Gdy na poddaszu jak w szklarni

Lato w pełni. Przetaczającą się przez Polskę falę wysokich temperatur szczególnie odczuwają ci, którzy użytkują pomieszczenia na poddaszach. Jakie kroki można podjąć, by podczas gorących miesięcy upały nie opanowały naszych domów?

To nie przypadek, że kolektory słoneczne montuje się na dachu. Ze względu na szczególnie intensywne wystawienie na słońce oraz stosunkowo cienkie pokrycie, jest to jedna z najszybciej nagrzewających się przegród domu. Zwłaszcza latem, gdy rozgrzane w ciągu dnia dachówki, blachy lub papa oddają ciepło do wnętrza budynku, ku udręce mieszkańców. Wbrew pozorom, rozwiązaniem poprawiającym komfort jest… właśnie docieplenie. Latem izolacja powstrzymuje przenikanie gorącego powietrza do środka, pozwalając utrzymać na poddaszu optymalną temperaturę. To rozwiązanie nie tylko komfortowe, ale też opłacalne. Gdy za oknem chłodno, odpowiedniej grubości ocieplenie skutecznie zapobiega utratom ciepła i zmniejszy rachunki za ogrzewanie.

Na poprawę izolacyjności dachu można zdecydować się jeszcze w trakcie budowy bądź podczas termomodernizacji domu. W przypadku konstrukcji dachowych warto zwrócić uwagę, by izolacja była sprężysta i niepalna. Dzięki temu zastosowane ocieplenie szczelnie wypełnia przestrzenie między krokwiami, niwelując mostki termiczne, a także chroni drewniane elementy konstrukcji przed ewentualnym zagrożeniem pożarowym. Właśnie te cechy posiada skalna wełna mineralna. Obok całkowitej odporności na ogień, trwałości i sprężystości, skalna wełna poprawia również komfort akustyczny w pomieszczeniu. Gdy dobierzemy materiał i optymalną grubość, pozostaje jeszcze kwestia montażu, który można wykonać samemu.

Energooszczędne ocieplenie poddasza składa się z dwóch warstw izolacji, pierwsza układana pomiędzy krokwiami, druga pod, na specjalnie przygotowanym ruszcie. Ocieplenie dachu można układać o każdej porze roku. Dokładność montażu – szczelność na stykach płyt – uzyskuje się przez dociskanie ich do siebie, wykorzystując sprężystość skalnej wełny mineralnej. W ten sposób eliminuje się mostki termiczne na stykach płyt. Jeśli docieplamy znajdującą się na poddaszu kuchnię, łazienkę lub inne pomieszczenie mające większe ciśnienie pary wodnej, niezbędne jest także zastosowanie paroizolacji.

rockwool-2

– Dokładność montażu zależy przede wszystkim od szczelnego dociśnięcia płyt izolacyjnych do konstrukcji dachowej i do siebie nawzajem. Szczególnie uważać trzeba na narożniki oraz załamania dachu – najlepiej, by ocieplenie poddasza łączyło się z w sposób ciągły z ociepleniem ścian i stropu nad poddaszem – dodaje Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny ROCKWOOL.

ukladanie-pierwszej-warstwy-ocieplenia-miedzy-krokwiami

Wykonanie optymalnej izolacji bądź adaptacja poddasza niesie za sobą pewne koszty. Rozważając taką inwestycję warto jednak brać pod uwagę nie tylko komfort użytkowy, ale też oszczędności na rachunkach zimą. W ostatecznym rozrachunku okazuje się zazwyczaj, że jednorazowy wydatek zwraca się z nawiązką już po kilku sezonach grzewczych.

ukladanie-drugiej-warstwy-ocieplenia-na-stalowym-ruszcie

fot. Rockwool

Translate »