Baumit Nanopor nagrodzony statuetką TopBuilder

Rada programowa miesięcznika „Builder” i Kapituła wyróżnień TopBuilder, jak co roku, nagrodziła najwyższej jakości produkty i rozwiązania budowlane. Podczas Gali Finałowej, zorganizowanej 11 marca 2015 r. w ramach Międzynarodowych Targów BUDMA w Poznaniu, prestiżową statuetką uhonorowano innowacyjne produkty elewacyjne z nanotechnologią – tynk i farba Baumit Nanopor z fotokalitycznym efektem samooczyszczania.

TopBuilder to wyróżnienie przyznawane corocznie wysokiej jakości materiałom i technologiom, które zmieniają oblicze polskiej branży budowlanej, wyznaczając przy tym nowe kierunki dla jej rozwoju. W 2015 roku tą prestiżową statuetką uhonorowano produkty opatentowane przez renomowanego producenta systemów ociepleń – firmę Baumit. Kapituła Konkursu nagrodziła innowacyjne tynk i farba Baumit Nanopor z fotokatalizą, które aktywnie chronią elewację przed zanieczyszczeniami. Dzięki specjalnej strukturze, ukształtowanej na poziomie nanocząsteczkowym, powstała powierzchnia jest odporna na wchłanianie brudu. Niewielkie napięcie powierzchniowe tynku NanoporTop i farby NanoporColor pozwala na samooczyszczanie się elewacji pod wpływem działania warunków atmosferycznych.

Oczyszczanie odbywa się poprzez wykorzystanie siły światła, wiatru, deszczu i odparowującej wilgoci. Dodatkowo światło dzienne aktywuje fotokatalizator, jakim jest dwutlenek tytanu, zawarty w tynku oraz w farbie. Fotokatalizator pod wpływem światła rozkłada zgromadzone na powierzchni cząsteczki brudu, które są usuwane z powierzchni elewacji poprzez ruch powietrza. Z kolei deszcz i odparowująca wilgoć usuwają zanieczyszczenia i oczyszczają fasadę. Ten mechanizm daje dodatkową ochronę przeciwko glonom, grzybom i bakteriom oraz cząsteczkom kurzu i zanieczyszczeń. Co ważne, zawarty w fasadzie fotokatalizator nie zużywa się. W konsekwencji fasada pozostaje dwa razy dłużej czysta i estetyczna, co pozwala na ograniczenie kosztów związanych z jej konserwacją i renowacją. W imieniu firmy Baumit statuetkę TopBuilder odebrał regionalny dyrektor sprzedaży Rafał Sakowicz.

fot. materiały prasowe