Apartamenty nad Bałtykiem dla grubych ryb

Paulina Michniak
04-01-2014 r.

Gdzie są najdroższe w Polsce luksusowe mieszkania? Niekoniecznie w dużych miastach. Rekordowo wysokie ceny można znaleźć też nad Bałtykiem. Ceny w segmencie „premium” w Świnoujściu, Kołobrzegu czy Trójmieście przekraczają nawet 21 tys. zł za metr kwadratowy! Rynek luksusowych mieszkań nad Bałtykiem rozwija się od wielu lat; przybywa ofert oraz nowych form inwestowania skierowanych do zainteresowanych wynajmem. Za najdroższe apartamenty trzeba zapłacić 1,5 – 2 miliony złotych.

Tyle kosztuje luksusowy lokal w gdyńskim wieżowcu Sea Towers nad zatoką Gdańską. Za 92,5 mkw. właściciel żąda 2 milionów złotych. W tej cenie udostępnia mieszkania w bardzo wysokim standardzie z pełnym wyposażeniem.

Oferta w jednej z najbardziej rozpoznawalnych lokalizacji trójmiejskich wcale nie należy do wyjątków. Za luksusowy apartament na osiedlu Orłowo w Gdyni trzeba zapłacić ponad 1,5 milion zł, tzn. około 14 tys. za metr kwadratowy. W Świnoujściu mieszkanie z 2013 roku w apartamentowcu nad samym morzem kosztuje ponad 20 tysięcy złotych za metr. Do tego jest taras o powierzchni 150 mkw., a w budynku są też restauracje, strefa SPA, siłownia, wellness, Aquapark oraz centrum kongresowe.

We Władysławowie 2-pokojowy lokal o podwyższonym standardzie, w nowym budynku, z widokiem na morze, to z kolei wydatek rzędu 16 tysięcy złotych za mkw. Całościowa cena za mieszkanie o powierzchni 56 mkw. wynosi prawie 900 tysięcy złotych.

Bardzo wysokie stawki osiągają także te mieszkania apartamentowe, które z racji małej powierzchni, z apartamentami nie mają nic wspólnego. W Kołobrzegu za 40-metrowe mieszkanie przy plaży, w nowym budynku, w kompleksie hotelowym, oferent liczy sobie 10 tys. zł za mkw.

Jak więc widać, nadbałtycki segment nieruchomości „premium” wyróżnia się nadzwyczaj wysokimi stawkami, ale, co ciekawe, jego znakiem rozpoznawczym jest także wysoka podaż. Na 400 ofert sprzedaży apartamentów w ofercie WGN (zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym) ponad 150 zlokalizowanych jest w miastach i województwach nadbałtyckich. Jest to aż 37,5% całej oferty! Warto zauważyć, że średnia cenowa takich mieszkań w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko– pomorskim wynosi około 6800 zł i jest wyższa o około 500 zł za metr od średniej dla całego kraju (w ofercie WGN).

Jak jest przyczyna – z jednej strony wysyp ofert apartamentów nadmorskich, a z drugiej wygórowane stawki?

Analiza nieruchomości pokazuje, że w większości, zwłaszcza w przypadku dużych apartamentów zlokalizowanych tuż przy plaży, kierowane są one do inwestorów, którzy mogliby osiągać zyski z wynajmu takich mieszkań turystom. Nadbałtycka oferta turystyczna postrzegana jest jako atrakcyjna, gwarantująca potencjalnie stabilne źródło dochodów. Jednak jest to tylko częściowa prawda, bo „wysyp” tych ofert wydaje się również związany ze stosunkowo nową formą własności nieruchomości na wynajem, od niedawna funkcjonująca na polskim rynku, czyli apart- i condohotelami.

Aparthotel to, jak sama nazwa wskazuje, nieruchomość łącząca funkcje apartamentu z funkcją hotelu. Najemca, z jednej strony ma zagwarantowany standard i prywatność, jak w apartamencie, a z drugiej – ma zapewnione wszelkie wygody w postaci: recepcji i serwisu – obsługi, wymiany pościeli, sprzątania itp. Aparthotele mają zachęcać klienta do dłuższego najmu, dlatego posiadają nawet zastępczą nazwę – „hotele przedłużonego pobytu”. Z myślą o takich właśnie klientach, coraz więcej deweloperów decyduje się budować od podstaw, bądź adaptować do nowej funkcji obiekty już istniejące, a np. niesprzedane w całości.

Odmianą tej formy inwestycji są condohotele. Są to obiekty, które de facto mają status hoteli, ale nabywcy stają się tam właścicielami pokoi hotelowych. Inwestorzy kupują je nie tylko dlatego, by w nich mieszkać, ale żeby później – samodzielnie, bądź za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy – wynajmować je turystom.

Tego typu formy inwestowania wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych i mają również wieloletnią tradycję na zachodzie Europu. W Polsce są to realizacje wciąż nowe, jednak sądząc po rosnącej liczbie ofert, cieszą się coraz większą popularnością. Widać, że polski rynek nieruchomości rozwija się, umożliwiając inwestowanie w coraz to nowe formy. Nadbałtyckie apartamenty należą jednak do najpopularniejszych.

 

Translate »