Bosch zmienia hollywoodzką fikcję w rzeczywistość

W latach osiemdziesiątych amerykańska fabryka snów wyemitowała telewizyjny serial akcji „Nieustraszony” („Knight Rider”). Jedną z kluczowych ról odegrał w nim Pontiac Firebird Trans Am o nazwie K.I.T.T. – zautomatyzowany samochód, który komunikował się za pomocą głosu.

Prawie 30 lat po zakończenia emisji serialu, zautomatyzowana jazda nie jest już filmową fikcją. – Bosch powoli zmienia science-fiction w rzeczywistość – powiedział członek zarządu Bosch dr Dirk Hoheisel. Technologia Bosch pozwala na to, że w niektórych sytuacjach, na przykład podczas parkowania czy jazdy w korku, samochód sam sobą steruje. W dniach 6 – 9 stycznia 2015 Bosch prezentował swoje rozwiązania podczas „Vehicle Intelligence Marketplace” na targach elektroniki użytkowej CES w Las Vegas.

Bosch, jako jeden z największych na świecie dostawców rozwiązań motoryzacyjnych, od 2011 roku prowadzi prace nad zautomatyzowaną jazdą w Palo Alto w USA oraz w Abstatt w Niemczech. Zespoły w obu lokalizacjach korzystają z doświadczenia ponad 5 000 inżynierów zajmujących się układami wspomagania jazdy. Bezpieczeństwo jest głównym motorem rozwoju w firmie. Każdego roku na całym świecie w wypadkach samochodowych ginie około 1,3 miliona ludzi, a ich liczba stale rośnie. W 90% przyczyną wypadku jest błąd ludzki.

Od układu hamowania awaryjnego do asystenta jazdy w korku
Odciążenie kierowców w sytuacjach krytycznych na drodze może uratować życie wielu ludzi. Według badań, tylko w Niemczech, inteligentny układ hamowania awaryjnego mógłby zapobiec nawet 72% wszystkich wypadków spowodowanych najechaniem, gdyby wszystkie samochody były wyposażone w ten układ. Bezpieczną i bezstresową jazdę zapewnia także asystent jazdy w korku stworzony przez firmę Bosch. Przy prędkości dochodzącej do 60 km/h układ samoczynnie hamuje przy dużym zagęszczeniu ruchu, samoczynnie przyspiesza i utrzymuje samochód na właściwym pasie ruchu.

Czujniki Bosch – „organy zmysłów” w samochodzie
Zautomatyzowanie funkcji jazdy ma wpływ na wszystkie segmenty działania samochodu – układ napędowy, hamulcowy i kierowniczy – i wymaga kompleksowej wiedzy na temat ich funkcjonowania. Podstawą automatyzacji są czujniki radarowe, wideo oraz ultradźwiękowe, które Bosch od wielu lat produkuje w milionach egzemplarzy. – Czujniki służą jako „oczy i uszy” dzięki którym samochody mogą analizować otoczenie pojazdu – powiedział Hoheisel. Wydajne oprogramowanie i procesory przetwarzają zgromadzone przez czujniki informacje gwarantując bezpieczną i ekonomiczną jazdę.

EK02a-01 Bosch (Large)

zdjęcie 1. Dzięki funkcji pilota (Highway Pilot) w 2020 roku samochody będą poruszały się automatycznie od wjazdu na autostradę aż do zjazdu / fot. Bosch

Przejmowanie coraz większej liczby zadań przez samochód stawia szczególne wymagania przed układami bezpieczeństwa, takimi jak układ hamulcowy i kierowniczy. Aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa w razie awarii któregoś z tych komponentów, potrzebny jest rezerwowy układ, który w przypadku układu hamowania istnieje już dziś. Układ wspomagania siły hamowania iBooster oraz układ ESP mogą bowiem – niezależnie od siebie – wyhamować samochód bez interwencji kierowcy.

iBooster: klucz do zautomatyzowanej jazdy
Układ wspomagania siły hamowania może wytwarzać ciśnienie hamowania samoczynnie i trzy razy szybciej niż układ ESP. Jeżeli na przykład inteligentny układ hamowania awaryjnego rozpozna sytuację zagrożenia, będzie on w stanie znacznie szybciej zatrzymać samochód. Równocześnie układ iBooster radzi sobie także z łagodnym hamowaniem funkcji ACC aż do całkowitego zatrzymania pojazdu. Jego praca jest przy tym niemal bezszelestna.

Układ iBooster jest kluczowym elementem także w samochodach hybrydowych i elektrycznych. W połączeniu ze specjalnie zaprojektowaną dla samochodów hybrydowych i elektrycznych wersją ESP hev umożliwia niemal całkowity odzysk energii hamowania i przekształcenie jej w energię elektryczną, co dodatkowo zwiększa zasięg jazdy przy korzystaniu z napędu elektrycznego. Dzięki wspomaganiu iBooster większość sytuacji spowolnienia ruchu może być wykorzystanych do maksymalnego odzysku energii dla silnika elektrycznego lub hybrydowego. Jeśli konieczne jest silniejsze hamowanie lub generator nie jest w stanie dostarczyć żądanego momentu hamowania, układ wspomagania iBooster wytwarza dodatkowe ciśnienie w sposób klasyczny, za pomocą pompy hamulcowej.

Technologia Bosch podczas „Vehicle Intelligence Marketplace”
Technologie i know-how firmy Bosch zachwycają producentów samochodów na całym świecie o czym świadczy między innymi nagroda „Excellent Development Partner”, przyznana Boschowi przez amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych Tesla. Na swoim stoisku, Bosch prezentuje replikę legendarnego samochodu K.I.T.T. z serialu „Nieustraszony”.

EK02d-01 bosch 2 (Large)

zdjęcie 2. Replika samochodu K.I.T.T. z serialu „Nieustraszony” na stoisku Boscha podczas targów elektroniki użytkowej CES w Las Vegas / fot. Bosch

Translate »