Biurowce podnoszą jakość przestrzeni publicznej
Projekty aranżacji kompleksów biurowych coraz częściej obejmują również atrakcyjne zagospodarowanie przestrzeni publicznej w obrębie inwestycji. Otoczenie biurowców, które staje się aktywną tkanką miejską, stanowi ich wartość dodaną. Podnosi komfort pracy i życia mieszkańców miasta.
Już od ponad ćwierć wieku gonimy gospodarkę światową. Drogę jaką przeszliśmy widać wyraźnie, gdy spojrzymy na rozwój segmentu biurowego. Szczególnie spektakularne zmiany zauważalne są na rynku warszawskim. W mieście rosną futurystyczne biurowce, spełniające najwyższe normy światowe i z coraz większym rozmachem modernizowane są starsze budynki oraz rewitalizowane obiekty historyczne i poprzemysłowe. Miasto pięknieje, a centrum powoli nabiera charakteru metropolitarnego. Ważne przy tym, że deweloperzy z coraz większą uwagą podchodzą do zagospodarowania terenu wokół biurowców.
Jest się czym pochwalić. Warszawa jest największym rynkiem biurowym w Europie Środkowo – Wschodniej, a w globalnych rankingach plasowana jest w pierwszej trójce europejskich stolic, najatrakcyjniejszych do lokowania biur. Oferuje obecnie niemal 4,4 mln nowoczesnej powierzchni biurowej, a rozbudowa obszarów biznesowych trwa w najlepsze. Według danych JLL, w budowie jest obecnie aż 760 tys. mkw. powierzchni biurowej, w tym 56 tys. mkw. jest w trakcie renowacji. Analitycy spodziewają się, że w tym roku na stołeczny rynek trafi kolejne 320 tys. mkw. nowych biur i co najmniej tyle samo w 2016 roku.
Standard światowy
Nowe inwestycje cieszą oko, bo nierzadko projektowane są przez renomowane pracownie, pracujące dla klientów globalnych. A jednocześnie – co istotne – pozytywnie wpływają na sposób funkcjonowania miasta i życie mieszkańców. Deweloperzy coraz częściej podejmują działania zmierzające do otwarcia terenów inwestycji komercyjnych dla funkcji publicznych. Nowe projekty są w coraz większym stopniu miastotwórcze.
Często teraz słyszymy o aktywacji przestrzeni publicznej obszarów, na których powstają nowe biurowce. Sztandarowym przykładem jest tu projekt Warsaw Spire, budowany przy rondzie Dmowskiego. Wraz z nim ma powstać atrakcyjnie zaaranżowany plac Europejski z kawiarniami, barami, restauracjami, skwerami i elementami wodnymi. Od strony ulicy Grzybowskiej ma znaleźć się nawet amfiteatr i miejsce przygotowane do ekspozycji tymczasowych wystaw. Taka postawa inwestorów służy zarówno podniesieniu jakości pracy osób pracujących w biurowcach, jak i wszystkim warszawiakom, którzy mogą korzystać z nowych ciekawych miejsc spotkań.
Liczy się komfort
Tak przygotowanych inwestycji, zapewniających komfortowe warunki do pracy, dzięki licznym udogodnieniom jest w Warszawie coraz więcej. W nowych biurowcach ludzie mają się czuć dobrze.
– Kompleksy biurowe projektowane są tak, aby zapewniały przyjazną przestrzeń, wygodną komunikację i atrakcyjne udogodnienia – wyjaśnia Jacek Ochnik, z Ochnik Development. – Należą do nich strefy przeznaczone do relaksu, dziedzińce – ogrody, miejsca do wypoczynku, restauracje, czy przygotowywane specjalne parkingi, prysznice i szatnie dla osób dojeżdżających do pracy rowerem. Takie użyteczne rozwiązania oferujemy także w kompleksie biurowym, który modernizujemy w warszawskim Muranowie.
Mowa tu o położonym w sercu miasta kompleksie biurowym Dzielna 60, w skład którego wchodzi 5 budynków o łącznej powierzchni 20 tys. m kw. Walorem Dzielnej 60 jest też jej industrialny charakter. Zrewitalizowany kompleks, którego podwaliny stanowią zabudowania dawnej Fabryki Tabacznej, oferuje nowoczesne biura loftowe.
Wielofunkcyjne otoczenie biurowców
Atrakcyjnie zagospodarowane, wielofunkcyjne otoczenie budynków biurowych, poza lokalizacją i jakością samych biur, nabiera coraz większego znaczenia dla najemców. Inwestorzy zaś tworzą w otoczeniu biurowców aktywną przestrzeń miejską, która stanowi ich wartość dodaną, wpływa na rangę obiektu i podnosi wartość inwestycji. Dlatego chętnie włączają się w działania miastotwórcze. Korzysta na tym miasto. Ogólnodostępne zaułki miejskie, tworzone są przy biurowcach to nie nowość. Powstawały już wcześniej, ale nie w takiej skali jak obecne. Atrakcyjne, tętniące życiem otoczenie biurowców ma również kapitalne znaczenie dla osób tam pracujących. Spędzają w nich tak dużo czasu, że obiekty stają się ich naturalnym otoczeniem.
fot. Dzielna 60, mat. prasowe