienic: supraporty i portale zdobiące klatki schodowe, posadzki z białego marmuru, ręcznie kute balustrady i malowidła ścienne z neobarokowymi motywami. Nie mniej okazale zaprezentują się apartamenty – na ich sufitach będzie można znaleźć kilkadziesiąt rodzajów faset, rozet i listew, a na podłogach drewniane parkiety o ponad dwudziestu wzorach. Aranżacją wnętrz zajmuje się holenderski architekt Eric Kuster, związany z marką Metropolitan Luxury. Projekt rewitalizacji kamienic opracowała specjalistka w zakresie historycznej architektury, architektka Anna Rostkowska z pracowni Proart we współpracy z biurem SUD Architectes.

Kamienice Foksal 13/15 powstały w latach 1895-1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. W przeszłości swoje apartamenty posiadała w nich warszawska arystokracja i inteligencja. Mieszkały tam wybitne osobistości ze świata kultury, nauki, polityki i biznesu, m.in. Bolesław Eiger, Stefan Napierski, Zygmunt Badowski, Kazimierz Kubala czy Stanisław Grabski. Na przełomie XIX i XX wieku ulica Foksal należała do najbardziej prestiżowych adresów w mieście.

fot. materiały prasowe