Cavatina Concert Hall na Bainbridge Island
Cavatina Holding, jeden z deweloperów komercyjnych działających na polskim rynku, znany jest z nieszablonowego podejścia do rozwijanych projektów i zamiłowania do oryginalnej architektury. Wspólnie z globalnie działającym biurem architektonicznym Epstein, deweloper przygotował koncepcję wyjątkowej przestrzeni kulturalno-rozrywkowej, która miałaby powstać na wyspie Bainbridge w Stanie Waszyngton, na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.
Budynek ma mieć krytą salę koncertową na 500 osób, amfiteatr zewnętrzny na 600 miejsc, przestrzeń do wystawiania sztuki, sale spotkań społeczności lokalnej oraz sale do zajęć muzycznych i artystycznych. Na charakter i formę projektu wpływ miały między innymi koncepcje historyczne, kulturowe i środowiskowe, a także dorobek lokalnej architektury. Sztuka plemienna Salish i Suquamish była znaczącą inspiracją dla płynnego i organicznego kształtu budynku. Półksiężyce, trygony, owale i inne kształty, które były używane w rzeźbieniu w drewnie i stylizowanej sztuce plemienia Salish są ucieleśnione w architekturze budynku.
W projekcie architekci postawili także na zastosowanie przejrzystości i mocnych kontrastów. Na dominujący materiał konstrukcyjny i wykończeniowy wybrali drewno. To właśnie ono wykorzystywane było najczęściej w lokalnej architekturze budynków mieszkalnych i użytkowych, w tradycyjnych rzeźbieniach plemienia Suquamish. Ponadto twórcy koncepcji chcieli wykorzystania szybko odnawialnych materiałów i dopełnić naturalną przestrzeń, w której zaprojektowano Cavatina Concert Hall.
Idea zaangażowania społeczności była również ważnym czynnikiem przy projektowaniu zewnętrznego amfiteatru, który otwiera się i rozlewa na pobliski park, umożliwiając widzom podziwianie występów muzycznych podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. Koncepcja budynku została także dobrze przemyślana pod kątem zrównoważonego budownictwa – zaplanowano w nim rozwiązania pozwalające na wykorzystanie energii słonecznej, geotermalne systemy ogrzewania i chłodzenia, energooszczędne systemy wentylacyjne, hydroponiczne rośliny wewnętrzne, pozwalające zadbać o jakość powietrza i inne technologie zmniejszające zużycia energii i emisję dwutlenku węgla.
fot. materiały prasowe